Պատգամավորի տան մոտ ծաղկեպասակ «դնելու» դեպքերն ավելացնում են լարվածությունը բարդ իրավիճակում. ՀՀ ՄԻՊ
Պատգամավորի տան մոտ ծաղկեպասակ «դնելու» դեպքերն ավելացնում են
լարվածությունը բարդ իրավիճակում. ՀՀ ՄԻՊ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում անդրադարձել է ՀՀ Ազգային ժողովի մի շարք պատգամավորների տների կամ շենքերի մոտ վերջին օրերին ծաղկեպսակներ ու դագաղներ, այդ պատգամավորների նկարներ տեղադրելու դեպքերին՝ նշելով, որ նման դեպքերն ավելացնում են լարվածությունը առանց այն էլ բարդ ու ճգնաժամային իրավիճակում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Արման Թաթոյանը նշել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովի մի շարք պատգամավորների տների կամ շենքերի մոտ վերջին օրերին տեղադրվել են ծաղկեպսակներ ու դագաղներ այդ պատգամավորների նկարներով: Սրա հետ կապված` արձանագրվել են հանրային որոշ քննարկումներ, որոնք նկատի ունենալով 2018թ. նույն երևույթները` հղում են անում «բումերանգի օրենքին»:
«Այն, որ այս արատավոր երևույթները տեղի են ունեցել 2018թ., չի նշանակում, թե նույնը պետք է անել հիմա: Հակառակ դեպքում մենք կհայտնվենք այնպիսի վտանգավոր փակ շղթայի մեջ, որ ամեն անգամ նույն արատավոր երևույթը կարող է կրկնվել` հղում անելով «բումերանգի օրենքին» կամ դա անելով «վրեժի» զգացումից դրդված»,- գրել է նա՝ հավելելով, որ նշվածը նույն սկզբունքով անթույլատրելի է գնահատել նաև 2018թ.:
Նրա խոսքով՝ այդ ժամանակ է Պաշտպանը նաև նշել, որ նման արարքները ոտնահարում են մարդու, նրա ընտանիքի արժանապատվությունը, խաթարում են մարդու ընտանեկան ու մասնավոր կյանքը: Դրանք պարունակում են բռնության սադրանքի տարրեր ու կարող են խախտել են մարդու, նրա ընտանիքի հոգեկան վիճակը:
«Այս ամենը միայն ավելացնում է լարվածությունը առանց այն էլ բարդ ու ճգնաժամային իրավիճակում»,- շեշտել է ՀՀ ՄԻՊ-ն՝ ընդգծելով, որ մեր երկրում բոլոր իրադարձությունների զարգացումը պետք է ապահովվի մարդու արժանապատվության, նրա իրավունքների նկատմամբ հարգանքի ճանապարհով:

Случаи «возложения» венков у домов депутатов лишь усугубляют и без того сложную ситуацию. Омбудсмен
Защитник прав человека Республики Армения  Арман Татоян на своей странице в Facebook прокомментировал  недавние случаи «возложения» траурных венков и гробов возле домов или подъездов ряда депутатов Национального Собрания РА, отметив, что подобные случаи лишь усиливают напряженность и без  того сложной,  кризисной ситуации.
Как передает Арменпресс, Арман Татоян отметил, что в последние дни рядом с подъездами зданий и домами ряда депутатов Национального Собрания РА были возложены венки и гробы с изображениями этих депутатов. В связи с этим также были  зарегистрированы общественные обсуждения, комментирующие эти действия и отсылающие к «закону бумеранга» — к таким же явлениям в 2018 году.
«Тот факт, что эти отвратительные  действия  совершались и в 2018 году, не означает, что то же самое нужно делать сейчас. В противном случае мы окажемся втянутыми  в опасный  круговорот, когда  одно и то же порочное явление может повторяться, каждый раз объясняя это «законом бумеранга», или же на «справедливым» чувством мести», - написал он, добавив, что по тому же принципу он считал  недопустимыми  такие же действия в 2018 г.
По его словам, в то время ЗПЧ также утверждал, что подобные действия оскорбляют  достоинство человека, членов его семьи, нарушают семейную и личную жизнь человека. Они содержат элементы провоцирования насилия и могут нарушить психическое состояние человека и его близких.
«Все это только усиливает напряжение в нынешней  - и без того сложной и кризисной ситуации», - подчеркнул Омбудсмен РА, отметив, что развитие всех событий в нашей стране должно происходить исключительно на основе уважения человеческого достоинства и прав.