Հայկական հարվածային ԱԹՍ-ներն անցնում են պետական փորձարկումներ. նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական արտադրության հարվածային անօդաչու թռչող սարքերն անցնում են պետական փորձարկումներ, այնուհետև կանցնեն ռազմական փորձարկումների փուլը, որին կհաջորդի սերիական արտադրությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասուլիսում ասաց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը:
Նախարարը հիշեցրեց, որ կառավարությունն առաջնահերթություն է տվել ռազմարդյունաբերության ոլորտին: Անդրադառնալով հրետանային տեխնիկայի, հրետանային միջոցների, ինչպես նաև ռազմամթերքի արտադրման հնարավորություններին՝ նա ասաց. «Այն հնարավորությունները, որոնք ստեղծվել են, 2021-ին արդեն իսկ ի վիճակի կլինեն մեր տեղական ռազմական պահանջարկն ամբողջությամբ բավարարել Հայաստանում: Դա վերաբերում է թե հրետանային միջոցների, թե ականանետերի, ձեռքի նռնականետերի և այլ ուղղությունների: Բավականին լուրջ ներդրումներ են կատարվել Հայաստանում: Եվ այս առումով մենք արդեն արտադրական պրոցես ունենք, և դրա ընդլայնման հնարավորություն 2021-ին»: Նախարարին, առնվազն վերջին 2 տասնամյակում, հայտնի չեն նմանատիպ հնարավորություններ:
Անդրադառնալով հարվածային, հետախուզական անօդաչու թռչող սարքերին՝ նախարարը հիշեցրեց, որ գիտահետազոտական և փորձակոնստրուկտորական ծրագրերի շրջանակներում կային ֆինանսավորված տասնյակ նախագծեր: «Դրանց մի մասն արդեն իրենց տրամաբանական ավարտին են հասցվում: Թե հարվածային, թե հետախուզական տեսանկյունից, արդեն իսկ արտադրական հնարավորությունների ենք հասնում: Հետախուզական ԱԹՍ-ները, որոնք իրենց պարամետրերով նմանատիպերին չեն զիջում, արդեն իսկ կարող են արտադրվել Հայաստանում»,-ասաց Արշակյանն ու հավելեց, որ դրանք լայնորեն կիրառվել են Արցախի պատերազմի ընթացքում ԶՈՒ-ի կողմից:
Այսպիսով, հայկական արտադրության հետախուզական ԱԹՍ-ների արտադրական հնարավորություններ արդեն կան, նախարարի խոսքով՝ նաև պատշաճ կիրառվել են: «Հարվածայինի մասով, պետական փորձարկումները որոշ դեպքերում արդեն անցնում են, կանցնեն ռազմական փորձարկումներ և կգնան սերիական»,-ասաց Արշակյանը:
Ինչ վերաբերում է ռադարային տեխնոլոգիաներին, որոնք օգտագործվում են հակաօդային պաշտպանության սարքերի ուղղությամբ՝ նախարարը վստահեցրեց, որ հայկական մշակումները բավականին մեծ հաջողությամբ կիրառվել են: Այդ ուղղությունը կառավարության համար նույնպես բարձր առաջնահերթություն ունի: «Այս ուղղություններով մենք շարունակելու ենք ֆինանսավորումները. ռադարային համակարգեր, կապի համակարգեր, օպտիկական և տեսադիտարկման, օպտիկալազերային համակարգեր: Օպտիկական տեսադիտարկման համակարգերի մասով մենք նույնպես ունենք բավականին լուրջ մշակումներ, արդեն իսկ արտադրական հզորություններ, առաջիկայում դրանք կընդլայնվեն, և ավելի մեծ հնարավորություններ կստեղծվեն թե մեր ԶՈՒ-ի ձեռքբերումների տեսանկյունից և թե արտահանման տեսանկյունից»,-ասաց Արշակյանը:
Անդրադառնալով ռազմաարդյունաբերության հատկացումներին՝ նախարարն ասաց, որ 2017-ին արվել է 1.6 մլրդ դրամ հատկացում՝ գիտահետազոտական և փորձակոնստրուկտորական աշխատանքների մասով: 2018-ին այն աճել է մինչև 2.4 մլրդ դրամ, 2019-ին՝ 3.8 մլրդ դրամ, 2020-ին փաստացի կազմել է 3.3 մլրդ դրամ, դրան գումարվել է ևս 3.4 մլրդ դրամ լրացուցիչ հատկացում՝ պատերազմի մեկնարկին զուգահեռ: 2021-ին նախատեսվում է 4.6 մլրդ դրամ: «Այսինքն, եթե համեմատենք 2017-ի հետ, հատկացումները գերազանցում են ավելի քան 2.5 անգամ»,-ասաց Արշակյանը:

Armenia tests homegrown loitering munitions
YEREVAN, FEBRUARY 9, ARMENPRESS. Armenian-made loitering munitions are undergoing state testing and will then pass a combat test, followed by serial production, Minister of High Tech Industry Hakob Arshakyan said at a news conference.
Arshakyan reminded that the government has recognized the defense industry as a priority.
Speaking about artillery equipment and the capacity of manufacturing ammunitions, he said: “The possibilities that were created, will be able to fully meet our domestic military demand in Armenia already this year. I am referring to artillery measures, mortars, grenade launchers and other directions. Rather serious investments were made in Armenia. And in this regard we already have an industrial process and the opportunity for expanding it in 2021.”
Arshakyan said there were dozens of funded projects for the development of combat and recon UAVs as part of scientific-research programs. “A part of them are now reaching their logical completion. We are already achieving industrial capabilities in terms of both strike and reconnaissance drones. Reconnaissance UAVs that are not lagging behind parameter-wise from similar drones can already be manufactured in Armenia,” he said, adding that these Armenian-made drones have been widely used by the Armenian military in the Artsakh war.
He said the loitering munitions are successfully passing the state testing in some cases and the process will be followed by military tests.
Arshakyan said Armenian-developed radar technologies used in air defense equipment have also been successfully used. “In this direction we will continue funding – radar systems, communication systems, optical and surveillance, laser systems. In terms of optical surveillance systems we also have rather serious developments, and already industrial capacity, soon we will expand this and greater opportunities will be created both in terms of our military supplies and exports,” he said.
In 2017, the government allocated 1,6 billion drams to the defense industry. In 2018 allocations grew to 2,4 billion, then to 3,8 billion in 2019. In 2020, the funding was 3,3 billion, plus an additional 3,4 billion as the war began. In 2021 a 4,6 billion funding is planned.