Ադրբեջանի դեմ կիրառվում են ընթացիկ միջանկյալ միջոցներ 188 հայ գերիների վերաբերյալ. Աննա Նաղդալյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն արձագանքել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հայտարարությանը, թե Ադրբեջանը, համաձայն իր պարտավորությունների, հայկական կողմին է փոխանցել բոլոր ռազմագերիներին, որոնք գերեվարվել են ռազմական գործողությունների ընթացքում և դրանից առաջ։ «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հայտարարության վերաբերյալ հարցն ու ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակի պատասխանը.
Հարց. Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը Շվեդիայի արտգործնախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Անն Լինդեի հետ բանակցություններից հետո ճեպազրույցի ժամանակ նշել է, որ Ադրբեջանը, համաձայն իր պարտավորությունների, հայկական կողմին է փոխանցել բոլոր ռազմագերիներին, որոնք գերեվարվել են ռազմական գործողությունների ընթացքում և դրանից առաջ։ Կխնդրեմ Ձեր մեկնաբանությունը այս հայտարարության առնչությամբ։
Պատասխան. Սա ադրբեջանական կողմի հերթական կեղծիքն է հումանիտար բնույթի այս հրատապ հարցի վերաբերյալ: Ադրբեջանի ԱԳ նախարարն իր հայտարարությամբ հակադրվում է հենց այդ երկրի մյուս պատկան մարմիններին, որոնք հաստատել են Ադրբեջանում տասնյակ հայ ռազմագերիների առկայության փաստը՝ գերեվարված ինչպես ռազմական գործողությունների ժամանակ, այնպես էլ՝ հրադադարի հաստատումից հետո:
Ադրբեջանը հայ ռազմագերիների վերաբերյալ տեղեկատվությունը չի ներկայացնում նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանին, որը զբաղվում է այս հարցով «Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի» միջպետական գործի շրջանակներում։ Դատարանը վերջերս որոշում է կայացրել այս առնչությամբ ծանուցել Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեին՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանը բազմիցս խախտել է Եվրոպական դատարանի սահմանած ժամկետները և չի տրամադրել ամբողջական տեղեկատվություն։ Ներկայումս Ադրբեջանի դեմ կիրառվում են ընթացիկ միջանկյալ միջոցներ 188 հայ գերիների վերաբերյալ։ Պետք է ընդգծեմ, որ միջանկյալ միջոցների չկատարումը հավասարազոր է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի խախտման։
Հավելեմ նաև, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 8-րդ դրույթը վերաբերում է բոլոր ռազմագերիներին և պատանդի կարգավիճակում հայտնված այլ անձանց, և նմանօրինակ հայտարարություններով ադրբեջանական կողմը վկայում է, որ միտումնավոր կերպով չի կատարում այդ եռակողմ հայտարարությունը:
Հայ գերիներին պատանդի կարգավիճակում շարունակական պահելը խաթարում է եռակողմ հայտարարության մեջ արձանագրված պայմանավորվածությունների իրականացմանը:

Против Азербайджана по вопросу 188 армянских пленных приняты промежуточные меры: Анна Нагдалян
Пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян ответила на заявление министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова о том, что Азербайджан, согласно своим обязательствам, передал армянской стороне всех военнопленных, взятых в плен в ходе и после военных действий. «Арменпресс» представляет вопрос по поводу заявления главы МИД Азербайджана и ответ пресс-секретаря МИД Армении.
Вопрос: Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов в ходе брифинга по итогам переговоров с главой МИД Швеции, действующим председателем ОБСЕ Анн Линде отметил, что Азербайджан, согласно своим обязательствам, передал армянской стороне всех военнопленных, попавших в плен в ходе военных действий и после них. Пожалуйста, прокомментируйте это объявление.
Ответ: Это очередная ложь азербайджанской стороны, касающаяся этого актуального гуманитарного вопроса. Заявление главы МИД Азербайджана противоречит заявлениям другим соответствующих органов этой страны, которые подтвердили факт нахождения десятков армянских военнопленных в Азербайджане, захваченных как во время боевых действий, так и после установления режима прекращения огня.
Азербайджан информацию об армянских военнопленных не предоставляет в Европейский суд по правам человека, который занимается этим вопросом в рамках межгосударственного дела “Армения против Азербайджана”. Суд недавно решил уведомить об этом Комитет министров Совета Европы, подчеркнув, что Азербайджан неоднократно нарушал сроки, установленные Европейским судом, и не предоставил полной информации. В настоящее время против Азербайджана по вопросу 188 армянских пленных приняты промежуточные меры. Я должна подчеркнуть, что невыполнение промежуточных мер равносильно нарушению Европейской конвенции о правах человека.
Добавлю также, что 8-е положение заявления от 9 ноября 2020 года относится ко всем военнопленным и другим лицам, оказавшимся в статусе заложников, и подобными заявлениями азербайджанская сторона доказывает, что она намеренно не выполняет это положение трехстороннего заявления.
Содержание армянских пленных в статусе заложников подрывает реализацию договоренностей, изложенных в трехстороннем заявлении.