Փաշինյանն ու Պուտինը խոսել են Հայաստանի կողմից «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի ձեռքբերման մասին
ՄՈՍԿՎԱ, 7 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ՝ ապրիլի 7-ին Մոսկվայում կայացած հանդիպմանը անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի կողմից Covid-19-ի դեմ «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի ձեռքբերմանը. արտահայտվել է պատրաստակամություն խորությամբ քննարկելու հարցն ու լուծումներ գտնելու անհրաժեշտ չափաքանակի մատակարարման հարցում: Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ ապրիլի 8-ին Հայաստանը կստանա ռուսական պատվաստանյութի առաջին խմբաքանակը՝ 15 հազար դեղաչափ:
«Դա առաջին, այսպես ասած, խորհրդանշական խմբաքանակն է, բայց մենք հույս ունենք ձեռք բերել մեծ խմբաքանակ, քանի որ այն ապացուցել է իր արդյունավետությունը, և մեզ համար կարևոր է, որ ՀՀ-ն ունենա հնարավորություն այն ձեռք բերելու: Հասկանալի է, որ հիմա նաև ՌԴ-ում մեծ պահանջարկ կա, վաղը կստանանք 15 հազար դեղաչափ, սակայն մենք մեկ միլիոնից ավելի դեղաչափի անհրաժեշտություն ունենք»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց ՀՀ վարչապետը:
ՌԴ նախագահը տեղեկացրեց, որ պատվաստանյութի արտադրությունը ՌԴ-ում թափ է ստանում: «Մենք կքննարկենք և կլուծենք այդ խնդիրը՝ ոչ ի վնաս ռուս սպառողների, ՌԴ քաղաքացիների: Արտադրական հզորությունը համապատասխանում է երկրի ներսում պահանջարկին: Ոչ բոլորն են միանգամից ցանկանում պատվաստվել, սակայն գնալով ավելի շատ մարդ է ցանկանում պատվաստվել, այնպես որ ներկայում պահանջարկն ու արտադրական հզորությունը, ըստ էության, համընկնում են: Այնուամենայնիվ, մենք այդ հարցը կքննարկենք»,-նշեց Վլադիմիր Պուտինը:

Пашинян и Путин поговорили о приобретении вакцины «Спутник V»
Во время встречи премьер-министра Армении Николая Пашиняна с президентом Российской Федерации Владимиром Путиным 7 апреля в Москве был затронут вопрос о приобретении Арменией вакцины «Спутник V»: выражена готовность подробно обсудить вопрос и найти решения по поставке необходимого количества. Как сообщает Арменпресс, премьер-министр Пашинян отметил, что 8 апреля Армения получит первую партию российской вакцины - 15 тысяч доз.
«Это первая, можно сказать, символическая партия, но мы надеемся на приобретение большого количества российской вакцины, потому что она на деле доказала свою эффективность, и для нас очень важно, чтобы Республика Армения имела возможность приобрести эту вакцину», - сказал премьер-министр.
Он отметил, что понятно, что сейчас в России большой спрос, завтра мы получим 15 тысяч доз, но Армении нужно более миллиона доз.
Президент России сообщил, что производство вакцины в России набирает обороты. «Мы обсудим и решим эту проблему, не в ущерб российским потребителям, гражданам России. Объем производства у нас сопоставим с потребностью внутреннего спроса, потому что не все сразу хотят прививаться, но все больше и больше людей хотят сделать эту прививку, как раз объем производства и количество желающих привиться у нас, в целом, совпадает. Мы обсудим эту проблему», - сказал Владимир Путин.