ՀՀ ԱԺ պատգամավորները Շվեդիայի դեսպանի հետ հանդիպմանը բարձրացրել են հայ ռազմագերիների հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամները փետրվարի 23-ին հանդիպել են ՀՀ-ում  Շվեդիայի Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնի հետ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ ազգային ժողովից՝ ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը ներկայացրել է Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի հետեւանքով ստեղծված իրավիճակը: Մասնավորապես, բարձրաձայնվել է Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների հարցը՝ նշելով, որ Ադրբեջանը, հրաժարվելով վերադարձնել հայ ռազմագերիներին, ոտնահարում է նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարությունը, ինչպես նաեւ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը:
Հայաստանյան պատվիրակության անդամները կարեւորել են, որ միջազգային հանրությունը թիրախային եւ հասցեական ճնշումներ գործադրի Ադրբեջանի նկատմամբ՝ կատարելու եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները:
Նշվել է, որ Արցախի հարցի վերջնական կարգավորման հիմքում պետք է դրված լինի Արցախի ժողովրդի ազատ ինքորոշման իրավունքը, կարգավորման հարցը պետք է գտնվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահության ձեւաչափում:
«Մարդասիրական խնդիրները պետք է կարգավորվեն ինչպես միջազգային մարդասիրական իրավունքի, այնպես էլ եռակողմ հայտարարության հիման վրա: Խաղաղությունն այլընտրանք չունի եւ պետք է բոլոր ջանքերը գործադրել, որպեսզի այն հաստատուն լինի»,- նշել է դեսպանը:

Члены делегации НС Армении в ПА ОБСЕ провели встречу с послом Швеции
23 февраля состоялась встреча делегации Национального Собрания Армении в ПА ОБСЕ с Чрезвычайным и Полномочным послом Королевства Швеция в Армении Патриком Свенссоном.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, глава делегации НС Армении в ПА ОБСЕ А.Конджорян представил ситуацию, сложившуюся в результате войны, развязанной Азербайджаном против Арцаха. В частности, был поднят вопрос об армянских военнопленных в Азербайджане; отмечалось, что, отказываясь возвращать армянских военнопленных, Азербайджан нарушает подписанное 9 ноября трехстороннее заявление, а также нормы международного гуманитарного права.
Члены армянской делегации подчеркнули важность оказания международным сообществом целенаправленного и адресного давления на Азербайджан для выполнения взятых им обязательств по трехстороннему заявлению.
Отмечено, что в основе окончательного урегулирования Арцахского вопроса – право народа НК на свободное самоопределение, и вопрос урегулирования должен быть в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
«Гуманитарные вопросы должны решаться на основе как международного гуманитарного права, так и трехстороннего заявления. У мира нет альтернативы, и необходимо приложить все усилия для его упрочения», - подчеркнул посол.