Զոհերի թիվը չի անցնելու 4000-ը. Ավինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը վստահեցնում է, որ պատերազմի արդյունքում զոհերի թվի վերաբերյալ շրջանառվող թվերն իրականությանը չեն համապատասխանում, այս պահի դրությամբ դուրս է բերվել 3439 մարմին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ավինյանն այս մասին ասաց ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանի ժամանակ:
Նա շեշտեց, որ զոհերի թվի վերաբերյալ տարբեր շրջանակների կողմից շրջանառվող տեղեկությունները իրականությանը չեն համապատասխանում, չափազանցված են: «Այս պահի դրությամբ մենք ունենք դուրս բերված 3439 մարմին, որոնցից դեռևս նույնականացված չեն 766-ը, այսինքն ԴՆԹ նույնականացման փուլում են: Այս նույնականացման գործընթացում մենք ավելի հստակ ունենում ենք տվյալներ, վերջնական ցուցակը հրապարակվելու է: Կան նաև անհետ կորածներ»,-ասաց փոխվարչապետը:
Ավինյանը կոնկրետ թիվ չհնչեցրեց՝ ոչ զոհերի, ոչ անհետ կորածների՝ նշելով, որ երբ ունենա ն վերջնական թիվը, դա զեկույցով կներկայացվի ՊՆ-ի կողմից: «Զոհերի թիվը չի անցնելու 4000-ը»,-նշեց նա:
Ըստ Ավինյանի ստացած տվյալների՝ անդամահատման խնդիր ունեցողների թիվը չի գերազանցում 150 անձը: Նա շեշտեց, որ ռազմական գործողությունների արդյունքում նման վիրավորումներ ստացած զինծառայողներին տրամադրվելու է լավագույն ստանդարտներով պրոթեզավորում, ապահովվելու է պրոթեզների սպասարկումը:

Число жертв не превысит 4000 человек: Авинян
Вице-премьер Армении Тигран Авинян заверяет, что распространяемые цифры о количестве жертв в результате войны не соответствуют действительности, на данный момент обнаружено 3439 тел. Как сообщает Арменпресс, об этом Авинян сказал в ходе правительственного часа в Национальном Собрании.
Он подчеркнул, что распространяемая в различных кругах информация о количестве жертв не соответствует действительности, она преувеличена. «На данный момент у нас обнаружено 3439 тел, из которых 766 еще не идентифицированы, то есть они находятся в процессе ДНК-идентификации. В этом процессе идентификации у нас определяются более точные данные, окончательный список будет опубликован. Есть также пропавшие без вести», - сказал вице-премьер.
Авинян не назвал конкретных цифр ни жертв, ни пропавших без вести, отметив, что когда у них будет окончательная цифра, она будет представлена министерством обороны. «Число жертв не превысит 4000 человек», - сказал он.