Հայաստանն ու Արցախը Ադրբեջանից փոխհատուցում պահանջելու հիմքեր ունեն
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պատերազմից հետո ադրբեջանական կողմը Հայաստանից փոխհատուցում պահանջելու հարց է բարձրացնում։ Մասնավորապես, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել էր, թե Բաքուն կգնահատի Արցախի կրած վնասը եւ փոխհատուցում կպահանջի Հայաստանից։ Ավելի հեռու է գնացել Մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային կոմիտեի (CIPDH) Ադրբեջանի հանձնակատարի պաշտոնակատար Էլչին Ախունդզադեն՝ առաջարկելով դրամականը փոխարինել տարածքայինով եւ մատնանշել Զանգեզուրը։
«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթը զրուցել է միջազգային իրավունքի մասնագետ, փաստաբան Արա Ղազարյանի հետ՝ պարզաբանելու համար, թե որքանով են հիմնավոր ադրբեջանական կողմի՝ փոխհատուցում պահանջելու վերաբերյալ հայտարարությունները։ «Ադրբեջանը չի մասնավորեցրել, թե կոնկրետ որ միջազգային դատարանում է հայցելու, ինչ փաստաթղթերի հիման վրա եւ ինչ ընթացակարգերով։ Հիմնականում Ադրբեջանը մասնավոր, բայց հեղինակավոր իրավաբանական կազմակերպությունների է դիմում՝ մեծ գումարներ առաջարկելով, սակայն շատ կազմակերպություններ հրաժարվում են։ Երբ Ադրբեջանն իրավական գործընթացներում սկսում է կեղծիքներ կառուցել, իրավաբանական գրասենյակները հաճախ հրաժարվում են պաշտպանել այդ երկրի շահերը։ Մենք դա տեսնում ենք Եվրոպական դատարանի վարույթներում»,- ասաց օրաթերթի զրուցակիցը։
Արա Ղազարյանի խոսքով՝ խաղաղության պայմանագրի շուրջ ապագայում տեղի ունենալիք քննարկումներում թեեւ Ադրբեջանը կարող է ռազմատուգանք պահանջել, բայց Հայաստանն ու Արցախը նույնպես կարող են պահանջել փոխհատուցում մեր բնակավայրերի ռմբակոծման, արգելված զինատեսակների եւ քիմիական զենքի կիրառման, մարդկանց տեղահանման համար։ Հայերն այս ընթացքում ստիպված լքում են իրենց տները, որովհետեւ երկյուղ ունեն, որ եթե մնան, ապա վտանգված կլինեն իրենց կյանքը եւ ֆիզիկական գոյությունը։ Այդ ամենը նախեւառաջ գալիս է Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությունից, ինչի մասին բացեիբաց խոսում են առանց խորշելու միջազգային հանրության կարծիքից, բայց միաժամանակ փորձում են ներկայացնել ճիշտ հակառակը։
«Իհարկե, միջազգային հանրությունը, մասնավորապես, միջազգային տրիբունալները արձանագրում են հայատյացության առկայությունը որպես հանցավոր քաղաքականություն, եւ Ադրբեջանի փաստարկներն այլեւս չեն անցնում։ Ի վերջո, այդ փաստարկները դրվելու են Ադրբեջանի առջեւ՝ հակակշռելու համար նրանց ներկայացրածը։ Ադրբեջանցիները միշտ փորձում են հայելանման էֆեկտ ստեղծել. եթե մենք ունենք հիմնավոր որեւէ հայց, ապա տեսնում ենք, որ նույնանման հիմքերով իրենք են ներկայացնում, թեեւ փաստական հիմքերը բացակայում են։ Դա արվում է պաշտպանության նպատակով։ Դրան գումարվում է մեդիա դաշտում որոշակի մարտավարության կիրառումը, որով փորձում են ստեղծել միջազգային կարծիք»,- մանրամասնեց փաստաբանը։
Պատասխանելով այն հարցին, թե ՀՀ-ի ստորագրած հայտարարությունն արդյո՞ք իրավական առումով հիմքեր ստեղծում է Հայաստանից՝ որպես պատասխանատու սուբյեկտ ռազմատուգանք պահանջելու համար, զրուցակիցս նշեց, որ որոշ հիմքեր իրավական առումով կարող է ունենալ, եթե խոսքը այսպես կոչված ատրիբուցիայի մասին է, այսինքն՝ երբ գործողությունները վերագրվում են միջազգային իրավունքի սուբյեկտին, սակայն մյուս կողմից՝ դա չի նշանակում, որ զուտ այդ ստորագրության հիմքով հիմնավոր է փոխհատուցում պահանջելը։ Եվրոպական դատարանը Թուրքիային ճանաչել է պատերազմող կողմ, մինչդեռ չկա որեւէ միջազգային դատարանի որոշում առ այն, որ Հայաստանը պատերազմող կողմ էր։ Թուրքիայի մասով կա ՄԻԵԴ-ի միջանկյալ միջոցի կիրառման որոշումը, որով այդ երկիրը պետք է զերծ մնա գործողություններից, որոնք կխախտեն քաղաքացիական բնակչության՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով պաշտպանված իրավունքները։
«Սա ցույց է տալիս, որ այդ երկիրը մասնակցել է հակամարտությանը, այսինքն՝ բոլոր այդ պատերազմական հանցագործոթյունները վերագրվում են նաեւ Թուրքիային։ Չենք մոռանում նաեւ վարձկան-ահաբեկիչների ներգրավման մասին, իսկ եթե ահաբեկիչներ են ներգրավել, հետեւաբար առկա է նաեւ ահաբեկիչների ֆինանսավորման հարցը»,- ասաց միջազգային իրավունքի մասնագետը՝ ընդգծելով, որ վարձկանների մասին ապացույցներով խոսել են Ֆրանսիան ու Ռուսաստանը եւ սպառնացել, որ դրանք կներկայացվեն ըստ անհրաժեշտության։ Դա նշանակում է, որ այդ ապացույցները կուղարկվեն ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդ՝ դրանից բխող բոլոր հնարավոր հետեւանքներով։
Ինչ վերաբերում է այս պատերազմին, ապա, Արա Ղազարյանի գնահատմամբ, Ադրբեջանի համար շատ դժվար է լինելու ապացուցել, թե բանակցությունների ընթացքում եւ թե դատական գործընթացներում, որ իրենց համար պատերազմի սանձազերծումն ուներ օրինական հիմքեր. դա հարձակողական, ագրեսիվ պատերազմ էր, որը համարվում է միջազգային հանցագործություն։ Այդ համատեքստից բխող դրսեւորում էր նաեւ վարձկան-ահաբեկիչների ներգրավումը։ Ադրբեջանի կողմից կիրառված պատերազմական մեթոդները նույնպես միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտումների են հանգեցրել, մասնավորապես առանձնակի դաժանությամբ իրականացված սպանություններ, խոշտանգումներ, արգելված զինատեսակների կիրառում։
«Շատ դժվար է ապացուցել, որ պատերազմը սկսելու եւ վարելու մեթոդները օրինական էին։ Այստեղ Հայաստանն ասելիք ունի, եւ երբ մտնենք կարգավորման դաշտ, կողմերի փաստարկները կդառնան հավասարը հավասարի»,- ասաց Արա Ղազարյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանը պատրաստվում է բացել երկրորդ դատավարական ճակատը Արդարադատության միջազգային ատյանում, որտեղ Հայաստանը ռասիզմի հիմքով ավելի հիմնավոր փաստեր ունի, քան Ադրբեջանը որեւէ այլ հիմքով, որով կփորձի փոխհատուցում պահանջել ՀՀ-ից։

Армения и Арцах имеют основания требовать от Азербайджана компенсаций
После режима прекращения огня азербайджанская сторона поставила вопрос о требовании компенсаций от Армении. В частности, президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что Баку оценит нанесенный Арцахом ущерб и потребует компенсации от Армении. Эльчин Ахундзаде, исполняющий обязанности уполномоченного от Азербайджана в Международном комитете по защите прав человека (CIPDH), пошел дальше. Он предложил заменить валюту территорией, и указал на Зангезур.
Газета “Айастани Анрапетутюн” беседовала с экспертом по международному праву, юристом Ара Казаряном, чтобы уточнить обоснованность заявлений азербайджанской стороны о компенсации. “Азербайджан не уточнил, в какой международный суд он будет обращаться, на основании каких документов и в каком порядке. В основном Азербайджан обращается в частные, но солидные юридические организации, предлагая крупные суммы денег, но многие организации отказываются от них. Когда в Азербайджане начинают фальсифицировать судебные процессы, юридические фирмы часто отказываются защищать интересы этой страны. Мы видим это и в разбирательствах дел в Европейском суде”, - отметил собеседник газеты.
По словам Ара Казаряна, хотя Азербайджан и может потребовать военный штраф во время будущих обсуждений мирного соглашения, Армения и Арцах также могут потребовать компенсации за бомбардировки наших поселений, использование запрещенного химического оружия и перемещение людей. В течение этого периода армяне вынуждены были покидать свои дома, потому что опасались, что их жизнь и физическое существование будут под угрозой. Все это в первую очередь истекает из антиармянской политики Азербайджана, о которой они открыто говорят, не остерегаясь и мнения международного сообщества, и при этом стараются представить прямо противоположное.
“Конечно, международное сообщество, в частности, международные трибуналы, фиксируют существование антиармянства как преступную политику, и аргументы Азербайджана уже не проходят. В конце концов, эти аргументы будут представлены Азербайджану в противовес тому, что они представили. Азербайджанцы всегда стараются создать зеркальный эффект, когда у нас бывает обоснованное утверждение, мы видим, что они предъявляют его на тех же основаниях, хотя фактического основания нет. Это делается для обороны. Кроме того, используется определенная тактика в медиа-сфере, с помощью которой они пытаются создавать международное мнение”, - сказал юрист.
Отвечая на вопрос, создаст ли заявление, подписанное Республикой Армения, законные основания для требования военного штрафа от Армении, мой собеседник ответил, что могут быть какие-то правовые основания, если речь идет о так называемой атрибуции. То есть когда Действия приписываются субъекту международного права, но, с другой стороны, это не означает, что разумно требовать компенсацию только на основании этой подписи. Европейский суд признал Турцию воюющей стороной, в то время как международный суд не постановил, что Армения была воюющей стороной. Что касается Турции, то принято решение о применении временной меры ЕКПЧ, согласно которой эта страна должна воздерживаться от действий, которые нарушат права гражданского населения, защищаемые Европейской конвенцией о правах человека.
“Это показывает, что эта страна принимала участие в конфликте, то есть все эти военные преступления приписываются и Турции. Мы не забываем и о причастности наемных террористов, и если замешаны террористы, то возникает также и вопрос финансирования терроризма”, - сказал эксперт по международному праву, подчеркнув, что Франция и Россия говорили о наемниках, имея доказательства, и заявляли, что при необходимости они будут представлены. Это значит, что доказательства могут быть отправлены в СБ ООН со всеми возможными последствиями.
Что касается этой войны, то, по словам Ара Казаряна, Азербайджану будет очень сложно доказать, как в ходе переговоров, так и в суде, что развязывание войны имело для них законные основания. Это была наступательная агрессивная война, которая считается международным преступлением. Причастность наемных террористов также является проявлением этого подтекста. Методы ведения войны, используемые Азербайджаном, также привели к грубым нарушениям международного права, в частности, к жестоким убийствам, пыткам и применению запрещенного оружия.
“Очень сложно доказать, что причины начала и ведения войны были законными. Армении есть чем заняться, и когда мы выйдем на поле урегулирований, аргументы сторон сравняются”, - сказал Ара Казарян, добавив, что Армения собирается открыть второй судебный фронт в Международном суде ООН. Здесь Армения имеет больше веских фактов, основанных на расизме, чем у Азербайджана, на основании которых он попытается требовать компенсации от Республики Армения.