Թուրքիան արձագանքել է Հայաստանի ներքաղաքական զարգացումներին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիան արձագանքել է Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն Բուդապեշտում, որտեղ գտնվում է աշխատանքային այցով, նշել է, որ տեղի ունեցածը ռազմական հեղաշրջման փորձ է:
«Աշխարհի որ հատվածում էլ լինի հեղաշրջում, մենք դատապարտում ենք: Մենք վճռականորեն դատապարտում ենք այդ փորձը (Հայաստանում): Կարելի է քննադատել, պահանջել կառավարության հրաժարականը, դա նորմալ է: Ոչ միայն բանակի օգնությամբ կառավարության տապալումը, այլև նույնիսկ դրա կոչն անընդունելի է»,-ասել է Չավուշօղլուն:
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբը հայտարարություն է տարածել՝ վճռական բողոք արտահայտելով Տիրան Խաչատրյանին գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալի պաշտոնից ազատելու առնչությամբ: Ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված՝ ՀՀ զինված ուժերը պահանջել են ՀՀ վարչապետի և կառավարության հրաժարականը:
ՀՀ վարչապետը հայտարարել է, որ ԳՇ հայտարարությունը համարում է ռազմական հեղաշրջման փորձ՝ իր կողմնակիցներին կոչ անելով հավաքվել Երևանի Հանրապետության հրապարակում:

Турция прореагировала на внутриполитические развития в Армении. Как сообщает «Арменпресс», министр иностранных дел Турции Мевлут Чавушоглу, находящийся с рабочим визитом в Будапеште, заявил, что произошедшее является попыткой военного переворота.
“В какой части мира ни происходили бы  перевороты, мы их осуждаем. Мы решительно осуждаем и эту попытку (в Армении). Можно критиковать, требовать отставки правительства, это нормально. Неприемлемо не только свержение правительства с помощью армии, но даже и призывы к этому”, - заявил Чавушоглу.
Генеральный штаб Вооруженных сил Республики Армения выступил с заявлением, в котором выразил решительный протест против увольнения Тирана Хачатряна с поста первого заместителя начальника Генштаба. В связи со сложившейся ситуацией Вооруженные силы Республики Армения потребовали отставки премьер-министра и всего правительства.
Премьер-министр заявил, что заявление Генштаба он считает попыткой военного переворота, призвав своих сторонников собраться на площади Республики Еревана.