Մարսելի հայկական եկեղեցու վրա հարձակման դեպքով ընթանում է հետաքննություն
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Ֆրանսիայի իրավապահ մարմինները հետաքննություն են իրականացնում Մարսելի հայկական եկեղեցու մշակութային կենտրոնի վրա հարձակման դեպքով: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը:
«Դեսպանությունն իր խոր մտահոգությունն է արտահայտել: Վստահում ենք, անշուշտ, Ֆրանսիայի իշխանություններին՝ հետաքննությունը վարելու և մեղավորներին բացահայտելու հարցում: Անշուշտ, մտահոգված ենք, որովհետև վերջին շրջանում առաջին դեպքը չէր, երբ հայկական մշակութային օջախները, Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հուշակոթողները թիրախ են դառնում: Սա գալիս է լրացնելու հայկական մշակութային օջախների նկատմամբ ոտնձգությունների շարքը, սպասում ենք հետաքննության ընթացին»,- ասաց Տոլմաջյանը:
Անհայտ անձինք հունվարի 24-ին՝ ժամը 18:40-ին կրակել են Մարսելի «Սուրբ Սահակ և Սուրբ Մեսրոպ» մշակույթի կենտրոնի ուղղությամբ: Մշակույթի կենտրոնը հայկական կազմակերպությունների համակարգման կենտրոնակայանն է: Արցախյան պատերազմի ժամանակ այն համակարգում էր Մարսելից և Ֆրանսիայի հարավից Հայաստան ուղարկվող մարդասիրական օգնությունը: Մինչ այս նմանօրինակ դեպքեր տեղի են ունեցել Բեռլինում, Սան Ֆրանցիսկոյում, Փարիզում և Դեսինում, երբ վանդալիզմի էր ենթարկվել Կոմիտասի արձանը և Ցեղասպանության հուշահամալիրը: Այս գործողություններում ներգրավված էր «Գորշ գայլեր» թուրքական ծայրահեղ ազգայնական խմբավորումը, որը լուծարվել է Ֆրանսիայում:

Ведется следствие по факту нападения на армянский культурный центр в Марселе
Правоохранительные органы Франции расследуют нападение на армянский культурный центр в Марселе. Об этом в беседе с Арменпресс сказала посол Армении во Франции Асмик Толмаджян.
«Посольство выразило глубокую озабоченность в этой связи. Мы, безусловно, доверяем властям Франции в проведении расследования и установлении личностей виновных. Конечно, мы обеспокоены, потому что это не первый случай, когда армянские культурные центры и памятники, посвященные Геноциду армян, подвергаются нападениям. Был совершен ряд посягательств на армянские культурные центры, мы ждем результатов следствие», - сказала Толмаджян.
24 января, в 18:40 часов, неизвестные обстреляли Культурный центр Св. Саака и Св. Месропа в Марселе. Культурный центр является координационным центром армянских организаций. Во время Арцахской войны центр координировал гуманитарную помощь, отправляемую в Армению из Марселя и юга Франции. Подобные инциденты имели место в Берлине, Сан-Франциско, Париже и Дессине, когда памятник Комитасу и Мемориал геноцида подверглись вандализму. К этим операциям была причастна расформированная во Франции турецкая экстремистская националистическая группа «Серые волки».