ՀՀ պաշտպանության նախարարը հոսպիտալում տեսակցել է ցրտահարված պայմանագրային զինծառայողին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարտի 23-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանն այցելել է ՊՆ կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալ, տեսակցել ձնաբքի պայմաններում ԶՈՒ N զորամասի մարտական հենակետից մյուսն անցնելու ընթացքում մոլորված և դրա արդյունքում ցրտահարված պայմանագրային զինծառայող Կարեն Շահնազարյանին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից,
Զինծառայողի առողջական վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության: Պաշտպանության նախարարը զրուցել է Կարեն Շահնազարյանի հետ՝ մաղթելով շուտափույթ ապաքինում։
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը մանրամասներ է հայտնել զինառայողների վերաբերյալ, որոնց հետ կապը մարտի 21-ին կորել էր խիստ ձնաբքի պայմաններում N զորամասի մարտական հենակետից մյուս հենակետ անցնելու ընթացքում։
«Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, ս.թ. մարտի 21-ին, խիստ ձնաբքի պայմաններում, ՀՀ ԶՈՒ N զորամասի մարտական հենակետից մյուս հենակետ անցնելու ընթացքում կորել էր կապը պայմանագրային զինծառայողներ Կ. Շահնազարյանի և Ա.Հովհաննիսյանի հետ։ Նույն օրը մեկնարկել էին լայնածավալ որոնողափրկարարական աշխատանքներ, որոնց խանգարում էր չդադարող բուքը։
Մարտի 22-ին, օրվա երկրորդ կեսին, հաջողվել է տեղորոշել զինծառայողների գտնվելու վայրը։ Ձեռնարկվել են անհրաժեշտ բոլոր միջոցառումները՝ զինծառայողներին տարհանելու ուղղությամբ։ Եղանակային ծայրահեղ բարդ պայմաններում տարհանման աշխատանքներն իրականացնելուց հետո Կ. Շահնազարյանը տեղափոխվել է զինվորական հոսպիտալ։ Նրա վիճակը գնահատվում է ծանր։ Ցավոք, Ա. Հովհաննիսյանի կյանքը փրկել չի հաջողվել։ Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը կիսում է կորստյան ծանր վիշտը և զորակցություն հայտնում զոհված զինծառայողի ընտանիքի անդամներին, հարազատներին և ծառայակիցներին:

Министр обороны посетил в госпитале военнослужащего Карена Шахназаряна
Министр обороны Армении Вагаршак Арутюнян 23 марта посетил Центральный клинический военный госпиталь министерства обороны, где навестил военнослужащего-контрактника Карена Шахназаряна, который накануне из-за метели заблудился при переходе с одной военной базы на другую.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МО Армении, состояние здоровья военнослужащего оценивается как средней тяжести.
Министр обороны побеседовал с Кареном Шахназаряном, пожелав ему скорейшего выздоровления.
Напомним, что 21 марта 2021 года в условиях сильной метели, при переходе с одной военной базы N войсковой части ВС на другую базу пропали военнослужащие-контрактники К. Шахназарян и А. Оганесян. В тот же день начались масштабные поисково-спасательные работы, которым мешала непрекращающаяся метель.
22 марта во второй половине дня удалось определить местонахождение пропавших военнослужащих. Были предприняты все необходимые меры для эвакуации военнослужащих. После проведения эвакуационных работ в крайне сложных погодных условиях К. Шахназарян был доставлен в военный госпиталь. Его состояние оценивается как тяжелое. К сожалению, спасти жизнь А. Ованнисяна не удалось. Министерство обороны Республики Армения разделяет тяжелую боль утраты и выражает свое содействие членам семьи, родным и сослуживцам погибшего военнослужащего.