Եվրախորհրդարանը Նավալնիի հարցով հակառուսական բանաձև է ընդունել
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորները Ռուսաստանում ընդդիմադիր գործիչ Ալեքսեյ Նավալնիին ձերբակալելու հետ կապված բանաձև են ընդունել՝ Եվրոպական միությունից պահանջելով «անհապաղ խոչընդոտել «Հյուսիսային հոսք-2» ծրագրի ավարտին, ինչպես նաև «զգալիորեն ուժեղացնել» Մոսկվայի դեմ սահմանափակումները»:
Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «Ռիա-նովոստի»-ն, փաստաթղթին կողմ է քվեարկել 581 պատգամավոր, դեմ՝ 50, ձեռնպահ՝ 44:
Եվրոպական խորհրդարանի միջազգային հարցերով բանաձևերը կրում են դեկլարատիվ, այլ ոչ թե պարտադիր բնույթ: Սակայն ԵՄ մյուս ինստիտուտները պետք է ականջալուր լինեն պատգամավորների կարծիքին:

Европарламент принял антироссийскую резолюцию по Навальному
Европейский парламент принял резолюцию из-за ареста в России Алексея Навального, потребовав от ЕС "незамедлительно препятствовать завершению проекта "Северный поток — 2", а также усилить ограничительные меры против Москвы.
Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, за документ проголосовал 581 депутат, против — 50, воздержались — 44. Резолюции ЕП по международным вопросам носят декларативный, а не обязательный характер. Однако другие институты Евросоюза должны прислушиваться к его мнению.
Основатель Фонда борьбы с коррупцией с августа находился на лечении и реабилитации в Германии после предполагаемого отравления. В воскресенье, 17 января, Навальный вернулся в Россию, по прилете в московский аэропорт Шереметьево его задержали.