Ֆրանսիայում 300 կիլոգրամ քաշով տղամարդուն տնից դուրս են բերել վերամբարձ կռունկով
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փրկարարները Ֆրանսիայի հարավի Պերպինիան քաղաքում մի քանի ժամ տեւող գործողության ժամանակ գործի են դրել շինարարական կռունկ՝ բնակարանից 300 կիլոգրամ քաշ ունեցող տղամարդուն դուրս բերելու համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է France3 Occitanie տեղական հեռուստաալիքը:
Հոկտեմբերի վերջին հաղորդվել Էր, որ ավելորդ քաշ ունեցող Պերպինիան քաղաքի բնակիչն ավելի քան մեկ տարի չի կարողացել իր բնակարանից դուրս գալ, իսկ նրա փաստաբանը գանգատ Է ներկայացրել ներքին գործերի նախարար Ժերալդ Դարմանենուին: Ալեն անունով տղամարդը քաղաքային իշխանությունների օգնությանն Էր սպասում 2019 թվականի հուլիսից: Այն ժամանակ նա ընկել Էր եւ կոտրել իր ազդրը՝ արգելափակված մնալով իր բնակարանում: Դեկտեմբերի 1-ին իրականացված փրկարարական գործողությանը մասնակցել Է շուրջ 50 մարդ՝ ոստիկաններ, հրշեջներ, բժիշկներ եւ քաղաքապետարանի աշխատակիցներ:
Դրա անցկացումը դժվարացրել Է նեղ փողոցը, որտեղ գտնվում Էր Ալենի տունը: Նրա բնակարանի պատուհանը հարկադրված են եղել լայնացնել ճակատի մասնակի քանդման գնով: Շենքի բնակիչները ժամանակավորապես տարհանվել են: Գործողությունն սկսելուց մի քանի ժամ անց Ալենին տեղավորել են հատուկ կոնտեյների մեջ, որն ամբարձիչի օգնությամբ բարձրացվել Է պատուհանի մակարդակի: Ներքեւում կոնտեյներն անմիջապես տեղավորել են շտապ օգնության մեքենայի մեջ: Տղամարդուն տեղափոխել են Մոնպելյե քաղաքի հիվանդանոց: Սպասվում Է, որ բազմակողմանի բուժզննումից եւ անհրաժեշտ բուժումից հետո Ալենին կտեղավորեն Տուլուզի մասնագիտացված կենտրոն, որը նախատեսված Է ավելորդ քաշից տառապող մարդկանց համար, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Во Франции 300-килограммового мужчину вытащили из дома подъемным краном
Спасатели задействовали строительный кран во время многочасовой операции по извлечению из квартиры мужчины, весящего 300 килограмм, в городе Перпиньян на юге Франции. Как передает Арменпресс, об этом сообщает местный телеканал France3 Occitanie.
В конце октября сообщалось, что житель Перпиньяна с избыточным весом более года не может выбраться из своей квартиры, а его адвокат пожаловался министру внутренних дел Жеральду Дарманену. Мужчина по имени Ален ожидал помощи городских властей с июля 2019 года. Тогда он упал и сломал себе бедро, оказавшись заблокированным в своем жилище.
В спасательной операции во вторник участвовали около 50 человек – полицейские, пожарные, медики и сотрудники мэрии. Ее проведение осложнялось узкой улочкой, на которой расположен дом Алена. Окно его квартиры пришлось расширять ценой частичного разрушения фасада. Жители дома были временно эвакуированы.
Через четыре часа после начала операции Алена уложили в специальный контейнер, который с помощью крана был поднят на уровень окна. На земле контейнер сразу поместили в машину скорой помощи. Мужчину доставили в больницу города Монпелье.
Ожидается, что после всестороннего медицинского осмотра и необходимого лечения Алена поместят в специализированный центр в Тулузе для людей, страдающих избыточным весом.