Վահան Քերոբյանն այս տարի զբոսաշրջության ոլորտում կանխատեսում է 319 տոկոս աճ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը 2020 թվականին մեծ անկում է գրանցել զբոսաշրջության ոլորտում, սակայն 2021 թվականին հնարավոր է ընկնել նորմալ տեմպի մեջ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մարտի 26-ին Տավուշի դոնոր կազմակերպությունների կոորդինացման հարթակի ամենամյա 2-րդ համաժողովի մեկնարկից առաջ լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
«Հայաստանը 2020 թվականին մեծ անկում է գրանցել զբոսաշրջության ոլորտում, բայց այս տարի կարող եք արդեն մարտ ամսին փողոցներում տեսնել զբոսաշրջիկներին։ Բավականին մեծ թվով իրանցի զբոսաշրջիկներ են ժամանել, ապրիլին ավելի շատ ամրագրումներ կան հյուրանոցներում, իսկ արդեն մայիսին կմտնենք նորմալ տեմպի մեջ։ Այս տարվա զբոսաշրջության աճը նախորդ տարվա համեմատ կանխատեսվում է 319 տոկոսով, իսկ 2019 թվականին համեմատ՝ -20-25 տոկոսով անկում»,- ասաց Քերոբյանը։

Ваан Керобян прогнозирует рост туризма в Армении на 319%
В 2020 году в Армении в сфере туризма был зафиксирован большой спад, но в 2021 году возможно вернуться к нормальной деятельности. Как сообщает «Арменпресс», об этом 26 марта в беседе с журналистами перед началом 2-й ежегодной конференции Координационной платформы донорских организаций Тавуша заявил министр экономики Ваан Керобян.
“В 2020 году в Армении был зарегистрирован большой спад в сфере туризма, но уже в марте этого года на улицах можно было видеть туристов. Приехало довольно много иранских туристов, и на апрель есть много бронирований отелей, в мае мы вернемся к нормальным темпам. Рост туризма, по сравнению с прошлым годом и снижением на - 20-25% по сравнению с 2019 годом, в этом году прогнозируется на уровне 319%”, - заявил Керобян.