Վարչապետը և Նիդերլանդների դեսպանը քննարկել են երկկողմ կապերի զարգացման օրակարգը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունվարի 19-ին ընդունել է Հայաստանում Նիդերլանդների արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկոլաս Սխերմերսին, ով այդ երկրի առաջին ռեզիդենտ դեսպանն է ՀՀ-ում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից,
ողջունելով դիվանագետին՝ վարչապետը նշել է. «Երևանում Նիդերլանդների դեսպանության բացումը և ռեզիդենտ դեսպանի նշանակումը մեր երկրների միջև համագործակցության զարգացման նոր հնարավորություններ է բացում: Սա կնպաստի ոչ միայն երկկողմ, այլև բազմակողմ ձևաչափով կապերի ընդլայնմանը՝ նաև Եվրոպական միության շրջանակում», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը: Վարչապետը բարձր է գնահատել մեր տարածաշրջանի նկատմամբ Նիդերլանդների կառուցողական և անկողմնակալ դիրքորոշումը, ինչպես նաև Նիդերլանդների աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգին: Անդրադառնալով արցախյան պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակին՝ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ հայկական կողմի համար կարևորագույն առաջնահերթություն է ռազմագերիների վերադարձը, որի ուղղությամբ ինտենսիվ աշխատանքը շարունակվում է:
Վարչապետը ջերմ ողջույններ է խնդրել փոխանցել Նիդերլանդների վարչապետ Մարկ Ռյութեին և ափսոսանք հայտնել, որ իր՝ նախորդ տարի ծրագրված այցը հետաձգվեց կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով:
Իր հերթին Նիկոլաս Սխերմերսը պատիվ է համարել Հայաստանում դիվանագիտական առաքելությունը և վստահեցրել, որ կներդնի առավելագույն ջանքերը հայ-նիդերլանդական կապերը սերտացնելու ուղղությամբ: Նրա խոսքով՝ Հայաստանում Նիդերլանդների դեսպանության բացման նպատակը տարածաշրջանում հավասարակշված դիվանագիտական ներկայության ապահովումն է, և դա հնարավորություն կտա տարբեր նախաձեռնություններով աջակցել Հայաստանի ժողովրդավարական ու տնտեսական զարգացմանը, օրենքի գերակայության ամրապնդմանը: Կարևորելով բարձր մակարդակի երկկողմ փոխայցերը՝ դեսպանը հույս է հայտնել, որ առաջիկայում հնարավոր կլինի կազմակերպել վարչապետ Փաշինյանի այցը Նիդերլանդների Թագավորություն, որը հետաձգվել էր կորոնավիրուսային իրավիճակի պատճառով:
Նիկոլաս Սխերմերսը ցավակցություն է հայտնել վարչապետին Արցախում պատերազմական գործողությունների հետևանքով զինվորական և քաղաքացիական անձանց զոհվելու կապակցությամբ և շուտափույթ ապաքինում մաղթել վիրավորներին:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Նիդերլանդների միջև տնտեսական կապերի զարգացման հարցեր: Երկուստեք հեռանկարային է համարվել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, հումանիտար ոլորտներում համագործակցությունը:
Վարչապետը նշել է, որ կառավարության տեսլականը գիտելիքի և տեխնոլոգիաների վրա հիմնված տնտեսություն ունենալն է, և առաջարկել դեսպանին՝ նիդերլանդական ընկերությունների ուշադրությունը հրավիրել այս ուղղություններով ներդրումների հեռանկարին: Նիկոլ Փաշինյանը նաև խոսել է տարածաշրջանի տնտեսական և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման արդյունքում ստեղծվող հնարավորությունների մասին:
Նիկոլաս Սխերմերսը պատրաստակամություն է հայտնել՝ նիդերլանդական ըկերություններին տեղեկացնել Հայաստանի ներդրումային հնարավորությունների մասին և ակտիվ աշխատել փոխգործակցության խթանման ուղղությամբ: Նա նաև բարձր է գնահատել հոլանդահայ համայնքի դերակատարումը երկրի հանրային կյանքի տարբեր ոլորտներում:

Pashinyan, Ambassador of Netherlands discuss development of bilateral relations
YEREVAN, JANUARY 19, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received on January 19 first resident Ambassador of the Netherlands to Armenia Nicholas Schmemers.
As ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister, greeting the diplomat, the PM said, '' The opening of the Dutch Embassy in Yerevan and the appointment of a resident ambassador opens new opportunities for the development of cooperation between our countries. This will contribute not only to the expansion of bilateral but also multilateral relations within the European Union’'. Pashinyan highly assessed the unbiased and constructive stance of the Netherlands towards the South Caucasus region, as well as the assistancce of the Netherlands to the democratic reform agenda in Armenia.
Referring to the situation created after the Artsakh war, Nikol Pashinyan emphasized that the key priority for the Armenian side is the return of the POWs, for which intensive efforts are being made.
The PM asked to convey warm greetings to the Prime Minister of the Netherlands Mark Rutte and expressed regret for that his visit planned for the previous year was postponed because of the COVID-19 pandemic.
Nicholas Schmemers assessed it as honor to hold a diplomatic position in Armenia and assured that he will make all possible efforts for bringing Armenia-Netherlands relations closer. According to him, the opening of the Embassy in Armenia is aimed at ensuring balanced diplomacy in the region. Highlighting high-level mutual visits, the Ambassador hoped that in the near future the visit of PM Pashinyan to the Netherlands will take place.
Nicholas Schmemers offered condolences to the PM for the military and civilian victims during the war in Artsakh and wished the injured speedy recovery.
The interlocutors discussed issues of deepening economic relations between the two countries. The sides assessed IT, agriculture, tourism as spheres with great potential for cooperation.
The Prime Minister noted that the vision of the government is to have a knowledge-based economy, and offered the Ambassador to draw the attention of Dutch companies to the prospect of investing in these areas. Nikol Pashinyan also spoke about the opportunities created by the unblocking of the economic and transport infrastructures of the region.
Nicholas Schmemers expressed readiness to inform Dutch companies about Armenia's investment opportunities and to work actively to promote cooperation. He also praised the role of the Dutch-Armenian community in various spheres of the country's public life.