Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է առաջիկայում ամենակարևոր անելիքների ճանապարհային քարտեզը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է երկրում ստեղծված վիճակը հաղթահարելու ուղիների, մեթոդները եւ ծրագրերը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ վարչապետը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է, որ իրեն է համարում ստեղծված իրավիճակի, ինչպես նաև այն հաղթահարելու եւ երկրում կայունություն ու անվտանգություն հաստատելու հիմնական պատասխանատուն:
«Սիրելի ժողովուրդ, սիրելի հայրենակիցներ.
Վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում բազմիցս խոսել ենք սեպտեմբերի 27-ից սկսված պատերազմի, նրանում մեր ունեցած անհաջողությունների, դրանից հետո ստեղծված վիճակի եւ այդ վիճակի մանրամասների մասին:
Եկել է ժամանակը խոսելու ստեղծված վիճակը հաղթահարելու ուղիների, մեթոդների եւ ծրագրերի մասին: Ասել եմ արդեն, որ ինձ եմ համարում ստեղծված վիճակի թիվ 1 պատասխանատուն:
Իրավիճակը հաղթահարելու եւ երկրում կայունություն ու անվտանգություն հաստատելու հիմնական պատասխանատուն նույնպես ես եմ: Ընդգծում եմ, որ ոչ միայն մտադիր չեմ հրաժարվել այդ պատասխանատվությունից, այլեւ ամբողջությամբ լծված եմ այդ գործին:
Առաջիկայում մեր ամենակարեւոր անելիքների ճանապարհային քարտեզը հետեւյալն է.
1.Ղարաբաղի հարցի բանակցային գործընթացի վերականգնում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության ձեւաչափով՝ Արցախի կարգավիճակի եւ իրենց բնակության վայրեր արցախցիների վերադարձի հարցի առաջնահերթության ընգծմամբ:
1. Ապահովել արցախցիների վերադարձը իրենց հայրենի օջախներ: Ամբողջությամբ վերականգնել Արցախի բնականոն կյանքը: ԼՂ իշխանությունների վերահսկողության տակ գտնվող տարածքների վնասված տների, բնակարանների եւ ենթակառուցվածքների վերականգնում:
2. Զոհված զինծառայողների եւ քաղաքացիների ընտանիքների սոցիալական երաշխիքների ապահովում:
3. Պատերազմական գործողությունների ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության տարածքում տուժած բնակելի եւ հանրային կառույցների եւ ենթակառուցվածքների վերականգնում:
4. Հաշմանդամություն ստացած զինծառայողների սոցիալական երաշխիքների, պրոթեզավորման գործընթացի եւ մասնագիտական վերապատրաստման ապահովում:
5. Գերեվարված զինվորականների եւ քաղաքացիական անձանց շուտափույթ վերադարձ: Նրանց ընտանիքների սոցիալական երաշխիքների ապահովում: Անհետ կորածների ճակատագրերի շուտափույթ պարզաբանում: Նրանց ընտանիքների սոցիալական երաշխիքների ապահովում:
6. Պատերազմին մասնակցած անձանց եւ ընդհանուր առմամբ հանրության հոգեբանական ռեաբիլիտացիայի համակարգի ձեւավորում:
7. Զինված ուժերի բարեփոխումների ծրագրի հաստատում եւ բարեփոխումների մեկնարկ:
8. Կորոնավիրուսի համավարակի հաղթահարում եւ դրա հետեւանքների վերացում:
9. Տնտեսական ակտիվության միջավայրի վերականգնում:
10. Ժողովրդագրական խնդիրների լուծման ծրագրերի ակտիվացում:
11. Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների եւ կուսակցությունների մասին նոր օրենքի ընդունում:
12. Մասնագիտացված դատավորների ինստիտուտի ներդրում՝ որպես հակակոռուպցիոն դատարանի ստեղծման առաջին քայլ: Ապօրինի գույքի բռնագանձման օրենքի կիրարկման մեկնարկ:
13. Հայաստանյան քաղաքական և քաղաքացիական համայնքի ներկայացուցիչների հետ մշտական թեմատիկ կոնսուլտացիաների անցկացում:
14. Սփյուռքի հայկական կառույցների և առանձին անհատների հետ մշտական թեմատիկ կոնսուլտացիաների անցկացում: Հայաստանյան և սփյուռքի առանձին անհատների և կառույցների ներգրավում վերոնշյալ գործընթացների մեջ:
Այս ամենի կարեւորագույն նպատակը Հայաստանի ժողովրդավարական կայունության ապահովումն է եւ երաշխիքների ստեղծումը, որ Հայաստանում իշխանության ձեւավորմանը ժողովրդի ազատ կամարտահայտման միջոցով որեւէ բան չի սպառնում:
Այս ճանապարհային քարտեզի իրագործման համար կառավարության կազմում փոփոխություններ եմ իրականացնում։
Փոփոխությունների իմաստը եւ նպատակը կլինի վերը նշված ծրագրի առավել արդյունավետ իրականացումը եւ կառավարության կազմի առավելագույն հարմարեցումը հենց նշված ճանապարհային քարտեզի իրագործմանը:
Սիրելի հայրենակիցներ, սիրելի ժողովուրդ:
Այս միջոցառումների իրագործումը անշրջելի ինստիտուցիոնալ ռելսերի վրա դնելը կտեւի վեց ամիս: 2021 թվականի հունիսին հանդես կգամ ճանապարհային քարտեզի իրագործման հաշվետվությամբ, ինչի արդյունքներով հանրային կարծիքը ու արձագանքը հաշվի առնելով՝ որոշում կկայացնենք հետագա անելիքների վերաբերյալ:
Ուզում են նաև առանձնահատուկ շնորհակալություն հայտնել ՀՀ պետական կառավարական համակարգի աշխատակիցներին, ինչպես նաև ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցությանը այս դժվարին ժամանակահատվածում ցուցաբերած աշխատանքի և համախմբվածության համար։ Մենք շատ աշխատանք ունենք կատարելու և պարտավոր ենք հաջողել։ Ի գործ»:- Գրել է վարչապետը։

YEREVAN, NOVEMBER 18, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan has presented his ways, methods and programs for overcoming the situation in the country following the Artsakh war.
Pashinyan reiterated that he finds himself to be the main responsible person for the current situation, as well as overcoming it and establishing stability and security in the country.
“Dear people, dear countrymen,
During the last week we numerously talked about the war that began on September 27, our failures, the subsequent situation and details of this situation.
The time has come to speak about the ways, methods and programs for overcoming this situation. I have already said that I am the number 1 responsible person for the situation. I am also the main responsible person for overcoming the situation and establishing stability and security in the country. I am underscoring, not only don’t I intend to refuse from this responsibility, but I am entirely engaged in this work.
The roadmap of our actions is the following:
1. The restoration of the Karabakh negotiations process in the OSCE MG Co-Chairmanship format, with the emphasis of prioritizing the status of Artsakh and the return of Artsakh residents to their place of residence.
2. Ensure the return of the residents of Artsakh to their [homes]. Entirely restore normal life in Artsakh. Restoration of damaged homes, apartments and infrastructures in the territories that are under the control of the Nagorno Karabakh authorities.
3. Ensure social guarantees for the families of killed servicemen and citizens.
4. Restoration of residential and public buildings and infrastructures in the territory of Armenia that were affected during the war.
5. Ensure social guarantees, prosthesis process and professional training for servicemen who suffered disabilities.
6. Speedy return of captured servicemen and civilians. Ensure social guarantees for their families. Speedy clarification of the fates of those missing in action. Ensure social guarantees for their families.
7. The development of a psychological rehabilitation system for people who participated in the war and overall the entire society.
8. Confirmation of a military reforms program and launch of reforms.
9. Overcoming of the coronavirus pandemic and elimination of its consequences.
10. Restoration of the economic activity environment.
11. Activation of programs for solving demographic problems.
12. Amendments of the Electoral Code and adoption of a new law on political parties.
13. Introduction of the institution of specialized judges, as the first step in creating the Anti-Corruption Court. Launch of implementation of the illicit asset confiscation law.
14. Holding permanent thematic consultations with representatives of Armenia’s political and civil community.
15. Holding permanent thematic consultations with Armenian organizations and individuals in the Diaspora. Involvement of individuals and organizations of Armenia and the Diaspora in the above-mentioned processes.
The most important purpose of this is to ensure the democratic stability of Armenia and create guarantees that nothing is threatening the formation of government in Armenia through the free expression of will.
Changes are underway in the government composition for realizing this roadmap.
The meaning and goal of the changes will be the more effective implementation of this program and the maximal adjustment of the government composition to the realization of this roadmap.
Dear countrymen, dear people,
Getting the realization of these programs on irreversible institutional tracks will take 6 months. In June 2021 I will deliver the performance report of this roadmap, and the public opinion and reaction will be taken into account for deciding future actions.
I would like to express special gratitude to employees of the state administration system of Armenia, as well as the My Step parliamentary bloc for their work and unity during this difficult period of time. We have a lot of work to do and we are obliged to succeed. Let’s get to work,” Pashinyan said in a statement.