Մակրոնը նշել է, թե ինչպիսին է տեսնում վաղվա օրվա տնտեսությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հանդես գալով Դավոսի տնտեսական միջազգային առցանց ֆորումում պատմել է այն մասին, թե ինչպիսին է տեսնում վաղվա օրվա տնտեսությունը, ինչպես նաև այն դասերի մասին, որոնք անհրաժեշտ է քաղել կորոնավիրուսի պանդեմիայից:
«Մեր բոլոր երկրները, հասարակությունը տրանսֆորմացվում է այդ փորձով, որը մենք կրում ենք: Կարծում եմ, որ կան մի քանի դասեր, որոնք պետք է քաղել այն իրավիճակից, որ մենք միասին կրում ենք ավելի քան մեկ տարվա ընթացքում և որը կտևի դեռևս ամիսներ, ոմանք ասում են, անգամ տարիներ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Մակրոնը:
Նրա կարծիքով՝ առաջին դասը, որը պետք է քաղել սանիտարական ճգնաժամից կայանում է նրանում, որ տնտեսությունը չես կարող պատկերացնել առանց մարդու: «Դա կարող է սովորական թվալ: Բայց մեր երկրներում  մենք արել ենք ինչ-որ բան, ինչն ավելի վաղ թվում էր անմիտ, այսինքն` ողջ տնտեսական ակտիվությունը թողել ենք մարդկային կյանքերի պաշտպանության համար»,- ընդգծել է Մակրոնը:
Նրա կարծիքով՝ վաղվա տնտեսությունն այն տնտեսությունն է, որը պետք է մտածի նորարարության, խոցելիության և մարդկության մասին: «Հետևաբար, մենք պետք է կառուցենք մեր մրցունակությունը՝ համատեղելի և նույնիսկ նպաստավոր կլիմայի խնդիրների լուծման, ածխաթթու գազի արտանետումների կրճատման ... », - շեշտել է Մակրոնը՝ ավելացնելով, որ տնտեսությունը պետք է ավելի դիմացկուն լինի ցնցումներից:

Макрон рассказал, какой видит экономику завтрашнего дня
Президент Франции Эммануэль Макрон, выступая на онлайн-сессии Всемирного экономического форума в Давосе, рассказал о том, какой видит экономику завтрашнего дня, и об уроках, которые необходимо вынести из пандемии коронавируса.
"Все наши страны, общества трансформируются в связи с этим опытом, который мы проживаем. Я думаю, что есть несколько уроков, которые стоит вынести, из той ситуацию, которую мы вместе проживаем на протяжении более года и которая будет длиться еще месяцы, некоторые говорят, даже годы с присутствием вируса в той или иной степени", - сказал французский лидер.
Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, по его мнению, первый урок, который нужно вынести из санитарного кризиса, заключается в том, что экономику невозможно представить без человека. "Это может показаться банальностью. Но в наших странах мы сделали что-то, что раньше казалось немыслимым, то есть оставили всю экономическую активность для защиты человеческих жизней", - отметил Макрон.
Кроме того, пандемия COVID-19 напомнила об уязвимости наших обществ, продолжил президент Франции. "По моему мнению, мы не сможем ничего построить в мире после COVID-19, если не вынесем уроков из этих двух принципиальных моментов. Экономика вновь стала моральной наукой, и ничего не может быть превыше человеческих ценностей. И наши общества уязвимы перед пандемиями, климатическими событиями и другими", - считает он.
"Экономика завтрашнего дня – это экономика, которая, как я полагаю, должна думать об инновациях, уязвимости и гуманности. Поэтому нужно выстраивать нашу конкурентоспособность, совместимую и даже способствующую разрешению климатических проблем, сокращению выбросов CO2… повестка (защиты) биоразнообразия", - подчеркнул Макрон. Он также добавил, что экономика должна быть более устойчивой к ударам, иметь интегрированные способы защиты людей и организаций.