Ադրբեջանի  նպատակն է հայերին ամբողջովին դուրս մղել տարածաշրջանից. Լարիսա Ալավերդյան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի նպատակն է շարունակել հայատյաց քաղաքականությունը համայն աշխարհում և հայերի դեմ իրականացնել ցեղասպանական գործողություններ:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, «Բաքվում Հայոց ցեղասպանության 31-րդ տարելիցը և Արցախյան 3-րդ պատերազմը. պատճառահետևանքային կապ» թեմայով քննարկման ժամանակ այս մասին ասաց Հայաստանի նախկին օմբուդսմեն, «Ընդդեմ իրավական կամայականությունների» հասարակական կազմակերպության նախագահ Լարիսա Ալավերդյանը:
«Ադրբեջանը ստեղծվել է Թուրքիայի կողմից հենց հայերի դեմ ցեղասպանությունը իրականացնելու և այն ժամանակվա ծրագրերն ավարտելու նպատակով: Իրապես խնդիրը դրվել է շատ մանրակրկիտ, մշակվել են ոչ միայն փուլերը, այլև մեթոդները, մշակվել են ձևերը, որոնց միջոցով պետք է քողարկվի ցեղասպանությունը»,- ասաց Ալավերդյանը:
Հայաստանի նախկին օմբուդսմենի խոսքով` Բաքվում տեղի ունեցածը ցեղասպանություն է, և չպետք է վախենալ այդ ձևակերպումից:
«Ցեղասպանությունը զուտ գործողություններ չի, քաղաքականություն է, և այն  տևական է: 1918 թվականին քաղաքական քարտեզի վրա որպես պետություն հայտնված Ադրբեջանի գործունեությունը, իր գոյությունը միայն ու միայն պայմնավորված է նրանով, որ այն պետք է ամբողջովին դուրս մղի հայերին այս տարածաշրջանից, շարունակի հայատյաց քաղաքականությունը համայն աշխարհում և իրականացնի ցեղասպանական գործողություն ամենատարբեր ձևերով»,- եզարափակեց Ալավերդյանը:

Цель Азербайджана - полностью вытеснить армян из региона: Лариса Алавердян
Цель Азербайджана - продолжение арменоненавистнической политики во всем мире и осуществление геноцидальных действий против армян.
Как передает «Арменпресс», об этом в ходе обсуждения на тему “31-я годовщина Геноцида армян в Баку и третья Арцахская война. Причинно-следственная связь” сказала бывший омбудсмен Армении, председатель общественной организации “Против правового произвола” Лариса Алавердян.
“Азербайджан был создан Турцией именно для осуществления геноцида против армян и завершения тогдашних программ. Действительно, задача была определена очень тщательно, были разработаны не только этапы, но и методы, формы, посредством которых геноцид должен был быть скрыт”, - сказала Алавердян.
По словам бывшего омбудсмена Армении, произошедшее в Баку - геноцид, и не надо бояться этой формулировки.
Деятельность Азербайджана, оказавшегося на политической карте как государство лишь в 1918 году, только и только обусловлена тем, что он должен полностью вытеснить армян из этого региона, продолжить арменоненавистническую политику во всем мире и осуществлять геноцидальные действия в самых разных формах”, - заключила Лариса Алавердян.