Համաշխարհային բանկը 2021-ին Հայաստանում կանխատեսում է 3.4 տոկոս տնտեսական աճ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաշխարհային բանկի կանխատեսմամբ՝ Հայաստանում տնտեսական աճը 2021-ին կհասնի 3.4 տոկոսի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասված է բանկի Եվրոպա և Կենտրոնական Ասիա տարածաշրջանի տնտեսական զարգացումների գարնանային զեկույցում:
«2020 թ. Հայաստանը տարածաշրջանում ունեցավ ՀՆԱ-ի կտրուկ կրճատումներից մեկը`7.6 տոկոս, COVID-19- ի բռնկումը և տարեվերջին Ադրբեջանի հետ ռազմական բախումը ազդեցին արդյունքների վրա: Ենթադրվում է, որ 2020 թվականին աղքատությունն աճել է 7 տոկոսային կետով: Տնտեսության վերականգնումը կլինի աստիճանական»,-ասված է զեկույցում:
Համաշխարհային բանկն իր զեկույցում հիշեցրել է, որ կորոնավիրուսի համավարակից առաջ Հայաստանը աստիճանաբար բարելավում էր իր գործարար միջավայրը: «Հաստատում էր տնտեսական խելամիտ կառավարման ռեկորդ, որն ամրապնդվում էր ուժեղ հարկաբյուջետային կանոնով, գնաճի համար նպատակաուղղված դրամավարկային քաղաքականության շրջանակով և ֆինանսական ոլորտի վերահսկողությունը բարելավելով: Իշխանությունները սկսեցին բարեփոխումների հավակնոտ ծրագիր, որը նպատակաուղղված էր կառավարման ամրապնդմանը 2018-ին: Տնտեսական աճն ուժեղ էր՝ 2018 և 2019 թվականներին միջինը կազմելով 6,4 տոկոս»,-նշել են բանկից:
Զեկույցում ասվում է, որ չնայած Հայաստանի բարեփոխումների առաջընթացին, կառուցվածքային մարտահրավերները թույլ չեն տվել, որ երկիրը հասնի իր ամբողջ ներուժին: Մարտահրավերների համատեքստում նշվում է կառավարման բացերի՝ դատաիրավական թերի բարեփոխումների և այլնի մասին՝ շեշտելով, որ աշխարհաքաղաքական լարված իրավիճակն ավելի է սրում այդ մարտահրավերները:
Զեկույցում նշվում է, որ սակայն Հայաստանի առաջընթացը ձախողվել է 2020-ին երկու ցնցումների՝ համավարակի և Արցախի պատերազմի պատճառով: 2020 թվականին իրական ՀՆԱ-ն անկում է ապրել 7,6 տոկոսով:
«Նախատեսվում է, որ ՀՆԱ-ի աճը մասամբ կվերականգնվի 2021-ին՝ 3,4 տոկոս և ավելի ուժեղ 2022 թվականին՝ 4,3 տոկոս: Վերականգնումը դանդաղ կլինի. մինչև 2023 թվականը տնտեսությունը դժվար թե վերադառնա մինչև COVID-ը եղած արտադրանքի մակարդակին»,-ասված է զեկույցում:
Համաշխարհային բանկը նկատել է, որ նախնական սցենարի համաձայն ենթադրվում է, որ իշխանությունները չեն կիրառի լրացուցիչ արգելափակումներ, սահմանափակումներ 2021 թվականին:
Զեկույցում նշված է՝ ակնկալվում է, որ մասնավոր սպառումը և ծառայությունների ոլորտը աստիճանաբար կվերականգնվեն: Մասնավոր ներդրումները, ամենայն հավանականությամբ, կմնան զսպված՝ արտացոլելով ներդրողների թույլ վստահությունը: Հետկոնֆլիկտային մեծ ծախսերը և հանրային ներդրումների հավակնոտ ծրագրերը, չնայած մեղմված են կատարման մարտահրավերներով, սակայն կբարձրացնեն հարկաբյուջետային դեֆիցիտը և միջնաժամկետ հեռանկարում պարտք-ՀՆԱ հարաբերակցությունը կբարձրացնեն 70 տոկոսից:
Համաշխարհային բանկի կանխատեսմամբ՝ միջին գնաճը կմնա մոտ ՀՀ ԿԲ-ի 4 տոկոսանոց նպատակին, բայց կարող է աճել, եթե պարենի և վառելիքի համաշխարհային գները շարունակեն անսպասելիորեն բարձրանալ: Ակնկալվում է, որ օտարերկրյա ներդրումների հոսքերը կզսպվեն, բայց պետական փոխառությունները միջնաժամկետ հեռանկարում պահուստները կպահեն հարմարավետ մակարդակի վրա:

World Bank forecasts 3.4% economic growth for Armenia in 2021
YEREVAN, MARCH 31, ARMENPRESS. The World Bank forecasts 3.4 economic growth for Armenia in 2021, according to the Bank’s Europe and Central Asia Economic Update.
“In 2020, Armenia experienced one of the region’s sharpest GDP contractions—7.6 percent—as a severe COVID-19 outbreak and a military conflict with Azerbaijan late in the year impacted performance. Poverty is estimated to have increased by 7 percentage points in 2020. The economic recovery will be gradual”, the report says.
“Before the coronavirus pandemic, Armenia was making gradual improvements to its business environment and establishing a track record of prudent economic management, underpinned by a robust fiscal rule, an inflation-targeting monetary policy framework, and improving financial sector oversight. The authorities launched an ambitious reform program aimed at strengthening governance in 2018. Economic growth was strong, averaging 6.4 percent in 2018 and 2019”, stated in the report. “Despite Armenia’s reform progress, structural challenges have prevented the country from reaching its full potential”, the report notes, adding that these include governance gaps such as incomplete judicial reform, etc. “A tense geopolitical situation exacerbates these challenges”.
“Armenia’s progress was derailed in 2020 by twin shocks: the war in Nagorno Karabakh and the coronavirus pandemic. Real GDP contracted by 7.6 percent in 2020. GDP growth is projected to recover partially in 2021 (to 3.4 percent) and more strongly in 2022 (4.3 percent). The recovery will be slow; the economy is unlikely to return to pre-COVID output levels until 2023. The baseline scenario assumes that the authorities will not enact additional lockdowns and restrictions in 2021. Private consumption and the services sector are expected to recover gradually. Private investment will likely remain subdued, reflecting weak investor confidence. High post-conflict spending and ambitious public investment plans— although tempered by execution challenges—will keep the fiscal deficit elevated and drive the debt-to-GDP ratio above 70 percent in the medium term.
Average inflation is forecast to remain close to the CBA’s 4-percent target in 2021 but could surge higher if global food and fuel prices continue to rise unexpectedly.
FDI inflows are expected to remain subdued, but public borrowing will keep reserves at a comfortable level over the medium term”, the report said.