Համաշխարհային բանկը 2021-ին Հայաստանում կանխատեսում է 3.4 տոկոս տնտեսական աճ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաշխարհային բանկի կանխատեսմամբ՝ Հայաստանում տնտեսական աճը 2021-ին կհասնի 3.4 տոկոսի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասված է բանկի Եվրոպա և Կենտրոնական Ասիա տարածաշրջանի տնտեսական զարգացումների գարնանային զեկույցում:
«2020 թ. Հայաստանը տարածաշրջանում ունեցավ ՀՆԱ-ի կտրուկ կրճատումներից մեկը`7.6 տոկոս, COVID-19- ի բռնկումը և տարեվերջին Ադրբեջանի հետ ռազմական բախումը ազդեցին արդյունքների վրա: Ենթադրվում է, որ 2020 թվականին աղքատությունն աճել է 7 տոկոսային կետով: Տնտեսության վերականգնումը կլինի աստիճանական»,-ասված է զեկույցում:
Համաշխարհային բանկն իր զեկույցում հիշեցրել է, որ կորոնավիրուսի համավարակից առաջ Հայաստանը աստիճանաբար բարելավում էր իր գործարար միջավայրը: «Հաստատում էր տնտեսական խելամիտ կառավարման ռեկորդ, որն ամրապնդվում էր ուժեղ հարկաբյուջետային կանոնով, գնաճի համար նպատակաուղղված դրամավարկային քաղաքականության շրջանակով և ֆինանսական ոլորտի վերահսկողությունը բարելավելով: Իշխանությունները սկսեցին բարեփոխումների հավակնոտ ծրագիր, որը նպատակաուղղված էր կառավարման ամրապնդմանը 2018-ին: Տնտեսական աճն ուժեղ էր՝ 2018 և 2019 թվականներին միջինը կազմելով 6,4 տոկոս»,-նշել են բանկից:
Զեկույցում ասվում է, որ չնայած Հայաստանի բարեփոխումների առաջընթացին, կառուցվածքային մարտահրավերները թույլ չեն տվել, որ երկիրը հասնի իր ամբողջ ներուժին: Մարտահրավերների համատեքստում նշվում է կառավարման բացերի՝ դատաիրավական թերի բարեփոխումների և այլնի մասին՝ շեշտելով, որ աշխարհաքաղաքական լարված իրավիճակն ավելի է սրում այդ մարտահրավերները:
Զեկույցում նշվում է, որ սակայն Հայաստանի առաջընթացը ձախողվել է 2020-ին երկու ցնցումների՝ համավարակի և Արցախի պատերազմի պատճառով: 2020 թվականին իրական ՀՆԱ-ն անկում է ապրել 7,6 տոկոսով:
«Նախատեսվում է, որ ՀՆԱ-ի աճը մասամբ կվերականգնվի 2021-ին՝ 3,4 տոկոս և ավելի ուժեղ 2022 թվականին՝ 4,3 տոկոս: Վերականգնումը դանդաղ կլինի. մինչև 2023 թվականը տնտեսությունը դժվար թե վերադառնա մինչև COVID-ը եղած արտադրանքի մակարդակին»,-ասված է զեկույցում:
Համաշխարհային բանկը նկատել է, որ նախնական սցենարի համաձայն ենթադրվում է, որ իշխանությունները չեն կիրառի լրացուցիչ արգելափակումներ, սահմանափակումներ 2021 թվականին:
Զեկույցում նշված է՝ ակնկալվում է, որ մասնավոր սպառումը և ծառայությունների ոլորտը աստիճանաբար կվերականգնվեն: Մասնավոր ներդրումները, ամենայն հավանականությամբ, կմնան զսպված՝ արտացոլելով ներդրողների թույլ վստահությունը: Հետկոնֆլիկտային մեծ ծախսերը և հանրային ներդրումների հավակնոտ ծրագրերը, չնայած մեղմված են կատարման մարտահրավերներով, սակայն կբարձրացնեն հարկաբյուջետային դեֆիցիտը և միջնաժամկետ հեռանկարում պարտք-ՀՆԱ հարաբերակցությունը կբարձրացնեն 70 տոկոսից:
Համաշխարհային բանկի կանխատեսմամբ՝ միջին գնաճը կմնա մոտ ՀՀ ԿԲ-ի 4 տոկոսանոց նպատակին, բայց կարող է աճել, եթե պարենի և վառելիքի համաշխարհային գները շարունակեն անսպասելիորեն բարձրանալ: Ակնկալվում է, որ օտարերկրյա ներդրումների հոսքերը կզսպվեն, բայց պետական փոխառությունները միջնաժամկետ հեռանկարում պահուստները կպահեն հարմարավետ մակարդակի վրա:

Всемирный банк в 2021 году прогнозирует экономический рост Армении на 3,4%
По данным Всемирного банка, в 2021 году экономический рост в Армении достигнет 3,4%. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в весеннем отчете банка об экономическом развитии в регионе Европа-Центральная Азия.
“В 2020 году в Армении было одно из самых резких в регионе сокращений ВВП - 7,6%. На результатах сказались эпидемия COVID-19 и военный конфликт с Азербайджаном в конце года. Предполагается, что в 2020 году уровень бедности увеличится на 7 процентных пунктов. Восстановление экономики будет постепенным”, - говорится в отчете ВБ.
Всемирный банк напомнил в своем отчете, что до эпидемии COVID-19 Армения постепенно улучшала свою бизнес-среду. “Она установила рекорд рационального экономического управления, который был усилен строгими бюджетными правилами, денежно-кредитной политикой, направленной против инфляции, и улучшенным контролем над финансовым сектором. Власти в 2018 году запустили амбициозную программу реформ, направленную на усиление управления. Экономический рост в 2018-2019 годах был значительным, в среднем 6,4 процента”, - говорится в сообщении банка.
В отчете говорится, что, несмотря на прогресс реформ в Армении, структурные проблемы не позволили стране полностью реализовать свой потенциал. В контексте вызовов упоминаются пробелы в управлении, незавершенные судебные реформы и т. д., подчеркивая, что напряженная геополитическая ситуация также усугубляет эти проблемы.
Однако в отчете отмечается, что прогресс Армении в 2020 году не состоялся из-за двух потрясений - эпидемии и Арцахской войны. В 2020 году реальный ВВП упал на 7,6%.
“Прогнозируется, что рост ВВП частично восстановится в 2021 году - на 3,4%, и больше в 2022 году - на 4,3%. Восстановление будет медленным. К 2023 году экономика вряд ли вернется к уровням, существовавшим до COVID”, - говорится в отчете ВБ.
Всемирный банк отметил, что первоначальный сценарий предполагает, что власти в 2021 году не будут вводить дополнительные ограничения.
Согласно отчету, ожидается, что сектор услуг частного потребления будет постепенно восстанавливаться. Частные инвестиции, вероятно, будут вялыми, что отражает слабое доверие инвесторов. Высокие расходы в постконфликтный период, амбициозные программы государственных инвестиций, хотя и смягчаемые проблемами производительности, увеличивают бюджетный дефицит и отношение долга к ВВП на 70% в среднесрочной перспективе.
По данным Всемирного банка, средняя инфляция останется близкой к целевому показателю Центрального банка Армении - в 4%, но может увеличиться, если мировые цены на продовольствие и топливо продолжат расти. Ожидается, что приток иностранных инвестиций будут сокращен, но государственные займы в среднесрочной перспективе сохранят резервы на комфортном уровне.