Եվրոպական հանձնաժողովը դատապարտում է պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից Ղազանչեցոց եկեղեցու ռմբակոծումը
Եվրոպական հանձնաժողովը դատապարտում է պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի
կողմից Ղազանչեցոց եկեղեցու ռմբակոծումը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Լուկաս Ֆուրլասի (Կիպրոս, ԵԺԿ) կողմից Եվրոպական հանձնաժողովին ուղղված հրատապ հարցադրմանն ի պատասխան՝ Բարձր ներկայացուցիչ / փոխնախագահ Ժոզեպ Բորելը եվրահանձնաժողովի անունից դատապարտել է ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Ղազանչեցոց մայր տաճարի ռմբակոծումը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակից:
Եվրապատգամավոր Ֆուրլասի կողմից ուղղված հրատապ հարցման մեջ նշվում էր, որ ադրբեջանական զինված ուժերը, խախտելով պատերազմի միջազգային օրենքները, 2020թ. հոկտեմբերի 8-ին թիրախավորել և հարվածներ են հասցրել Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց մայր տաճարին: Եվրապատգամավորը Եվրոպական հանձնաժողովից հարցնում է, թե արդյոք վերջինս նախատեսում է քայլեր ձեռնարկել Արցախի «քաղաքացիական բնակչությունը և կրոնական պաշտամունքային վայրերը պաշտպանելու ուղղությամբ»:
Ի պատասխան Եվրապատգամավորին՝ Եվրահանձնաժողովը հայտնում է, որ խիստ դատապարտում  է Արցախի կրոնական և պատմական հուշարձանների ոչնչացումը և ընդգծում է մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանման և վերականգնման կարևորությունը:
Իր պատասխանում Եվրահանձնաժողովի բարձր ներկայացուցիչը նաև հիշատակում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 2347 (2017) բանաձը, որը սահմանում է կրոնական, ուսումնական և մշակութային կենտրոնների թիրախավորումը որպես ռազմական հանցագործությունները:
Եվրահանձնաժողովը ողջունում է նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նախաձեռնած առաքելությունը դեպի՝ ներկայումս ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող Արցախի շրջաններ: Այս առաքելությունն ուղղված է հայկական մշակութային ժառանգության նախնական փաստագրական գնահատմանը: Առաքելությունը նաև կաջակցի հայկական մշակութային վայրերի պահպանմանն ու վերականգնմանը:
Մեկնաբանելով գրավոր հարցման պատասխանը՝ Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակի նախագահ Գասպար Կարապետեանը նշել է. «Ադրբեջանը պետք է լիովին պատասխանատվություն կրի 2020թ. պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո կատարած զարհուրելի ռազմական հանցագործությունների համար: Դրանց թվում են Արցախի քաղաքացիական բնակավայրերը և կրոնական ժառանգությունը, այդ թվում՝ Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց մայր տաճարը թիրախավորելը: Միջազգային հանրությունը և պատկան կազմակերպությունները պետք է հետևողականորեն հետամուտ լինեն Ադրբեջանի կողմից բռնազավթած հայկական կրոնական և մշակութային ժառանգության պահպանմանը: Մենք չենք կարող թույլ տալ, որ իրականացվի ևս մեկ մշակութային ցեղասպանություն, ինչպիսին 2006թ. ադրբեջանական իշխանությունների կողմից նախաձեռնած Նախիջևանի հազարավոր հայկական միջնադարյան խաչքարների ոչնչացումն էր: Արցախում պատմական հայկական ներկայության աղավաղման ցանկացած փորձ պետք է կանխվի և խստորեն դատապարտվի»:

Европейская комиссия осуждает обстрел Церкви Казанчецоц, совершенный Азербайджаном во время войны
В ответ на срочный вопрос депутата Европарламента Лукаса Фурласа (Кипр, ЕНП) Европейской комиссии Верховный представитель-Вице-президент Хосеп Боррель от имени Европейской комиссии осудил бомбардировку собора Казанчецоц, совершенный вооруженными силами Азербайджана. Об этом «Арменпресс» сообщили в Европейском офисе АРФ “Ай Дата”.
В срочном запросе, направленном депутатом Европарламента Фурласом, напоминалось, что вооруженные силы Азербайджана, нарушая международные законы войны, 8 октября 2020 года  подвергли обстрелу Церквоь Святого Спасителя Газанчецоц в Шуши. Европарламент Еврокомиссии сделал запрос, намерена ли она предпринять шаги для защиты “гражданского населения Арцаха и мест отправления религиозного культа”.
В ответ на запрос Европарламента Еврокомиссия сообщает, что решительно осуждает разрушение религиозных и исторических памятников Арцаха, подчеркивает важность сохранения и восстановления культурного и религиозного наследия.
В своем ответе Высокий представитель Европейской комиссии также сослался на резолюцию 2347 (2017) Совета Безопасности ООН, в которой атаки на религиозные, образовательные и культурные центры определяются как военные преступления.
Европейская комиссия также приветствует миссию, предпринятую ЮНЕСКО, для направления в регионы Арцаха, которые в настоящее время контролируются Азербайджаном. Эта миссия направлена на предварительную документальную оценку армянского культурного наследия. Миссия также будет поддерживать сохранение и восстановление армянских культурных памятников.
Письменный запрос прокомментировал председатель Европейского офиса АРФ “Ай Дата” Гаспар Карапетян. “Азербайджан должен нести полную ответственность за ужасные военные преступления, совершенные во время и после войны 2020 года. К ним относятся атаки на гражданские поселения и на религиозное наследие Арцаха, включая и собор Святого Спасителя Казанчецоц. Международное сообщество и соответствующие организации должны последовательно добиваться сохранения армянского религиозного и культурного наследия на территориях, оккупированных Азербайджаном. Мы не можем допустить такого культурного геноцида, какой уже был - инициированное властями Азербайджана уничтожение тысяч средневековых армянских хачкаров в Нахиджеване. Любые попытки исказить историческое присутствие армян в Арцахе должны быть предотвращены и решительно осуждены”.