Նիդերլանդների խորհրդարանում կոչ են անում կառավարությանը ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նիդերլանդների խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատը ցանկանում է, որ երկրի կառավարությունը ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է NL Times-ը՝ նշելով, որ մինչև հիմա կառավարությունը շատ զգուշավոր է եղել Հայոց ցեղասպանության մասին խոսելիս:
Խորհրդարանական մեծամասնությունը հավանության է արժանացրել «Քրիստոնեական միություն» կուսակցության առաջ քաշած բանաձևը:
Կուսակցության ներկայացուցիչ Ջոել Ֆորդևինդը նշել է, որ Հայոց ցեղասպանությունից 100 տարի անց Թուրքիան շարունակում է սպառնալ հայերին: Նա նկատել է, որ նախորդ տարի Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Լեռնային Ղարաբաղում հայերի դեմ պատերազմում աջակցություն տրամադրեց Ադրբեջանին: «Այս ագրեսիան պետք է դադարեցվի»,- ասել է Ֆորդևինդը:
NL Times-ը նշում է, որ խորհրդարանական մեծամասնությունը աջակցում է բանաձևին՝ ընդգծելով, որ Ցեղասպանության ճանաչումը կնպաստի հաշտեցման գործընթացին և կկանխի նոր ցեղասպանությունները: «Հենց սրա համար էլ շատ կարևոր է, որ երկրները հստակ խոսեն: Խորհրդարանի գերակշիռ մեծամասնությունը կոչ է անում Նիդերլանդների կառավարությանը վերջապես անել դա»,- ասել է Ֆորդևինդը:
Նրա բանաձևը քվեարկության կդրվի խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատում փետրվարի 9-ի կեսօրին:
Նիդերլանդները 2004թ. դեկտեմբերի 21-ին Խորհրդարանի որոշմամբ ճանաչել էր Հայոց ցեղասպանությունը: 2018 թվականին Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել էր օրինագիծ, որով վերահաստատել էր Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու 2004 թվականի որոշումը։

Dutch lawmakers call on government to recognize Armenian Genocide
YEREVAN, FEBRUARY 9, ARMENPRESS. The House of Representatives of the Netherlands wants the government to officially recognize the Armenian Genocide, NL Times reports, stating that “so far, the cabinet was always careful to speak of the Armenian genocide”.
The parliamentary majority approved the motion submitted by the Christian Union (ChristenUnie).
According to ChristenUnie parliamentarian Joel Voordewind, it is over 100 years since the genocide and Armenians are still feeling threatened by Turkey. He added that last year, Turkish president Recep Tayyip Erdogan supported Azerbaijan in their fight against Armenians in Nagorno Karabakh. “This aggression must be stopped”, Voordewind said.
And a majority in parliament - PVV, CDA, SP, GroenLinks, SGP, PvdD, 50Plus, FvD, and independent MPs Henk Krol and Femke Van Kooten-Arissen - agree that acknowledging the genocide can help promote reconciliation and prevent another genocide.  “That is why it is first of all very important that countries speak out clearly. A large majority in parliament calls on the Dutch government to finally do this”, Voordewind said. The motion will be put to the vote in the House of Representatives on Tuesday afternoon.