Չնայած COVID-19 թվերի նվազմանը, համակարգը գործում է լարված. Թորոսյանը պարզաբանել է երբ պատվաստանյութը կհասնի Հայաստան
Չնայած COVID-19 թվերի նվազմանը, համակարգը գործում է լարված. Թորոսյանը
պարզաբանել է երբ պատվաստանյութը կհասնի Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում կորոնավիրուսի թվերի հետ կապված դրական դինամիկա է նկատվում, սակայն առողջապահական համակարգը շարունակում է լարված գործել: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը նշեց, որ վերջին տվյալների համաձայն 4 հազար 109 թեստից արձանագրվել է 1589 նոր դեպք: Նախարարը նկատեց, որ ընդհանուր թեստերի մեջ տոկոսն է իջնում, բացարձակ թիվն է իջնում:
«Ամեն դեպքում հերթի մեջ եղած մեր քաղաքացիների թիվը մեծ է: Այսօրվա տվյալներով` հոսպիտալացման հերթի մեջ ունենք 375 քաղաքացի: Նրանցից շատ ծանրը 25-ն են: Հավանաբար կկարողանանք նրանց օրվա մեջ հոսպիտալացնել: Ասեմ, որ օրեր առաջ հերթում սպասողների թիվը 800-ից ավելին է եղել, ինչպես տեսնում ենք այստեղ ևս նվազում կա: Այո, տարբեր ցուցանիշներում նվազում նկատվում է, սակայն հոսպիտալային ֆոնդի ծանրաբեռնվածությունը չի թուլանում: Ծանր դեպքերը երկար են պառկում, շաբաթներ են տևում, համակարգի վրա դեռ թեթևություն չենք զգում»,-ասաց Արսեն Թորոսյանը:
Նախարարի խոսքով, այս դրական դինամիկան նույնպես հարաբերական է: Արդեն քանի օր է բացվել են կրտսեր դասարանները, երեխաները հաճախում են դպրոց, ինչ-որ մի փուլում կարող են գնալ միջին, ավագ դպրոցի բացմանը, որը հավելյալ ծանրաբեռնվածություն է: Կորոնավիրուսի ուղղությամբ ծավալված բոլոր բուժհաստատություններն աշխատում են իրենց առավելագույնով: Նախարարի խոսքով, այս փուլում ամենամեծ խնդիրներից մեկը թթվածինն է, որը մատակարարվում է բժշկական կենտրոններին: Հոսպիտալացված քաղաքացիների մեծ մասի համար առաջնային է թթվածինը: Առանց թթվածնի, ըստ նախարարի, դեղորայքը ոչ մի օգուտ չի կարող տալ:
«Շուտով կստանանք թթվածնի մի քանի կայաններ: Դեկտեմբերի վերջին ևս 4 մեծ կայան կունենանք: Ասեմ, որ մայիս, հունիս ամիսներին բազմաթիվ կայաններ գնել էինք, սակայն այսպիսի մեծ թվերի կանխատեսում քանի որ չունեինք, եղածի վրա կանգ էինք առել: Այս թվերի մեծ լինելը պայմանավորված է ոչ միայն բնական աճով, այլև ռազմական դրությամբ, որի հետևանքով շատ դեպքերում կանոնները չպահպանվեցին: Պետք է փորձենք այս շարունակական մարտահրավերին դիմագրավել: Ուզում եմ հատուկ շեշտել, որ մենք չգիտենք, թե այս մարտահրավերի ավարտը երբ է լինելու»,-ասաց նա:
Չթուլանալ, շարունակել աշխատել մինչև լուծում գտնվի կամ պատվաստումով, կամ դեղորայքով. նախարարը երկրորդ տարբերակի հավանականությունն ավելի քիչ է համարում, փոխարենը նկատում է, որ պատվաստանյութի մասով արդեն որոշակի տեղաշարժեր կան: Աշխատանքներ տարվում են, ձեռք բերելու պայմանավորվածություններ կան, սակայն դրանք ամենայն հավանականությամբ Հայաստան կհասնեն գարնան կեսերին:
Ինչ վերաբերում է թեստերին, ապա Արսեն Թորոսյանն ասաց, որ թեստերի պակասի խնդիր երկիրը չունի, շարունակում են բացվել նաև թեստավորում իրականացնող նոր լաբորատրիաներ: Վերջին շաբաթում երկու նոր լաբորատորիաներ են բացվել:

Несмотря на сокращение инфицированных COVID-19, система работает напряженно
В Армении наблюдается положительная динамика числа инфицированных COVID-19, но система здравоохранения все еще в напряжении. В разговоре с Арменпресс министр здравоохранения Арсен Торосян отметил, что по последним данным из 4 109 тестов подтверждено 1 589 новых случаев. Министр отметил, что процент уменьшается, уменьшается и количество заболевших.
“В любом случае количество заболевших, ожидающих очереди госпитализации достаточно велико. По сегодняшним данным их - 375 граждан. Среди них тяжелых - 25. Вероятно, мы сможем их госпитализировать в течение дня. Несколько дней назад количество ожидающих очереди госпитализации было более 800,  наблюдается уменьшение. Да, есть снижение разных показателей, но нагрузка на больничный фонд не ослабевает. Тяжелые случаи длятся долго, занимают недели, мы все еще не чувствуем облегчения”, - сказал Арсен Торосян.
По словам министра, эта положительная динамика тоже относительна. Младшие классы открыты уже несколько дней, дети ходят в школу, на каком-то этапе они могут пойти и на открытие средней, старшей школы, что станет дополнительной нагрузкой. Все учреждения, занимающиеся лечением COVID-19, работают на полную мощность. По словам министра, одна из самых больших проблем на данном этапе - это обеспечение медицинских центров кислородом. Кислород необходим для большинства госпитализированных больных. Без кислорода, по словам министра, лечение бесполезно. “Скоро у нас будет несколько кислородных станций. В конце декабря будет 4 больших станции. Увеличение этих чисел связано не только с естественным приростом, но и с состоянием войны, в результате которой во многих случаях правила не соблюдались. Мы должны справиться с этим непрекращающимся вызовом. Я хочу подчеркнуть, что мы не знаем, когда это закончится”, - сказал он.
“Не расслабляться, продолжать работать до тех пор, пока не будет найдено решение при помощи вакцинации или лекарств. Министр меньше рассматривает возможность второго варианта, вместо этого отмечая, что в вопросе вакцины уже есть некоторые изменения. Работа ведется, есть договоренности о ее приобретении, но, скорее всего, она будет в Армении в середине весны”.
Что касается тестов, Арсен Торосян сказал, что в стране нет проблем с тестами, продолжают открываться новые лаборатории. На прошлой неделе открылись две новые.