Դատարան ներկայացվող հայցադիմումների համար պետտուրքը կբարձրանա
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ հավանություն տվեց կառավարության ներկայացրած օրենքի նախագծին, որով նախատեսվում է բարձրացնել դատարաններ ներկայացվող հայցադիմումների, դիմումների, դատարանի դատական ակտերի դեմ վերաքննիչ եւ վճռաբեկ բողոքների համար պետական տուրքի չափերը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը հանձնաժողովի նիստում ներկայացրեց ՀՀ արդարադատության փոխնախարար Վահե Դանիելյանը:
Փոխնախարարը հիշեցրեց, որ 1999 թվականից սկսած դատարան ներկայացվող հայցադիմումների պետական տուրքը չի փոխվել, սակայն սոցիալ-տնտեսական պայմանները մոտ չորս անգամ փոխվել են: Ասենք՝ 2018-ին դատարանների վրա փաստացի իրականացվել են մոտ 9 մլրդ դրամի ծախսեր, իսկ եկամուտները կազմել են 1.7 մլրդ:
«Օրինակ՝ Էստոնիայում նվազագույն պետական տուրքը 75 եվրո է, և դա կազմում է իրենց նվազաագույն սպառողական զամբյուղի 52 տոկոսը: Մեզ մոտ դա չնչին է, 1500 դրամ է, հետևաբար, դարձվում է 6000 դրամ»,-ասաց Դանիելյանը:
Սահմանվել է նաև պետական տուրքի առավելագույն չափ: «Առաջին ատյանում սահմանվել է 25 մլն դրամ, Վերաքննիչ դատարանում՝ առավելագույնը 15 մլն դրամ, իսկ Վճռաբեկ դատարանում՝ 10 մլն դրամ»,-ասաց փոխնախարարը:
Վերանայվել է արտոնությունների համակարգը: Սահմանվել են լրացուցիչ արտոնություններ, դրանցից են համայնքի ղեկավարի որոշումների, գործողությունների իրավաչափությունը բողոքարկելու հարցերը, որոնք վերաբերում են հավաքներին: Այսինքն՝ այդ դեպքերում պետտուրք չի գանձվի: Պետական տուրք չի գանձվի նաև ընտանիքում  բռնության հետ կապված գործերով դատարաններ ներկայացվող հայցադիմումների հետ կապված և այլ դեպքերում: Առաջինից երկրոդ ընթերցմամբ քննարկման ընթացքում ավելացվել է պետտուրքից ազատման  ևս մեկ արտոնություն: Դա վերաբերում է զոհված զինծառայողների կամ ռազմական գործողությունների հետևանքով մահացած քաղաքացիների ժառանգության վկայագիր ստանալու հետ կապված հարաբերություններին:

Повысится госпошлина на исковые заявления в суд
Постоянная комиссия Национального собрания Армении по защите прав человека и общественным вопросам во втором чтении одобрила представленный правительством проект закона, которым предусматривается повышение размера государственной пошлины за поданные в суды исковые заявления на судебные акты суда, на апелляционные и кассационные иски. Как передает «Арменпресс», пакет законопроектов “О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения “О государственной пошлине”” представил замминистра юстиции Ваге Даниелян.
Замминистра напомнил, что, начиная с 1999 года, государственная пошлина на исковые заявления в суд практически не изменялась, однако социально-экономические условия изменились почти в четыре раза. Например, в 2018 году на содержание судов фактически было потрачено около 9 млрд драмов, а выручка составила 1,7 млрд драмов.
“К слову в Эстонии минимальная госпошлина - 75 евро, что составляет 52% их минимальной потребительской корзины. У нас она не высокая - 1500 драм, следовательно, увеличится до 6 000 драмов”, - сказал Даниелян.
Также установлен максимальный размер госпошлины. “В первой инстанции установлено до 25 миллионов драмов, в Апелляционном суде - 15 миллионов драмов, в Кассационном суде - 10 миллионов драмов”, - сказал замминистра.
Пересмотрена и система льгот освобождения от госпошлины. Установлены льготы, в том числе на искы по обжалованию решений и действий руководителей общин, связанных с собраниями. То есть в этих случаях госпошлина взиматься не будет. Государственная пошлина не будет взиматься и в исках по делам о домашнем насилии. В ходе обсуждения в первом и втором чтениях была добавлена еще одна льгота освобождения от госпошлины. Это относится к отношениям между судом и погибшими военнослужащими, или погибшими в результате боевых действий.