«Բուրեւի» ցիկլոնը մոլեգնել Է Շրի Լանկայի ծովեզերքին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Բուրեւի» արեւադարձային ցիկլոնը դեկտեմբերի 2-ի երեկոյան մոլեգնել Է Շրի Լանկայի արեւելյան ծովեզերքին: Դեկտեմբերի 3-ին այդ մասին հայտնել Է The Times of India թերթը՝ վկայակոչելով Շրի Լանկայի օդերեւութաբանական դեպարտամենտը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Դեպարտամենտի տվյալներով՝ ափամերձ շրջաններում քամու արագությունը հասնում Է ժամում 80-ից մինչեւ 60 կիլոմետրի: Կանխատեսվում են 200 միլիմետրից ավելի տեղումներ: Իշխանությունները ծովափի շրջաններից տարահանել են 75 հազար բնակիչների, որոնց տեղավորել են ժամանակավոր բնակության 237 կենտրոններում: Ցիկլոնի պատճառով Շրի Լանկայի հյուսիսային եւ արեւելյան նահանգներում փակ են դպրոցները եւ չեն աշխատում պետական հիմնարկությունները: Օդերեւութաբանների կանխատեսումերով՝ դեկտեմբերի 3-ին «Բուրեւին» կտեղափոխվի հյուսիս – արեւմուտք եւ դեկտեմբերի 4-ին կհասնի Հնդկաստանի հարավային ափ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Циклон "Буреви" обрушился на побережье Шри-Ланки
Тропический циклон "Буреви" обрушился вечером в среду на восточное побережье Шри-Ланки. Об этом в четверг сообщает газета The Times of India со ссылкой на ланкийский метеорологический департамент.
По его данным, скорость порывов ветра в прибрежных районах достигает от 80 до 90 км/час. Прогнозируется выпадение свыше 200 мм осадков,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Власти эвакуировали с побережья 75 тыс. жителей, которые размещены в 237 центрах временного пребывания. Из-за циклона в северных и восточных провинциях Шри-Ланки закрыты школы и не работают госучреждения.
По прогнозам синоптиков, в четверг "Буреви" переместится на северо-запад и в пятницу достигнет южного побережья Индии.