Վահան Քերոբյանն այս տարի զբոսաշրջության ոլորտում կանխատեսում է 319 տոկոս աճ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը 2020 թվականին մեծ անկում է գրանցել զբոսաշրջության ոլորտում, սակայն 2021 թվականին հնարավոր է ընկնել նորմալ տեմպի մեջ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մարտի 26-ին Տավուշի դոնոր կազմակերպությունների կոորդինացման հարթակի ամենամյա 2-րդ համաժողովի մեկնարկից առաջ լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
«Հայաստանը 2020 թվականին մեծ անկում է գրանցել զբոսաշրջության ոլորտում, բայց այս տարի կարող եք արդեն մարտ ամսին փողոցներում տեսնել զբոսաշրջիկներին։ Բավականին մեծ թվով իրանցի զբոսաշրջիկներ են ժամանել, ապրիլին ավելի շատ ամրագրումներ կան հյուրանոցներում, իսկ արդեն մայիսին կմտնենք նորմալ տեմպի մեջ։ Այս տարվա զբոսաշրջության աճը նախորդ տարվա համեմատ կանխատեսվում է 319 տոկոսով, իսկ 2019 թվականին համեմատ՝ -20-25 տոկոսով անկում»,- ասաց Քերոբյանը։

Armenia Economy Minister forecasts 319% growth in tourism sector this year
YEREVAN, MARCH 26, ARMENPRESS. Armenia has registered a great decline in tourism sector in 2020, however, it’s possible to return to the normal course in 2021, Minister of Economy Vahan Kerobyan told reporters before the start of the 2nd annual forum of the Coordination Platform of Donor Organizations for Tavush on March 26.
“In 2020 Armenia has registered a major decline in the tourism field, but this year you can already see tourists in the streets in March. Many Iranian tourists have arrived, there are more bookings in hotels in April, and in May we will already enter into the normal course. The tourism growth for this year is forecast by 319% compared to the last year”, he said.