Հայաստանը՝ լավ տեղ կրեատիվ մարդկանց համար. ամփոփվել են հայկական տեքստիլի զարգացման ծրագրի արդյունքները
Հայաստանը՝ լավ տեղ կրեատիվ մարդկանց համար. ամփոփվել են հայկական տեքստիլի
զարգացման ծրագրի արդյունքները
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում մարտի 26-ին կայացել է «ՓՄՁ-ներին աջակցություն և հայկական տեքստիլ արդյունաբերության համար կայուն էկո-համակարգի ստեղծում» ծրագրի արդյունքների ամփոփումը և պաշտոնական փակման արարողությունը։
Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես են եկել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը և Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատան գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Վիկտոր Քլարկը։ Միջոցառմանը մասնակցել են նաև ՀՀ կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, ոլորտի մասնագետներ, հայ դիզայներներ ու տեքստիլ արտադրողներ, ոլորտի տեղական ու միջազգային գործընկերներ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից,  ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, մասնավորապես, նշել է. «Հայաստանը պետք է դառնա լավ տեղ կրեատիվ մարդկանց համար և այն տաղանդն ու ստեղծագործական  ներուժը, որ կա հայ ժողովրդի մեջ, այդ թվում՝ նաև նորաձևության ոլորտում, պետք է կարողանանք հնարավորինս բացահայտել ու զարգացնել»։ Նախարարը նաև պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել Հայաստանում նորաձևության ոլորտի զարգացմանն ու ներկայացմանը համաշխարհային հարթակներում։
Երկամյա ծրագրի նպատակն էր բարելավել նորաձևության և տեքստիլ ոլորտի տեխնիկական և գործարար հմտությունները, ընդլայնել ոլորտի ներկայացվածությունը տեղական և միջազգային շուկաներում, ստեղծել  նոր աշխատատեղեր և վերամշակման մոդելի վրա հիմնված կայուն մատակարարման արդյունաբերական ցանց:
Ծրագիրն իրականացվել է «Նորաձևության և դիզայնի պալատ» ՀԿ-ի կողմից, ֆինանսավորվել՝ Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության կառավարության «Լավ կառավարման հիմնադրամ»-ի (GGF) կողմից՝ բրիտանացի ժողովրդի տրամադրած աջակցությամբ։ Ծրագրի հիմնական միջազգային գործընկերներն են Eco-Age և Fashion Scout բրիտանական կազմակերպությունները:
Միջոցառման ընթացքում ներկայացվել են ծրագրի հիմնական ձեռքբերումները՝ կարողությունների զարգացման և ՓՄՁ-ներին աջակցություն՝ նորարարական բիզնես հմտությունների և տեխնիկական գիտելիքների արդիականացում, «Արտադրված է Հայաստանում» հարթակի առաջմղում տեղական և միջազգային շուկաներում, Լոնդոնի նորաձևության շաբաթվա ընթացքում հայ դիզայներների մասնակցությունը Fashion Scout-ի առցանց հարթակում, courses.fdc.am կրթական առցանց հարթակի ստեղծում, որի նպատակն է ոլորտին առնչվող նորարարական մեթոդական էլեկտրոնային մոդուլների տրամադրումը սկսնակներին, ՓՄՁ-ներին և ուսանողներին, «Նորաձևության և տեքստիլ ոլորտի կրթական համակարգի առկա մարտահրավերները» հետազոտության արդյունքներ, Էկո-նորաձևության արշավ, որի նպատակն է իրազեկել առկա բնապահպանական այն խնդիրների մասին, որոնք ուղղակիորեն կամ անուղղակիորեն կապված են նորաձևության և տեքստիլ արդյունաբերության հետ, «Հայաստանում կայուն տեքստիլ արտադրության և վերամշակման մատակարարման շղթայի մոդելի ստեղծում․ գործողությունների ճանապարհային քարտեզ, հետազոտություն, Miashop.am-ի միասնական առցանց խանութի ստեղծում:
Միջոցառման ավարտին տեղի է ունեցել նորաձևության ցուցադրություն՝ #MadeinArmenia՝ հայ դիզայներների և տեքստիլ ապրանքանիշերի համատեղ ներկայացմամբ:

Армения – хорошее место для креативных людей: подведены итоги программы развития армянского текстиля
Армения – хорошее место для креативных людей: подведены итоги программы развития
армянского текстиля
26 марта в Ереване были подведены итоги программы “Содействие малому и среднему бизнесу: создание устойчивой экосистемы для текстильной промышленности Армении” и состоялась официальная церемония ее закрытия.
На мероприятии с приветственной речью выступили министр экономики Ваан Керобян и поверенный в делах посольства Великобритании в Армении Виктор Кларк. В мероприятии участие приняли и другие должностные лица правительства, специалисты данной области, армянские дизайнеры и производители текстиля, местные и международные партнеры.
Как сообщили «Арменпресс» в отделе информации и общественных связей Министерства экономики, приветствуя участников мероприятия, министр экономики Ваан Керобян, в частности, отметил: “Армения должна стать хорошим местом для креативных людей. Мы должны суметь открывать и развивать таланты и творческий потенциал, который существует у армянского народа, в том числе и в сфере моды”. Министр выразил готовность поддержать развитие и представление индустрии моды Армении на мировых площадках.
Целью двухлетней программы было улучшение технических и деловых навыков сектора моды и текстиля, расширение представительства сектора на местных и международных рынках, создание новых рабочих мест в устойчивой сети промышленных поставок, основанной на модели вторичной переработки.
Проект был реализован неправительственной организацией “Fashion & Design House” и профинансирован Правительственным фондом надлежащего управления Великобритании и Северной Ирландии (GGF).  Основными международными партнерами программы являются британские организации “Eco-Age & Fashion Scout”.
В ходе мероприятия были представлены основные достижения проекта: наращивание потенциала, содействие малому и среднему бизнесу, модернизация инновационных бизнес-навыков и технические знания, продвижение бренда “Сделано в Армении” на местном и на международном рынках, онлайн участие армянских дизайнеров в “Fashion Scout” во время Недели моды в Лондоне, создание образовательной онлайн-платформы course.fdc.am, цель которой - предоставить новичкам, малому и среднему бизнесу, студентам инновационные методические электронные модули, относящиеся к данной области, создание модели цепочки поставок устойчивого текстильного производства и переработки в Армении и дорожная карта действий и исследований, создание единого онлайн магазина Miashop. am.
В завершение мероприятия состоялись показ мод: #MadeinArmenia и презентация текстильных брендов армянских дизайнеров.