ԼՂ-ում ռուս խաղաղապահների տեղակայումը կայունացրել է իրավիճակը. Սերգեյ Շոյգուն ամփոփել է տվյալները
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների տեղակայումը թույլ է տվել կայունացնել իրավիճակը տարածաշրջանում: Ւնչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն՝ բարձրաստիճան սպաների հետ հանդիպման ժամանակ:
«Պատերազմի դադարեցման մասին ստորագրված եռակողմ հայտարարության պայմանները պահպանվում են: Խաղաղապահների աջակցությամբ շարունակվում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև զոհվածների մարմինների փոխանակումը: Խաղաղապահները ապահովել են ավելի քան 30 հազար փախստականների վերադարձը։ Նրանք պայթունավտանգ առարկաներից ազատում են տեղանքը եւ ընդհանուր օգտագործման ճանապարհները: Մաքրվել է 50 հեկտար տարածք և ավելի քան 17,5 կմ ճանապարհ։ Վնասազերծվել է ավելի քան հազար պայթունավտանգ առարկա: Ականազերծվել է Լաչինի միջանցքը և մինչև Ստեփանակերտ ձգվող մայրուղու 28 կմ հատվածը: Ըստ այդմ, վերականգնվել է քաղաքացիական ավտոտրանսպորտի երթևեկությունը: Խաղաղապահները ուղեկցել են 3500 ավտոմեքենա:
Բացի այդ ավարտվել է Արևելյան ռազմական օկրուգի բժշկական ջոկատի տեղակայումը, որը հագեցած է ժամանակակից սարքավորումներով: Այդ մասնագետները արդեն սկսել են բուժօգնություն ցուցաբերել անձնակազմին եւ տեղի բնակչությանը: Փոխգործակցություն է հաստատվել Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավարության, Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի եւ ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի վարչության ներկայացուցիչների հետ»,- նշել է Շոյգուն:
Իր ելույթի ավարտին Սերգեյ Շոյգուն ասել է, որ ռուս զինծառայողները գործում են պրոֆեսիոնալ և անում են ամեն ինչ, որպեսզի տարածաշրջանում խաղաղություն պահպանվի:

Deployment of Russian peacekeepers in NK has stabilized the situation – Shoygu
YEREVAN, DECEMBER 4, ARMENPRESS. The deployment of the Russian peacekeepers in Nagorno Karabakh has stabilized the situation, ARMENPRESS reports Russian Defense MInister Sergey Shoygu said in a meeting with high ranking officers.
''The provisions of the trilateral declaration on ending the war are being preserved. Exchange of bodies between Armenia and Azerbaijan continues with the support of peacekeepers. The peacekeepers have ensured the return of more than 30 thousand refugees. They are clearing the areas and common roads from mines and explosives. An area of 50 hectares more than 17.5 km of roads have been cleared. More than a thousand explosive devices were neutralized. The 28 km section of the Lachin corridor highway to Stepanakert has been demined. Accordingly, the civilian traffic has been restored. The peacekeepers have accompanied 3,500 vehicles.
In addition, the deployment of the medical detachment of the Eastern Military District, which is equipped with modern equipment, has been completed. These specialists have already started providing medical assistance to the staff and the local population.
Cooperation is established with the Nagorno Karabakh leadership, representatives of the International Committee of the Red Cross and the Office of the UN High Commissioner for Refugees'', Shoygu said.
He noted that the Russian servicemen are professionals and make all efforts to preserve the peace in the region.