Ֆրանսիական ընկերությունը Արցախին փրկարարական ավտոմեքենաներ կնվիրաբերի
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մինչև տարեվերջ ֆրանսիական ընկերությունն Արցախի փրկարար ծառայությանը կնվիրի ընդհանուր 6 ավտոմեքենա. 2 ցիստեռն, 1 կամազ և 3 հատ շտապ օգնության ավտոմեքենա՝ նախատեսված փրկարարական աշխատանքներ իրականացնելու համար: «Արմենպրես»-ի հաղորմամբ, այս մասին տեղեկացրել են Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունից:
Արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության տնօրեն գեներալ-մայոր Կարեն Սարգսյանի և Ֆրանսիայի հանրապետությունում գործող «Celise care» հասարակական կազմակերպության տնօրեն Ժան Լուի Մեսսաժերի ու նրա օգնական Սիլվիա Մորետտիի և կազմակերպության հետ համագործակցող ֆրանսահայ Միքայել Խաչիկյանի այսօր կայացած հանդիպմանը պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նաև, որ առաջիկա օրերին ԱԻ ծառայողների ուղեկցությամբ վերջիններս շրջայց կատարեն Ստեփանակերտում և շրջաններում, տեղում տեսնեն պատերազմի թողած վնասները:
Հանդիպմանը Արցախի ԱԻ ծառայության տնօրենը շնորհակալություն է հայտնել կազմակերպության ղեկավար պարոն Մեսսաժերին ցուցաբերած աջակցության, հետպատերազմյան այս դժվար օրերին ծառայությանն օգնելու համար:
Կարեն Սարգսյանը նաև նշել է, որ Արցախի և Ֆրանսիայի տարիների բարեկամության հիմքում միշտ եղել է մարդասիրության խորհուրդը:
Ժան Լուի Մեսսաժերն իր հերթին նշել է, որ հաճելի է համագործակցել մի գերատեսչության հետ, որը հատկապես այս օրերին ամբողջ ներուժով լծված է բնակչությանն օգնելու գործին:
Նա նաև հետաքրքրվել է թե ինչի կարիք ու պակաս ունի հետպատերազմյան Արցախը, հնարավորության սահմաններում աջակցելու համար:

Французская компания подарит машины Спасательной службе Арцаха
До конца года французская компания передаст Службе спасения Арцаха в общей сложности 6 автомобилей: 2 цистерны, 1 камаз и 3 машины скорой помощи для спасательных работ. Как передает Арменпресс, об этом сообщили в Государственной службе по чрезвычайным ситуациям Арцаха.
Соответствующая договоренность была достигнута сегодня во время встречи между директором Государственной службы по чрезвычайным ситуациям генерал-майором Кареном Саркисяном и директором французской общественной организации Celise Care Жан-Луи Мессажерем. Представители французской компании в ближайшие дни совершат поездку по Степанакерту и регионам, чтобы на месте увидеть ущерб, нанесенный вследствие войны.
В ходе встречи директор Службы по чрезвычайным ситуациям Арцаха поблагодарил руководителя организации г-на Мессажера за его поддержку и помощь в эти тяжелые послевоенные дни.
Карен Саркисян также отметил, что дружба между Арцахом и Францией на протяжении многих лет всегда основывалась на гуманитарном составляющем.
В свою очередь, Жан-Луи Мессажер отметил, что приятно работать с агентством, которое в эти дни особенно привержено делу помощи населению.
Он также поинтересовался нуждами послевоенного Арцаха, чтобы оказывать помощь по мере своих возможностей.