Վարչապետն ակնկալում է, որ ՀՀ և ՌԴ միջև ավիահաղորդակցության վերականգնումը կնպաստի տուրիզմի ոլորտի վերականգնմանը
Վարչապետն ակնկալում է, որ ՀՀ և ՌԴ միջև ավիահաղորդակցության վերականգնումը
կնպաստի տուրիզմի ոլորտի վերականգնմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ակնկալում է, որ «Ճամփորդում եմ առանց covid-19-ի» պիլոտային ծրագրի հաջող իրականացման արդյունքում Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցությունը կզարգանա: Այդ մասին վարչապետը նշեց կառավարության նիստում: Վարչապետը հույս հայտնեց, որ արդեն փետրվարի վերջից երկկողմ կանոնավոր ավիաչվերթների ծավալը էապես կաճի:
«Սա ենթադրում է, որ թռիչքները դեպի ՌԴ կընդլայնվեն, չվերթները կավելանան։ Սա շատ կարևոր ծրագիր է, և ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ԵԱՏՄ մեր գործընկերներին ու Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությանը՝ այս ակտիվ և արդյունավետ համագործակցության համար։ Սա եղել է ՀՀ կառավարության նախաձեռնությունը, որն աջակցություն է ստացել գործընկերների կողմից ու Եվրասիական բանկը ֆինանսավորել է ծրագիրը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, հավելեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ավիահաղորդակցության վերականգնմանը սպասում է նաև տուրիզմի ոլորտը, ինչը կնպաստի փոխայցելությունների ծավալների ավելացմանն ու ոլորտի վերականգնմանը:

Pashinyan expects resumption of air communication between Armenia and Russia will boost tourism
YEREVAN, JANUARY 27, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan expects that the resumption of air communication between Armenia and Russia starting from February 1 will contribute to the development of cooperation between the two states in the field of tourism.
During today’s Cabinet meeting the PM expressed hope that the volume of bilateral regular flights will greatly increase already in late February.
Armenia and Russia are resuming air communication on the sidelines of “I am Traveling Without Covid-19” program, which will launch on February 1.
“This supposes that the flights to Russia will expand. This is a very important program, and I want to thank our partners of the Eurasian Economic Union and the Russian government for this active and productive cooperation. This has been the initiative of the Armenian government which has been supported by our partners and has been funded by the Eurasian Bank”, Pashinyan said.
He said the tourism sector is also waiting for the resumption of air communication between Armenia and Russia, which, according to him, will contribute to the increase in mutual visits and the restoration of the field.