ԵՄ-ն ու ԱՀԿ-ն կաջակցեն Հայաստանին կորոնավիրուսի դեմ պատվաստվելու գործում
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունն ու Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը երեք տարվա ընթացքում 40 մլն եվրո կծախսեն Հայաստանում, Ադրբեջանում, Բելառուսում, Վրաստանում, Մոլդովայում և Ուկրաինայում կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պատվաստանյութի հասանելիության ապահովման նպատակով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Reuters-ը:
«Ի սկզբանե ֆինանսական միջոցները կօգտագործվեն ի աջակցություն նախապատրաստական փուլերին, հատկապես կշեշտադրվեն հրատապ կարիքները ռազմավարական ոլորտում, ինչպիսիք են ծրագրավորումը, սարքավորումները, բուժաշխատողների վերապատրաստումն ու տեղեկատվությունը»,- հայտնել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը՝ նշելով, որ դրան հաջորդելու է աջակցությունը պատվաստանյութերի արդյունավետ տեղաբաշխմանն ու մոնիթորինգին:

EU, WHO to help with COVID-19 vaccinations in Armenia
YEREVAN, FEBRUARY 11, ARMENPRESS. The European Union and the World Health Organization on Thursday said they would spend 40 million euros ($48.48 million) over three years to ensure better access to COVID-19 vaccines in Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova and Ukraine, Reuters reports.
“The funds will initially be used to support the phases of preparedness and readiness, with an emphasis on imminent needs in strategic areas such as planning, equipment and supplies, training of health workers and information,” the WHO said. “This will be followed with support for effective deployment and monitoring of vaccine roll-out.”