Չի եղել նման դեպք, երբ հուղարկավորությունից հետո պարզվի, որ ԴՆԹ արդյունքը սխալ է․ առողջապահության նախարարության պարզաբանումը
Չի եղել նման դեպք, երբ հուղարկավորությունից հետո պարզվի, որ ԴՆԹ արդյունքը
սխալ է․ առողջապահության նախարարության պարզաբանումը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի առողջապահության նախարարությունը պարզաբանում է ներկյացրել կառավարության դիմաց բողոքի ակցիա իրականացնող անհետ կորած զինծառայողների հարազատների հնչեցրած հայտարարությունների վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ առողջապահության նախարարության տարածած հաղորդագրությունը․
«Այսօր, կառավարության դիմաց բողոքի ակցիա իրականացնող անհետ կորած զինծառայողների ծնողներից մեկը հայտարարություն է արել, մասնավորապես նշելով հետևյալը. «Չեմ տեսել մեկին, ում երեխային ԴՆԹ-ով գտել, տվել են: Ում էլ գտել են, թաղել են, մյուս օրն իմացել են՝ իրենց երեխան չէ»։
Պատասխանատու կերպով հայտարարում ենք, որ այդ հայտարարությունն իրականության հետ որևէ աղերս չունի։ Չի եղել նման դեպք, երբ հուղարկավորությունից հետո պարզվի, որ ԴՆԹ արդյունքը սխալ է։
Սարքը, որն ուսումնասիրում է մարդու գենոմին բնորոշ կարճ տանդեմային հատվածները,  թույլ է տալիս կատարել դատագենետիկական նույնականացման փորձաքննություններ՝ արյունակցական կապի հաստատման միջոցով և ստանում միջազգային ստանդարտներին համապատասխան տվյալներ:
Մինչ օրս դատագենետիկական հետազոտության արդյունքում նույնականացվել են 468 մարմին, որոնք առանց այդ հետազոտության այլ ճանապարհով հնարավոր չէր լինի նույնականացնել:
Հաշվի առնելով, թե թեման որքան զգայուն է, այնուամենայնիվ խնդրում ենք սխալ տեղեկություններ չտարածել և իրենց որդիներին ԴՆԹ-ով գտած ծնողներին չապակողմնորոշել։
Մեկ ուրիշ պնդում էլ արվել է, թե իբր հիվանդանոցներից զինծառայողներ են «կորել»։ Սա ևս իրականությանը չի համապատասխանում։ Առողջապահության նախարարությունը ծնողների հետ ուղիղ և իրավապահ մարմինների աջակցությամբ աշխատում է բոլոր առանձին դեպքերով։
Հավելենք նաև, որ անհետ կորած զինծառայողների հարցերով զբաղվող պետական գերատեսչությունը հանդիսանում է պաշտպանության նախարարությունը, իսկ առողջապահության նախարարության «Դատաբժշկական գիտագործնական կենտրոնը» կրկին իրավապահ մարմինների հետ սերտ համագործակցությամբ իրականացնում է ԴՆԹ հետազոտությունները»։

Не было случая, чтобы после похорон выяснилось, что результат ДНК ошибочный — Минздрав
Минздрав Армении представил пояснения в  связи с  заявлениями  родственников пропавших без вести военнослужащих, протестовавших перед зданием правительства.
Арменпресспредставляет сообщение Министерства здравоохранения РА ․
«Сегодня один из родителей пропавших без вести военнослужащих, протестующих перед зданием правительства,сделал заявление, в котором заявил следующее: "Я не видел никого, чей ребенок был бы найден и выдан по ДНК. Кого бы  ни нашли и похоронили, на следующий день выяснялось, что это не их ребенок.
Мы ответственно заявляем, что это высказывание не имеет ничего общего с реальностью. Не было такого случая, чтобы после похорон выяснилось, что результат ДНК ошибочен.
Устройство, которое изучает короткие тандемные сегменты, специфичные для генома человека, позволяет проводить судебно-генетические идентификационные тесты путем установления кровных родственных связей и получения данных в соответствии с международными стандартами.
На сегодняшний день в результате судебно-генетической экспертизы идентифицировано 468 тел, что было бы невозможно без этих исследований.
Однако, учитывая, насколько деликатна эта тема, просим  не распространять дезинформацию и не вводить в заблуждение родителей, которые обнаружили своих сыновей по ДНК.
Еще было заявление о том, что из больниц «потерялись» военнослужащие.  Это также не соответствует действительности. Во всех отдельных случаях Минздрав работает с родителями напрямую и при поддержке правоохранительных органов.
Добавим также, что государственныморганом, занимающимсяделами пропавших без вести является Минобороны, аНаучно-практический центр криминалистики Минздрава  проводит тесты ДНК в тесном сотрудничестве с правоохранительными органами».