Ճապոնիայում թռչնագրիպի բռնկումը դարձել Է ամենաընդգրկունը երկրի ամբողջ պատմության ընթացքում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2020 թվականի նոյեմբերին Ճապոնիայում հայտնաբերված թռչնագրպի բռնկումը դարձել Է վարկման հայտնաբերված օջախների թվով ամենաընդգրկունը: Հունվարի 19-ին պրոֆիլային գերատեսչությունների նստում այդ մասին հայտարարել Է Ճապոնիայի նախարարների կաբինետի գլխավոր քարտուղար Կացունոբու Կատոն, տեղեկացնում Է «Արմենպերս»-ը:
«Թռչնագրիպի ներկայիս բռնկման օջախներ են հայտնաբերվել 15 պրեֆեկտուրաների 36 թռչանաֆաբրիկաների տարածքում, այդ ցուցանիշը դարձել Է ամենաընդգրկունն ամբողջ պատմության ընթացքում»,- հայտնում Է նրա խոսքը NHK հեռուստաալիքը:
Կատոն նշել Է, որ բռնկումը նաեւ հանգեցրել Է «ռեկորդային թվով հավերի ոչնչացման»: NHK-ի տվյալներով՝ Ճապոնիայի իշխանություններն արդեն ավելի քան 6 միլիոն հավ են ոչնչացրել համաճարակաբանական միջոցների շրջանակում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Вспышка птичьего гриппа в Японии стала самой масштабной за всю историю страны
Выявленная в Японии в ноябре 2020 года вспышка птичьего гриппа стала самой масштабной по числу обнаруженных очагов заражения. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом во вторник на заседании профильных ведомств заявил генеральный секретарь японского кабинета министров Кацунобу Като.
"Очаги нынешней вспышки птичьего гриппа были выявлены на территории 36 птицеферм в 15 префектурах, этот показатель стал самым масштабным за всю историю", - передает его слова телеканал NHK. Като отметил, что вспышка также привела к "ликвидации рекордного числа кур".