Վահան Քերոբյանը և Ժոնաթան Լաքոտը կարևորել են տնտեսության բնագավառում համատեղ ծրագրերի իրականացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը մատի 1-ին ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտին: Հանդիպմանը ներկա էր նաև էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Վարոս Սիմոնյանը։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Նախարարը ողջունել է դեսպանին և նշել, որ հայ-ֆրանսիական հարաբերություններն առանձնահատուկ բարեկամական բնույթ են կրում, ինչպես նաև շնորհակալություն է հայտնել բարեկամ Ֆրանսիային դժվար ժամանակահատվածում Հայաստանի կողքին լինելու և հումանիտար աջակցություն ցուցաբերելու համար:
Հանդիպմանը քննարկվել են հայ–ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության զարգացմանն առնչվող հարցեր, այդ թվում նաև՝ ներդրումների ներգրավման ու ֆինանսական հնարավոր օժանդակության առումով:
Երկուստեք կարևորվել է տնտեսության բնագավառում համատեղ ծրագրերի իրականացումը: Նշվել է, որ առկա է տնտեսական փոխգործակցության մեծ ներուժ և դրա իրացման գործում կարևորվել է ֆրանսիական բիզնեսի ներկայացվածության ընդլայնումը մեր երկրում, Հայաստանում Զարգացման ֆրանսիական գործակալության գործունեությունն ու իրականացվող ծրագրերի շարունակականության ապահովումը:
Զրուցակիցները հեռանկարային են համարել փոխգործակցությունը տնտեսության տարբեր ճյուղերում, այդ թվում՝ տրանսպորտի, ջրամբարաշինության, գյուղատնտեսության, արդյունաբերության, զբոսաշրջության, հանրային հատվածի թվայնացման, վենչուրային ֆոնդերի, թվային նորարարությունների, ինչպես նաև տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ոլորտներում։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Ֆրանսիայի դեսպան Ժոնաթան Լաքոտը նշել է, որ պատրաստ է սերտորեն համագործակցել Հայաստանի կառավարության հետ՝ երկկողմ ծրագրերի իրականացման, հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների հետագա զարգացման և երկու երկրների տնտեսական կապերի ընդլայնման նպատակով:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել ինտենսիվ աշխատանքը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ծրագրերի ուղղությամբ:

Министр экономики Армении и посол Франции обсудили важность совместных экономических программ
Министр экономики Армении Ваан Керобян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Франции в Армении Джонатана Лакота. На встрече присутствовал заместитель министра экономики Варос Симонян.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства, министр поприветствовал посла, отметив, что армяно-французские отношения носят особый дружественный характер, и поблагодарил дружественную Францию за то, что она была рядом с Арменией в трудный период и оказывала гуманитарную помощь.
На встрече были обсуждены вопросы, связанные с развитием армяно-французского экономического сотрудничества, в том числе в плане привлечения инвестиций и возможной финансовой поддержки.
Стороны подчеркнули важность совместных программ в сфере экономики. Было отмечено, что существует большой потенциал для экономического сотрудничества, расширения представительства французского бизнеса в нашей стране и в этом плане была подчеркнута важность деятельности Французского агентства развития в Армении и продолжения реализуемых программ.
Собеседники рассмотрели перспективой сотрудничество в различных секторах экономики, включая транспорт, строительство водохранилищ, сельское хозяйство, промышленность, туризм, цифровизацию государственного сектора, венчурные фонды, цифровые инновации, а также региональные коммуникации.
Поблагодарив за теплый прием, посол Франции Джонатан Лакот отметил, что готов к тесному сотрудничеству с правительством Армении для реализации двусторонних программ, дальнейшего развития армяно-французских отношений и расширения экономических связей между двумя странами.
Достигнута договоренность продолжить интенсивную работу над проектами, представляющими взаимный интерес.