Տաշքենդում հինգ ուսանող է մահացել՝ թունավորվելով անհայտ նյութով
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տաշքենդում երեք բուհերի հինգ ուսանողներ, որոնք միասին ապրել են մասնավոր տանը, մահացել են թունավորվելով անհայտ նյութից, փետրվարի 28-ին հաղորդել Է Ուզբեկստանի գլխավոր դատախազության մամուլի ծառայությունը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, մամուլի ծառայության տվյալներով՝ փետրվարի 27-ին, ժամը 20.50-ին (Երեւանի ժամանակով 19.50-ին) Տաշքենդի Յունուսաբադի շրջանի մասնավոր տներից մեկում հայտնաբերվել են Ուզբեկստանի մայրաքաղաքի երեք բուհերի այնտեղ բնակվող հինգ ուսանողների մարմինները:
«Դատաբժշկական փորձաքննության նախնական եզրակացության համաձայն՝ ուսանողների մահվան պատճառ է դարձել անհայտ նյութով սուր թունավորումը»,-ասված է գլխավոր դատախազության Telegram-ալիքում:
Գերատեսչության տվյալներով՝ Տաշքենդի Յունուսաբադի շրջանի դատախազությունը ուսանողների մահվան փաստով քրեական գործ է հարուցել Ուզբեկստանի քրեական օրենսգրքի «հրդեհային անվտանգության կանոնների խախտում, որը հանգեցրել է մի քանի մարդու մահվան» հոդվածով:
Քրեական գործի քննությունը վերցվել է գլխավոր դատախազության հսկողության տակ, հավելել են մամուլի ծառայությունում:

В Ташкенте умерли пять студентов, отравившись неизвестным веществом
Пять студентов трех вузов в Ташкенте, проживавших вместе в частном доме, скончались от отравления неизвестным веществом, сообщает в воскресенье пресс-служба генпрокуратуры Узбекистана.
Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, по данным пресс-службы, 27 февраля в 20.50 (19.50 по ереванскому времени) в одном из частных домов в Юнусабадском районе Ташкента были обнаружены тела проживавших там пятерых студентов из трех вузов столицы Узбекистана.
"Согласно предварительному заключению судебно-медицинской экспертизы, причиной смерти студентов стало острое отравление неизвестным веществом", - говорится в сообщении в Telegram-канале генпрокуратуры.
По данным ведомства, прокуратура Юнусабадского района Ташкента по факту смерти студентов возбудила уголовное дело по статье УК Узбекистана "нарушение правил пожарной безопасности, повлекшее смерть нескольких человек".