Արտերկրում հայագիտության ցանցի ընդլայնման ուղղությամբ 2021 թ.-ին կհատկացվի 120 մլն դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱևՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը 2019 թ․-ից բյուջետային ֆինանսավորմամբ էականորեն ընդլայնել է հայերենի և հայագիտական առարկաների դասավանդման աջակցության ծրագրերը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից:
2020–21 ուսումնական տարում, նախկին 4-ի փոխարեն, վերոնշյալ ծրագիրն իրագործվել է 6 պետության 8 հաստատությունների՝ Պրահայի Կարլովի (Չեխիայի Հանրապետություն), Բուխարեստի (Ռումինիա), Վենետիկի Կա՛Ֆոսկարի, Հռոմի Լա՛Սապիենցա (Իտալիայի Հանրապետություն), Զալցբուրգի (Ավստրիայի Հանրապետություն), Արգենտինայի Քենեդի (Արգենտինայի Հանրապետություն) համալսարանների, Պոտսդամի Լեփսիուսի տուն-թանգարանի և Հալլեի Մարտին Լյութերի անվան համալսարանի «Մեսրոպ» հայագիտական հետազոտությունների կենտրոնի (Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն) հետ:
Ծրագրի իրագործման նպատակով ՀՀ պետական բյուջեից ֆինանսավորումը հիմնականում իրականացվում է տվյալ համալսարանի և ՀՀ դեսպանությունների միջև կնքված հուշագրերի կամ համաձայնագրերի հիման վրա։
Համավարակի պատճառով 2020 թ.-ին ծրագրից դուրս են մնացել Կահիրեի համալսարանը (Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետություն) և Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտը (Ռուսաստանի Դաշնություն): Նշյալ կառույցների հետ բանակցությունները և համաձայնագրերի ստորագրման գործընթացը կշարունակվի այս տարի:  2021 թ.-ին նախատեսվում է ծրագիրն իրագործել նաև Ուրուգվայի և Քիշնևի (Մոլդովայի Հանրապետություն) համալսարաններում: 2019 թ.-ին ծրագրի համար հատկացվել է շուրջ 16 մլն դրամ, 2020 թ.-ին՝ շուրջ 60 մլն, 2021 թ.-ին նախատեսվում է 120 մլն դրամ:
Համալսարանների ընտրությունը պայմանավորված է այնտեղ դասավանդումն իրականացնելու նախապայմաններով, մասնավորապես՝ Վենետիկի համալսարանում առկա հայագիտական հարուստ ժառանգությունը, Բուխարեստի համալսարանում՝ երկու երկրների մշակութային փոխառնչությունների և հայկական պատմագիտական նյութերն ուսումնասիրելու անհրաժեշտությունը:
Մյուս համալսարանների պարագայում նշանակություն են ունեցել հայկական համայնքի առկայության փաստը, տվյալ երկրի հետ հարաբերությունների սերտացման քաղաքականությունը կամ տվյալ համալսարանի դերն ու նշանակությունը տարածաշրջանային համատեքստում:
Դասավանդումն իրականացվում է հիմնականում տեղի հայագիտական ոլորտի կադրերի կողմից, երբեմն՝ նաև Հայաստանից գործուղված մասնագետի միջոցով (Բուխարեստի համալսարան):
Հաստատություններում հայերենի իրավական կարգավիճակը տարբեր է. Վենետիկի Կա՛Ֆոսկարի համալսարանում հայերենը դասավանդվում է 3 ուսումնական տարի՝ լեզվաբանների համար։ Բուխարեստում այն ընտրովի առարկա է։ Պրահայում և Զալցբուրգում դասավանդվում են նաև այլ հայագիտական առարկաներ՝ Հայոց պատմություն, Հայ քրիստոնեության պատմություն, Հայ գրականություն և այլն։
2020 թ․ առաջին անգամ ֆինանսավորվել են հետազոտական աշխատանքներ, որի նպատակով հուշագրեր են ստորագրվել Պոտսդամի Լեփսիուսի տուն-թանգարանի ինստիտուտի և Հալլեի «Մեսրոպ» հայագիտական հետազոտությունների կենտրոնի հետ:
Այս ծրագրով ԿԳՄՍ նախարարությունը հետամուտ է աջակցել հայերենի ու հայագիտության տարածմանը և ամրապնդմանը օտարերկրյա պետությունների համալսարաններում և հետազոտական կենտրոններում։ Սա հայկական մշակույթն ու ինքնությունը ճանաչելի դարձնելու, մեր ժողովրդի և մշակույթի նկատմամբ միջազգային հետաքրքրությունը մեծացնելու, ինչպես նաև տեղի հայ համայնքներում հայկական արժեքների պահպանմանը նպաստելու լայն հնարավորություն է:

На расширение сети арменоведения за рубежом в 2021 году в Армении будет выделено 120 млн драмов
Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения с 2019 года значительно расширило свою программу с бюджетным финансированием по содействию преподаванию армянских и арменоведческих предметов. Об этом Арменпресс сообщили в Министерстве образования, науки, культуры и спорта.
В 2020/2021 учебном году вместо предыдущих 4 стран  программа была реализована в 8 учебных заведениях 6 стран: в Чехии в Карловы Вары, в Румынии, в Бухаресте, в Италии, в Венеции и в Риме, В Австрии, в Зальцбурге, в Аргентинском университете Кеннеди, в Федеративной Республике Германия в Доме-музее Лепсиуса в Потсдаме, в Центре арменоведческих исследований им Месропа Маштоца и в Университете Галле им. Мартина Лютера.
Для реализации программы финансирование из государственного бюджета в основном осуществлялось на основании меморандумов или соглашений, подписанных посольствами Республики Армения с этими странами.
Из-за пандемии Каирский университет (Арабская Республика Египет) и Московский государственный институт международных отношений (Российская Федерация) были исключены из программы в 2020 году. Переговоры с этими структурами,  подписания соглашений продолжатся в этом году. В 2021 году программу планируется реализовать в университетах Кишинева (Республика Молдова) и в Уругвае. В 2019 году на программу было выделено около 16 миллионов драмов, в 2020 году - около 60 миллионов драмов, в 2021 году - 120 миллионов драмов.
Выбор университетов обусловлен предпосылками для преподавания в них, в частности, в Университете Венеции его богатым наследием арменоведения, в Бухарестском университете необходимостью изучения армянских исторических материалов.
В случае с другими университетами важным был факт существования армянской общины, политика сближения со страной или роль и значение университета в региональном контексте.
Преподавание осуществляется в основном местными кадрами арменоведения, иногда и  командированными из Армении специалистами (Бухарестский университет).
Правовой статус армянского языка в учреждениях различен. В Университете Венеции армянский язык преподается 3 года для лингвистов. В Бухаресте это выборный предмет. В Праге и в Зальцбурге преподаются и другие арменоведческие предметы: История Армении, История армянского христианства, Армянская литература и др.
В 2020 г. впервые были профинансированы и исследовательские работы, по которым были подписаны меморандумы с Домом-музеем Лепсиуса в Потсдаме и Центром арменоведческих исследований имени Месропа Маштоца в Галле.
Этой программой Министерство образования и науки преследовало цель содействия распространению армянского языка и арменоведения, его укрепления в университетах зарубежных стран и в их исследовательских центрах. Это прекрасная возможность заявить об армянской культуре и самобытности, повысить международный интерес нашего народа к культуре, а также способствовать сохранению армянских ценностей в местных армянских общинах.