Զարգացման ֆրանսիական գործակալությունը ֆինանսական աջակցություն կտրամադրի Հայաստանի առողջապահական ոլորտին
Զարգացման ֆրանսիական գործակալությունը ֆինանսական աջակցություն կտրամադրի
Հայաստանի առողջապահական ոլորտին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը հանդիպել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ժոնաթան Լաքոտի, Հարավային Կովկասի Զարգացման ֆրանսիական գործակալության (ԶՖԳ) գրասենյակի տնօրեն Ռաֆայել Ժոզանի հետ` քննարկելու տրամադրվող ֆինանսական աջակցության հնարավոր ուղղությունները: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից:
Ռաֆայել Ժոզանը մանրամասնել է, որ ԶՖԳ-ն ներդրումներ է կատարում զարգացող երկրների 5 գերակա ոլորտներում, և այդ ներդրումային ծրագրի շրջանակներում կարևոր ուղղություն է առողջապահությունը:
Հաշվի առնելով գործակալության առաջարկները` Անահիտ Ավանեսյանը ներկայացրել է առողջապահության նախարարության կարիքները և այն ուղղությունները, որոնց զարգացման համար անհրաժեշտ է ֆինանսական աջակցություն: Մասնավորապես, նախարարը կարևորել է ՀՀ ԱՆ Ինֆեկցիոն հիվանդությունների և Հոգեկան առողջության պահպանման ազգային կենտրոններում վերականգնողական աշխատանքներ սկսելու անհրաժեշտությունը, մայրական մահացության նվազեցմանն ուղղված ծրագրերի իրականացումը, արյան ծառայության արդիականացման, վերականգնողական բժշկական օգնության ծառայությունների բարելավումը և այլ հարցեր: Անահիտ Ավանեսյանն ընդգծել է, որ 2019 թվականին առողջապահական ոլորտի զարգացման նպատակով բազմաթիվ ծրագրեր են մեկնարկել, սակայն կորոնավիրուսային հիվանդության համավարակի պայմաններում որոշները մնացել են անավարտ:
«Շնորհակալ ենք Ֆրանսիայի կառավարությանը շարունակական աջակցության համար, և ուրախ եմ, որ առաջիկայում կկարողանանք անել հնարավորը մի շարք ուղղություններով աշխատանքային պրոցեսներն ակտիվացնելու, առողջապահական համակարգը բարելավելու առումով, քանի որ մենք գործ ունենք շատ կարևոր և խոցելի ոլորտի հետ»,- ասել է Անահիտ Ավանեսյանը:
Ժոնաթան Լաքոտը հույս է հայտնել, որ երկու երկրի միջև նշված ուղղություններով համագործակցությունը կլինի արդյունավետ, և առողջապահական ոլորտի բարելավման աշխատանքները կկրեն շարունակական բնույթ:

Французское агентство развития окажет финансовое содействие сфере здравоохранения Армении
Министр здравоохранения Анаит Аванесян встретилась с послом Франции в Армении Джонатаном Лакотом и директором офиса Французского агентства развития Южного Кавказа Рафаэлем Жозаном, чтобы обсудить возможные направления оказания финансового содействия. Об этом «Арменпресс» сообщили в Министерстве здравоохранения Армении.
Рафаэль Жозан пояснил, что ФАР инвестирует в 5 приоритетных сферах развивающихся стран, и в рамках этой инвестиционной программы важным направлением является именно здравоохранение.
Учитывая предложения агентства, Анаит Аванесян представила нужды Министерства здравоохранения и те направления, для развития которых необходимо оказание финансового содействия. В частности, министр подчеркнула необходимость начала восстановительных работ в Национальных центрах инфекционных заболеваний и охраны психического здоровья МЗ Армении, реализации программ, направленных на снижение материнской смертности, модернизации службы крови, улучшения услуг реабилитационной медицинской помощи и ряда других вопросов. Анаит Аванесян подчеркнула, что в 2019 году для развития сферы здравоохранения было задействовано множество программ, однако в условиях эпидемии некоторые остались незавершенными.
“Мы благодарны правительству Франции за постоянное содействие, и я рада, что в ближайшее время мы сможем сделать все возможное для активизации рабочих процессов по ряду направлений, улучшения системы здравоохранения, поскольку мы имеем дело с очень важной и уязвимой сферой”, - сказала Анаит Аванесян.
Джонатан Лакот выразил надежду, что сотрудничество между двумя странами по указанным направлениям будет эффективным, и работы по улучшению сферы здравоохранения будут носить продолжительный характер.