Չեխիայի պատգամավորների պալատի կոմիտեն Ադրբեջանին կոչ է արել վերադարձնել հայ գերիներին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չեխիայի խորհրդարանի պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանն առնչվող բանաձև է ընդունել, որով Ադրբեջանին կոչ է արել վերադարձնել հայ գերիներին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հայտնում է Չեխիայում ՀՀ դեսպանությունը:
«Փետրվարի 4-ին Չեխիայի խորհրդարանի պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեն ընդունեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանն առնչվող բանաձև, որտեղ, ողջունելով հրադադարի հաստատումը, միաժամանակ ափսոսանք է հայտնվում Ադրբեջանի կողմից հրադադարի՝ գերիների վերաբերյալ կետի չկատարման կապակցությամբ և կոչ արվում վերջինիս վերադարձնել մնացյալ գերիներին»,- ասված է հաղորդագրությունում:
Միաժամանակ կոմիտեն հակամարտության քաղաքական կարգավորման կոչ է արել՝ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության ձևաչափում։

Foreign Affairs Committee of Czech Chamber of Deputies calls on Azerbaijan to return Armenian POWs
YEREVAN, FEBRUARY 5, ARMENPRESS. The Foreign Affairs Committee of the Chamber of Deputies of the Czech Parliament adopted a resolution on the Nagorno Karabakh conflict, calling on Azerbaijan to return the Armenian prisoners of war, the Armenian Embassy in the Czech Republic reports.
“At its sitting on February 4, 2021 the Foreign Affairs Committee of the Chamber of Deputies of the Czech Parliament adopted a resolution on the Nagorno Karabakh conflict, by which it welcomed the establishment of the ceasefire and expressed regret over Azerbaijan's non-compliance with the ceasefire clause on returning prisoners, calling on the latter to return the remaining prisoners. At the same time, the Committee called for a political settlement to the conflict within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship”, the statement says.