ԱԺ-ն շարունակում է քառօրյա նիստի աշխատանքները. ՈՒՂԻՂ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովը շարունակում է հունվարի 18-ին մեկնարկած քառօրյա նիստի աշխատանքները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ քվեարկության կդրվեն նախորդ օրը քննարկված նախագծերը:
Առաջին ընթերցմամբ պատգամավորները կքվեարկեն Հակակոռուպցիոն կոմիտեի մասին և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը: Նախագծերի փաթեթով առաջարկվում է ստեղծել նոր քննչական մարմին՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտե, որի հիմնական իրավասությունը լինելու է ՀՀ-ի Քրեական դատավարության օրենսգրքով իր ենթակայությանը վերապահված ենթադրյալ կոռուպցիոն հանցագործությունների միջդատական քրեական վարույթի կազմակերպումն ու իրականացումը:  Քվեարկության կդրվի նաև հակակոռուպցիոն և վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարաններ ստեղծելու վերաբերյալ օրենսդրական փաթեթը:
Պատգամավորները կքվեարկեն նաև «Հանրային ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը, որով ներդրվում է նոր՝ ծախսերի հայտարարագրման ինստիտուտ: Քվեարկության կդրվեն մի շարք այլ նախագծեր ևս, այնուհետև խորհրդարանականները կանցնեն օրակարգային հաջորդ նախագծերի քննարկմանը:
Օրենսդիրները կքննարկեն Հայաստանի Հանրապետության հողային օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին, «Պետական տուրքի մասին» օրենքում լրացում եւ փոփոխություն կատարելու մասին, «Լիցենզավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին և մի շարք այլ օրենքների նախագծեր:

В Национальном собрании продолжается четырехдневное заседание
Национальное собрание Армении продолжает работу четырехдневного заседания, начавшегося 18 января. Как передает «Арменпресс», на голосование будут вынесены обсужденные в предыдущий день проекты.
В первом чтении депутаты проголосуют за пакет проектов по Антикоррупционному комитету и прилагаемых законов. Пакетом проектов предлагается создание нового следственного органа -Антикоррупционного комитета, основной задачей которого будет организация и осуществление межсудебного уголовного производства по предполагаемым коррупционным преступлениям, отнесенным к его подчинению уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения. На голосование будет вынесен также законодательный пакет о создании Антикоррупционных и Апелляционных антикоррупционных судов.
Депутаты также проголосуют за проект закона О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения “Об общественной службе” и представленный в приложении пакет законопроектов, которым внедряется новый институт декларирования расходов. На голосование будет вынесен также и ряд других проектов, затем парламентарии приступят к обсуждению следующих проектов повестки.
Законодатели обсудят проект изменения в Земельном кодексе Армении, проект О внесении дополнения и изменения в Закон Республики Армения “О государственной пошлине”, О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения “О лицензировании” и ряд других законопроектов.