Արման Թաթոյանն Արա Աբրահամյանի հետ քննարկել է ՌԴ-ում հայերի իրավունքների պաշտպանության հարցերը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն  ապրիլի 10-ին ընդունել է Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հանրային կապերի բաժնից:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Ռուսաստանում մշտապես կամ ժամանակավորապես բնակվող կամ աշխատող մեր հայրենակիցների իրավունքների պաշտպանության հարցերն ու նրանց հուզող խնդիրները:
Դրանց թվում են եղել նաև այն հարցրերը, որոնց ՀՀ քաղաքացիները բախվում են ՌԴ-ում արտագնա աշխատանքի ընթացքում:
Հանդիպման ժամանակ ամփոփվել են այն հարցերը, որոնք Մարդու իրավունքների պաշտպանի և Ռուսաստանի հայերի միության համագործակցությամբ լուծվել են, այդ թվում՝ կապված նոր կորոնավիրուսային (COVID-19) համավարակի պայմաններում ընտանիքների միավորման, երեխաների մանկապարտեզ կամ դպրոց հաճախելու, բժշկական օգնության հետ և այլն: Համատեղ աշխատանքի այս կարևոր փորձը դարձել է արդյունավետ և գործում է արդեն տևական ժամանակ:
Արման Թաթոյանն ընդգծել է տարբեր ձևաչափերով երկու կառույցների համատեղ աշխատանքի փորձը: Մասնավորապես, միջազգային լավագույն պրակտիկայի օրինակ է ՌԴ մարդու իրավունքների  հանձնակատար Տատյանա Մոսկալկովայի եւ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից ՌԴ-ում բնակվող կամ աշխատող մեր հայրենակիցների համատեղ ընդունելությանը Մոսկվա քաղաքում, որին ակտիվ մասնակցություն են ունեցել ՌԴ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարդան Տողանյանը, ինչպես նաև Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը:
Արա Աբրահամյանը նաև ներկայացրել է Ռուսաստանի հայերի միության այն ծրագրերը, որոնք ուղղված են ՌԴ-ում հայերի իրավունքների պաշտպանությանը, որոնց իրականացմանը Պաշտպանը հայտնել է աջակցության պատրաստակամություն:
Կողմերը հանդիպման ավարտին պայմանավորվել են հետագայում ևս նույն սկզբունքով առաջնային ուշադրության ներքո պահել մեր հայրենակիցների բարձրացրած կամ նրանց հուզող խնդիրները, քննարկել են նաև համագործակցության զարգացմանն ուղղված հարցեր։

Арман Татоян и Ара Абрамян обсудили вопросы защиты прав армян в России
Об этом Арменпресс сообщили в Управлении по связям с общественностью аппарата Защитника прав человека Армении.
В ходе встречи обсуждались вопросы защиты прав наших соотечественников, постоянно или временно проживающих или работающих в России, и волнующие их вопросы.
В их числе  были проблемы, с которыми граждане Армении сталкиваются, находясь  на  заработках   в России.
В ходе встречи были обобщены вопросы, которые были решены в сотрудничестве с Союзом армян России Защитник прав человека, в том числе воссоединение семей в условиях нового коронавируса (COVID-19), проблемы  с детьми, посещающими детский сад или школу, с медицинской помощью и т. д. Этот важный  опыт совместной работы  доказывает свою  эффективнлсть уже долгое время.
Арман Татоян особо отметил опыт совместной работы двух структур в разных  форматах. В частности, примером лучшей международной практики является совместный прием в Москве наших соотечественников, проживающих или работающих в России, Уполномоченным по правам человека РФ Татьяной Москальковой и Защитником прав человека РА. В нем приняли активное участие Чрезвычайный и полномочный посол РА  в России Вардан Тоганян и  президент Союза армян России Ара Абрамян.
Ара Абрамян также представил программы Союза армян России, направленные на защиту прав армян в России, реализацию которых выразил готовность поддержать Омбудсмен.
В завершение  встречи стороны договорились работать по тем же  принципам и  в будущем, отдавая приоритет вопросам, которые поднимают наши соотечественники или волнуют их. Обсуждались также вопросы дальнейшего развития  сотрудничества.