Հայկական հարվածային ԱԹՍ-ներն անցնում են պետական փորձարկումներ. նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական արտադրության հարվածային անօդաչու թռչող սարքերն անցնում են պետական փորձարկումներ, այնուհետև կանցնեն ռազմական փորձարկումների փուլը, որին կհաջորդի սերիական արտադրությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասուլիսում ասաց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը:
Նախարարը հիշեցրեց, որ կառավարությունն առաջնահերթություն է տվել ռազմարդյունաբերության ոլորտին: Անդրադառնալով հրետանային տեխնիկայի, հրետանային միջոցների, ինչպես նաև ռազմամթերքի արտադրման հնարավորություններին՝ նա ասաց. «Այն հնարավորությունները, որոնք ստեղծվել են, 2021-ին արդեն իսկ ի վիճակի կլինեն մեր տեղական ռազմական պահանջարկն ամբողջությամբ բավարարել Հայաստանում: Դա վերաբերում է թե հրետանային միջոցների, թե ականանետերի, ձեռքի նռնականետերի և այլ ուղղությունների: Բավականին լուրջ ներդրումներ են կատարվել Հայաստանում: Եվ այս առումով մենք արդեն արտադրական պրոցես ունենք, և դրա ընդլայնման հնարավորություն 2021-ին»: Նախարարին, առնվազն վերջին 2 տասնամյակում, հայտնի չեն նմանատիպ հնարավորություններ:
Անդրադառնալով հարվածային, հետախուզական անօդաչու թռչող սարքերին՝ նախարարը հիշեցրեց, որ գիտահետազոտական և փորձակոնստրուկտորական ծրագրերի շրջանակներում կային ֆինանսավորված տասնյակ նախագծեր: «Դրանց մի մասն արդեն իրենց տրամաբանական ավարտին են հասցվում: Թե հարվածային, թե հետախուզական տեսանկյունից, արդեն իսկ արտադրական հնարավորությունների ենք հասնում: Հետախուզական ԱԹՍ-ները, որոնք իրենց պարամետրերով նմանատիպերին չեն զիջում, արդեն իսկ կարող են արտադրվել Հայաստանում»,-ասաց Արշակյանն ու հավելեց, որ դրանք լայնորեն կիրառվել են Արցախի պատերազմի ընթացքում ԶՈՒ-ի կողմից:
Այսպիսով, հայկական արտադրության հետախուզական ԱԹՍ-ների արտադրական հնարավորություններ արդեն կան, նախարարի խոսքով՝ նաև պատշաճ կիրառվել են: «Հարվածայինի մասով, պետական փորձարկումները որոշ դեպքերում արդեն անցնում են, կանցնեն ռազմական փորձարկումներ և կգնան սերիական»,-ասաց Արշակյանը:
Ինչ վերաբերում է ռադարային տեխնոլոգիաներին, որոնք օգտագործվում են հակաօդային պաշտպանության սարքերի ուղղությամբ՝ նախարարը վստահեցրեց, որ հայկական մշակումները բավականին մեծ հաջողությամբ կիրառվել են: Այդ ուղղությունը կառավարության համար նույնպես բարձր առաջնահերթություն ունի: «Այս ուղղություններով մենք շարունակելու ենք ֆինանսավորումները. ռադարային համակարգեր, կապի համակարգեր, օպտիկական և տեսադիտարկման, օպտիկալազերային համակարգեր: Օպտիկական տեսադիտարկման համակարգերի մասով մենք նույնպես ունենք բավականին լուրջ մշակումներ, արդեն իսկ արտադրական հզորություններ, առաջիկայում դրանք կընդլայնվեն, և ավելի մեծ հնարավորություններ կստեղծվեն թե մեր ԶՈՒ-ի ձեռքբերումների տեսանկյունից և թե արտահանման տեսանկյունից»,-ասաց Արշակյանը:
Անդրադառնալով ռազմաարդյունաբերության հատկացումներին՝ նախարարն ասաց, որ 2017-ին արվել է 1.6 մլրդ դրամ հատկացում՝ գիտահետազոտական և փորձակոնստրուկտորական աշխատանքների մասով: 2018-ին այն աճել է մինչև 2.4 մլրդ դրամ, 2019-ին՝ 3.8 մլրդ դրամ, 2020-ին փաստացի կազմել է 3.3 մլրդ դրամ, դրան գումարվել է ևս 3.4 մլրդ դրամ լրացուցիչ հատկացում՝ պատերազմի մեկնարկին զուգահեռ: 2021-ին նախատեսվում է 4.6 մլրդ դրամ: «Այսինքն, եթե համեմատենք 2017-ի հետ, հատկացումները գերազանցում են ավելի քան 2.5 անգամ»,-ասաց Արշակյանը:

Армянские ударные БПЛА проходят государственные испытания
Ударные беспилотные летательные аппараты армянского производства проходят государственные испытания, затем они пройдут этап военных испытаний, за которым последует их серийное производство. Как сообщает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции сказал министр высокотехнологической промышленности Армении Акоп Аршакян.
Министр напомнил, что правительство военной промышленности уделяет приоритетное внимание. Касаясь возможностей производства артиллерийского оборудования, артиллерийских средств, а также боеприпасов, он сказал: “Возможности, которые были созданы в 2021 году, смогут полностью удовлетворить военные потребности Армении. Это касается артиллерии, гранатометов, ручных гранатометов и других направлений. В Армении вложены достаточно серьезные инвестиции. У нас уже есть производственный процесс, возможность его расширения в 2021 году”. Таких возможностей министр не знал как минимум два последних десятилетия.
Касаясь ударных, разведывательных беспилотников, министр напомнил, что в рамках научно-исследовательских и конструкторских программ профинансированы десятки проектов. “Некоторые из них уже подходят к своему логическому завершению. И с точки зрения атаки, и с точки зрения разведки мы уже достигаем производственных возможностей. Разведывательные БПЛА, не уступающие аналогичным по параметрам, уже могут быть произведены и в Армении”, - сказал Аршакян, добавив, что они широко применялись Вооруженными силами во время Арцахской войны.
Таким образом, уже есть производственные возможности для разведывательных БПЛА армянского производства, которые, по словам министра, используются должным образом. “Что касается ударных БПЛА,  государственные испытания уже проводятся, будут проведены и военные испытания, они будут серийными”, - сказал Аршакян.
Что касается радиолокационных технологий, используемых в области средств противовоздушной обороны, министр заверил, что армянские разработки используются достаточно успешно. Это направление для государства также является приоритетным. “Мы продолжим финансирование по этим направлениям. Радиолокационные системы, системы связи, оптическое видеонаблюдение, оптические лазерные системы. У нас есть и достаточно серьезные разработки по части систем оптического наблюдения, уже и производственные мощности, в ближайшее время они будут расширены, будут созданы большие возможности как для наших Вооруженных сил, так и для экспорта”, - сказал Аршакян.
Касаясь ассигнований на военную промышленность, министр сообщил, что в 2017 году на исследования и разработки было выделено 1,6 млрд драмов. В 2018 году они увеличились до 2,4 млрд драмов, в 2019 году - до 3,8 млрд драмов, в 2020 году фактически составили 3,3 млрд драмов, к которым параллельно с началом войны было добавлено еще 3,4 млрд драмов. В 2021 году предусмотрено 4,6 млрд драмов. “То есть, если сравнивать с 2017 годом, ассигнования превышают более чем в 2,5 раза”, - сказал Аршакян.