ԼՂ-ում անհայտ կորած զինծառայողների հարցը գտնվում է ՌԴ բարձրագույն ղեկավարության ուշադրության կենտրոնում․ դեսպանատուն
ԼՂ-ում անհայտ կորած զինծառայողների հարցը գտնվում է ՌԴ բարձրագույն
ղեկավարության ուշադրության կենտրոնում․ դեսպանատուն
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմի ընթացքում անհայտ կորած զինծառայողների հարցը գտնվում է Ռուսաստանի Դաշնության բարձրագույն ղեկավարության ուշադրության կենտրոնում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատունը:
«Դեսպանատունը բազմաթիվ դիմումներ է ստանում Լեռնային Ղարաբաղում մարտական գործողությունների ընթացքում անհայտ կորած զինծառայողների հայտնաբերման և զոհվածների հարազատներին փոխանցելու վերաբերյալ: Լիովին կիսում ենք մարդկային մեծ ողբերգությանը բախված ընտանիքների տագնապն ու վիշտը: Ռուսաստանի խաղաղապահ կոնտինգենտը և հումանիտար արձագանքման միջգերատեսչական կենտրոնն անմիջականորեն ներգրավված են այդ սուր խնդրի լուծման մեջ՝ գործելով Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության իրավասու մարմինների, ինչպես նաև լիազորված միջազգային կազմակերպությունների հետ սերտ համակարգմամբ: Այս հարցը գտնվում է Ռուսաստանի Դաշնության բարձրագույն ղեկավարության ուշադրության կենտրոնում, որը հատուկ նշանակություն է տալիս 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների համապարփակ իրականացմանը»,- ասված է հայտարարությունում:
ՌԴ դեսպանատունը հիշեցրել է, որ այս ողբերգական իրավիճակում հայտնվածներին օգնելու համար Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության կողմից ստեղծվել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ընթացքում զոհված, անհայտ կորած և գերեվարված զինծառայողների և այլ անձանց վերաբերյալ տեղեկատվության հավաքման և մշակման հատուկ հանձնաժողով:

Issue of missing servicemen in Karabakh under spotlight of Russia’s top leadership – Embassy
YEREVAN, DECEMBER 1, ARMENPRESS. The issue of servicemen who have been declared missing due to the recent war in Nagorno Karabakh is under the spotlight of Russia’s top leadership, the Russian Embassy in Armenia said in a statement.
“The Embassy is receiving numerous appeals over finding the missing servicemen and transferring those killed to their relatives. We fully share the pain and panic of families who faced that big human tragedy. The Russian peacekeeping contingent and inter-agency humanitarian response center are directly involved in solving that acute issue, acting in close coordination with the competent authorities of Armenia and Azerbaijan, as well as the authorized international organizations. This issue is under the spotlight of the top leadership of Russia which gives a special importance to the comprehensive implementation of the provisions of the November 9, 2020, trilateral statement”, the statement says.
The Embassy reminded that Armenia’s defense ministry has established a special commission for collecting and developing information about those killed, missing in action, captured servicemen and other people aimed at helping those who have appeared in this tragic situation.