Չի կարելի թույլ տալ լարվածության բերող որևէ զարգացում. Արման Թաթոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ երկրում իրավիճակը պահանջում է բացառիկ ջանքեր՝ ապահովելու համար համերաշխություն ու բացարձակ հարգանք մարդու իրավունքների նկատմամբ: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Մարդու իրավունքների պաշտպանի հայտարարությունը.
«Երկրում ստեղծված իրավիճակը բոլորիցս պահանջում է բացառիկ ջանքեր՝ ապահովելու համար համերաշխություն ու բացարձակ հարգանք մարդու իրավունքների նկատմամբ:
Չի կարելի թույլ տալ լարվածության բերող որևէ զարգացում:
Իշխանության ու առաջին հերթին իրավապահ մարմինները պարտավոր են ղեկավարվել բացառապես իրավունքի գերակայությամբ ու խստորեն ապահովել մարդու իրավունքների պաշտպանությունը երկրում:
Այս պատասխանատու օրերին առավել քան երբևէ մեզ անհրաժեշտ է զգոնություն և համերաշխություն»:
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբը փետրվարի 25-ին հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ պահանջելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և կառավարության հրաժարականը: ՀՀ վարչապետը հայտարարել է, որ տեղի ունեցողը համարում է ռազմական հեղաշրջման փորձ՝ իր կողմնակիցներին կոչ անելով հավաքվել Երևանի Հանրապետության հրապարակում: ՀՀ վարչապետը ժամը 16:00-ին Հանրապետության հրապարակում հանդես կգա ելույթով:

Нельзя допускать развития событий, приводящих к напряженности: Арман Татоян
ЕРЕВАН, 25 ФЕВРАЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Омбудсмен Армении Арман Татоян выступил с заявлением, в котором отметил, что ситуация в стране требует исключительных усилий для обеспечения солидарности и абсолютного уважения прав человека. «Арменпресс» представляет заявление Защитника прав человека:
«Нынешняя ситуация в стране требует от всех нас исключительных усилий для обеспечения солидарности и абсолютного уважения прав человека.
Нельзя допускать развития событий, приводящих к напряженности.
Правительство, и в первую очередь правоохранительные органы, обязаны руководствоваться исключительно принципами верховенства закона и строго обеспечивать защиту прав человека в стране.
В эти ответственные дни нам как никогда необходимы бдительность и солидарность».
Генеральный штаб Вооруженных сил Республики Армения 25 февраля выступил с заявлением, в котором потребовал отставки премьер-министра Никола Пашиняна - правительство. Премьер-министр РА заявил, что считает происходящее попыткой военного переворота, призвав своих сторонников собраться на площади Республики Еревана. Премьер-министр РА выступит с речью на площади Республики в 16:00.