Չեխիայի պատգամավորների պալատի կոմիտեն Ադրբեջանին կոչ է արել վերադարձնել հայ գերիներին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չեխիայի խորհրդարանի պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանն առնչվող բանաձև է ընդունել, որով Ադրբեջանին կոչ է արել վերադարձնել հայ գերիներին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հայտնում է Չեխիայում ՀՀ դեսպանությունը:
«Փետրվարի 4-ին Չեխիայի խորհրդարանի պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեն ընդունեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանն առնչվող բանաձև, որտեղ, ողջունելով հրադադարի հաստատումը, միաժամանակ ափսոսանք է հայտնվում Ադրբեջանի կողմից հրադադարի՝ գերիների վերաբերյալ կետի չկատարման կապակցությամբ և կոչ արվում վերջինիս վերադարձնել մնացյալ գերիներին»,- ասված է հաղորդագրությունում:
Միաժամանակ կոմիտեն հակամարտության քաղաքական կարգավորման կոչ է արել՝ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության ձևաչափում։

Комитет Палаты депутатов Чехии призвал Азербайджан немедленно возвратить армянских пленных
Комитет по внешним отношениям Палаты депутатов Парламента Чехии принял резолюцию по нагорно-карабахскому конфликту, призывающую Азербайджан немедленно возвратить армянских пленных.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает посольство Армении в Чехии.
“4 февраля Комитет по внешним отношениям Палаты депутатов Парламента Чехии принял резолюцию по нагорно-карабахскому конфликту, в которой, приветствуя прекращение огня, одновременно выражает сожаление в связи с невыполнением Азербайджаном пункта, касающегося пленных, и  призывает возвратить остальных пленных”, - говорится в сообщении посольства.
В то же время комитет призвал к политическому урегулированию конфликта в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ.