Պաշտպանության նախարարը ներկայացրեց շփման գծում դեկտեմբերից մինչ օրս առկա իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական և ադրբեջանական կողմերի շփման գծում դեկտեմբերից մինչ օրս որևէ միջադեպ չի ֆիքսվել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ընթացքում ասաց Պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը, պատասխանելով անկախ պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանի հարցին:
«Դեկտեմբերից մինչ օրս մենք շփման գծում չունենք սպանություն, մեկ վիրավորում ունենք Շուշիում: Որևէ միջադեպ չի ֆիքսվել: Զինադադարի խախտում եղել է, բայց ոչ ուղղված մեր դիրքերին: Օդ են կրակում: Բոլոր դեպքերը մենք ֆիքսում ենք, եթե ԼՂ հատվածում է լինում, փոխանցում ենք խաղաղապահ ուժերին»,- ասաց Հարությունյանը:
Պաշտպանության նախարարը նշեց, որ այդ անկանոն կրակոցների հարցը բարձրացրել է նաև Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայված ռուս խաղաղապահների զորակազմի հրամանատար գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովի հետ հանդիպման ընթացքում:

Defense Minister says “no incidents” at Armenian-Azerbaijani line of contact since December 2020
YEREVAN, FEBRUARY 10, ARMENPRESS. There haven’t been any incidents in the line of contact of the Armenian and Azerbaijani sides from December 2020 until now, the Defense Minister of Armenia Vagharshak Harutyunyan told lawmakers in parliament on February 10.
“Since December until now, we don’t have any fatality at the line of contact, we have one wounded in Shushi,” he said. “Ceasefire violation happened, but not directed at our positions. They [Azeri military] shot in the air. We are recording all cases, if it happens in the Nagorno Karabakh section we convey it to the peacekeeping forces,” Harutyunyan said.
Harutyunyan says he has raised the issue of the Azeri irregular gunfire during his meeting with the Commander of the Russian peacekeeping forces in Nagorno Karabakh Lt. General Rustam Muradov.