Եվրոպացի պատգամավորների Արցախ այցելելու նախաձեռնությունը կշարունակվի. Հայ դատի գրասենյակի անելիքները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակի 2021 թվականի աշխատանքներում Արցախի հարցը լինելու է առաջնահերթ ու առանցքային: ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակի հաղորդակցության և հանրային կապերի պատասխանատու Հարութ Շիրինյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ ուշադրության կենտրոնում է լինելու ռազմագերիների հարցը, մարդասիրական օգնությունը շարունակելու են ուղարկել Հայաստան ու Արցախ, քաղաքական հարթությունում ԵՄ-ից պահանջելու են խիստ պատժամիջոցներ կիրառել Թուրքիայի ու Ադրբեջանի նկատմամբ, շարունակելու են բարձրաձայնել պատերազմական հանցագործությունների, փախստականների մասին: Հայ դատի գրասենյակն անհրաժեշտություն է համարում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափով Արցախի կարգավիճակի հարցի լուծումը՝ հարգելով Արցախի բնակիչների ազատ ինքնորոշման իրավունքը:
«Եղած փաստերը վկայում են, որ այս ամենն ավելի բարդացրեց արցախյան հիմնախնդրի լուծումը: Դատապարտելի է Ադրբեջանի վարքագիծը, տեսնում ենք, որ նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարության կետերից մեկը, որը վերաբերում է գերիների վերադարձին, փաստորեն, միայն հայկական կողմն է կատարում: Ադրբեջանը միակ կետով, որ անելիք ունի, չի կատարում: Մենք կարծում ենք, որ հունվարի 11-ի հայտարարությունն էլ (տարածաշրջանային իրավիճակի զարգացման վերաբերյալ համատեղ հայտարարությունը- խմբ.) անհասկանալիորեն ստորագրվեց, դա այն դեպքում, երբ առաջընթաց չունեցանք գերիների հարցում»,-ասաց Հարութ Շիրինյանը: Նրա խոսքով, Հայ դատի գրասենյակը հարկավոր է համարում, որ Եվրամիությունը, Ֆրանսիան, որպես համանախագահ երկիր, մարդու իրավունքների միջազգային կազմակերպություններն ավելի աշխույժ լինեն այս հարցում: Հարութ Շիրինյանը տեղեկացրեց, որ այս հարցն ակտիվացնելու գործում համագործակցում են Հայաստանի ու Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակների հետ, որպեսզի համապատասխան թղթածրարներ ուղարկեն եվրոպական քաղաքական ներկայացուցիչներին, միջազգային կազմակերպություններին, որպեսզի մասնակցեն հարցի կարգավորմանը, ակտիվ լինեն:
«Ժամանակն է ակտիվանալ, բոլոր ջանքերը գործադրել ԵՄ-ում, որպեսզի այն, որպես կառույց խաղա իր դերը մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցում»,-ասաց Հարութ Շիրինյանը:
Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակը դատապարտելի է համարում Ադրբեջանի կողմից հայկական մշակութային ժառանգությունը վնասելու քայլերը: Դատապարտելի է նաև միջազգային կազմակերպությունների առջև խոչընդոտներ դնելու Ադրբեջանի ջանքերը: Նա ընդգծեց, որ այս հարցը պետք է բերվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների օրակարգ ու աշխատանք տարվի, որպեսզի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի, համապատասխան կառույցների ներկայացուցիչներն ունենան հատուկ կարգավիճակ՝ վերահսկելու Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման գործընթացը:
Հայ դատի գրասենյակի մեկ այլ կարևոր նախաձեռնություններից է եվրոպացի գործիչների, պատգամավորների, լրագրողների այցի կազմակերպումը Հայաստան և Արցախ: Դա արվել է ինչպես մինչ վերջին պատերազմը, այնպես էլ պատերազմի ընթացքում: Հարութ Շիրինյանն ընդգծեց, որ այս նախաձեռնությունն ունենալու է շարունակություն: Նախատեսվում է փետրվարին կազմակերպել եվրոպացի պատգամավորների խմբի այց դեպի Հայաստան ու Արցախ: Նպատակն այն է, որ եվրոպացիները տեղում իրենց աչքերով տեսնեն թե ինչ է կատարվել:

Visits of European lawmakers to Artsakh will continue: EAFJD presents upcoming initiatives
YEREVAN, JANUARY 21, ARMENPRESS. The issue of Artsakh will be a priority in the activities of the European Armenian Federation for Justice and Democracy (EAFJD) in 2021.
Communication and PR manager at the EAFJD Harut Shirinian told Armenpress that the issue of the Armenian prisoners of war will be under their focus, adding that they will continue sending humanitarian aid to Armenia and Artsakh, will urge the EU to impose tough sanctions on Azerbaijan and Turkey and will continue to raise the issues of refugees, the war crimes. The EAFJD highlights the need of solving the issue of the status of Artsakh in the OSCE Minsk Group format, by respecting the Artsakh people’s right to self-determination.
“The evidence shows that all these further complicated the solution of the Artsakh conflict. Azerbaijan’s behavior is condemnable, we see that in fact only the Armenian side fulfills the point of the November 9 trilateral statement relating to the return of POWs. But Azerbaijan doesn’t fulfill it. We think that the January 11 statement was signed without any understanding, in case when we had no progress over the issue of POWs”, he said, stressing the need for active works to be carried out by the EU, France as a Co-Chair country, as well as human rights organizations. Harut Shirinian said in order to boost these works they are cooperating with the Offices of Ombudsmen of Armenia and Artsakh in order to send respective notes to the European political representatives, international organizations so that they will be more engaged on the issue.
“It’s time to be more active, make all efforts in the European Union so that the latter will play its role in the protection of human rights”, he said.
The EAFJD also condemns Azerbaijan’s actions aimed at damaging the Armenian cultural heritage in Artsakh. Shirinian said this issue should be brought to the agenda of the OSCE MG Co-Chairs and actions must be taken for the representatives of UNESCO, respective structures to have a concrete status to control the preservation process of the Armenian cultural heritage in the territories which have come under the Azerbaijani control.
Another important initiative of the EAFJD is the organization of the visit of European figures, lawmakers and journalists to Armenia and Artsakh. This initiative has been done both before and during the recent war. Mr. Shirinian stated that this initiative will continue as a visit of European lawmakers to Armenia and Artsakh is expected in February. The purpose of the visit is for the Europeans to see clearly what has happened.