Այվազյանն ու Լավրովը կարևորեցին գերիների և զոհվածների մարմինների շուտափույթ փոխանակման իրականացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանն ու Ռուսաստանի Դաշնության ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը կարևորեցին Արցախյան երկրորդ պատերազմի ընթացքում գերի ընկածների և զոհված զինծառայողների մարմինների շուտափույթ փոխանակման իրականացումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ`այս հարցին նախարարներն անդրադարձան Մոսկվայում կայացած ընդլայնված կազմով հանդիպման ընթացքում:
«Կարևորագույն հարց է գերիների փոխանակման հարցը: Մեր խաղաղապահների միջոցով փորձելու ենք միջնորդել այս հարցի հնարավորինս արագ ավարտին հասցնելուն: Գիտենք, թե դա ինչ սուր հարց է գերի ընկածների հարազատների, մտերիմների, ընկերների համար, ինչպես նաև զոհվածների մարմինների փոխանակման հարցը, որը նույնպես պետք է շուտ լուծել»,- ասաց Լավրովը:
ՀՀ Արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը նշեց, որ գերիների փոխանակման հարցն առավել արդիական է այն պարագայում, երբ կան նրանց նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքը ցուցադրող փաստեր:
«Իհարկե, անհետ կորած զինծառայողների որոնման, գերիների և զոհվածների մարմինների փոխանակման հարցը շատ նուրբ է և պահանջում է շուտափույթ լուծում: Դա առավել արդիական է զինծառայողների և ոչ միայն, նկատմամբ բարբարոսական գործողությունների փաստերի առկայության պարագայում»,- նշեց Արա Այվազյանը:
Հայաստանի և Ադրբեջանի ռազմա-քաղաքական ղեկավարությունները համաձայնել են «բոլորը բոլորի դիմաց» գերիների փոխանակման բանաձևին:

Айвазян и Лавров отметили важность скорейшего обмена пленными и телами погибших
Министр иностранных дел Республики Армения Ара Айвазян и министр иностранных дел Российской Федерации Сергей Лавров  отметили важность скорейшего обмена телами военнослужащих, погибших во время второй Арцахской войны и пленными. Как сообщает «Арменпресс», министры затронули этот вопрос во время расширенного заседания в Москве.
“Самый главный вопрос - это обмен пленными. Мы постараемся как можно скорее урегулировать этот вопрос через наших миротворцев. Мы знаем, насколько важен этот вопрос для родственников, друзей и знакомых пленных, а также и вопрос обмена телами погибших, который также должен быть решен в ближайшее время”, - сказал Лавров.
Министр иностранных дел Армении Ара Айвазян отметил, что вопрос обмена пленными очень актуален, так как есть факты, демонстрирующие бесчеловечное отношение с ними.
“Конечно, вопрос поиска пропавших без вести военнослужащих, обмена пленными и телами погибших очень деликатный и требует скорейшего решения.
Военно-политические руководства Армении и Азербайджана согласились с проектом по обмену пленными “все на всех”.