Արցախի բնակչության համար մեկ տարի ժամկետով անվճար կլինեն կոմունալ բոլոր ծառայությունները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը նոյեմբերի 17-ին հրավիրել է աշխատանքային ընդլայնված խորհրդակցություն՝ քննարկելու հետպատերազմյան սոցիալական իրավիճակի հաղթահարման համար բնակչությանը ցուցաբերվելիք պետական աջակցության մեխանիզմները: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ ստեղծված ծանր սոցիալ-տնտեսական իրավիճակում կառավարությունը պարտավոր է միջոցներ ձեռնարկել բնակչության սոցիալական բեռը թեթևացնելու և կյանքի բնականոն ռիթմը հնարավորինս արագ վերականգնելու համար: Նախագահի խոսքով՝ առաջին փուլում կգործեն սոցիալական մի շարք ծրագրեր, մասնավորապես՝ մեկ տարի ժամկետով բնակչության համար անվճար կլինեն կոմունալ բոլոր ծառայությունները (բնական գազ, էլեկտրաէներգիա, ջուր և այլն) և կապի ծառայությունները (բջջային և ֆիքսված կապ, համացանց)՝ ողջամիտ ծավալների սահմանափակմամբ:
Հաջորդ կարևոր ծրագրով՝ այն կարիքավոր ընտանիքներին, որոնց մեկ շնչին հասնող եկամուտը քիչ է նվազագույն սպառողական զամբյուղի 60 հազար ՀՀ դրամի շեմից, կտրվի ֆինանսական համապատասխան աջակցություն:
Անօթևան մնացած բոլոր քաղաքացիները մեկ շնչի հաշվով կստանան 300 հազար ՀՀ դրամի չափով պետական միանվագ աջակցություն: Իսկ պատերազմական գործողություններից վնասված բնակելի տների վերականգնման աշխատանքները կսկսվեն արդեն առաջիկա օրերին:
«Անօթևան մնացած մեր բոլոր քաղաքացիների բնակարանների խնդիրները կառավարությունը պարտավորվում է լուծել մի քանի տարվա ընթացքում, իսկ մինչ այդ պետությունը կշարունակի ֆինանսական աջակցություն տրամադրել վերոնշյալ ընտանիքներին՝ բնակվարձի փոխհատուցման տեսքով»,- նշել է նախագահը:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են նաև աշխարհազորին հատկացվելիք ֆինանսական աջակցությանը և սոցիալական այլ ծրագրերին վերաբերող մի շարք հարցեր:

Для населения Арцаха все коммунальные услуги в течение года будут бесплатными
17 ноября президент Республики Арцах Араик Арутюнян провел расширенное рабочее совещание, на котором обсуждались механизмы государственного содействия населению для выхода из послевоенной социальной ситуации. Об этом «Арменпресс» сообщили в главном информационном управлении аппарата президента Республики Арцах.
Глава государства отметил, что в сложившейся сложной социально-экономической ситуации правительство должно принять меры по облегчению социальной нагрузки населения и в кратчайшие сроки восстановить нормальный ритм жизни. По словам президента, на первом этапе будет ряд социальных программ, в частности, все коммунальные услуги (природный газ, электричество, вода и др.) будут для населения бесплатными в течение одного года.
Согласно следующей важной программе, тем малообеспеченным семьям, чей доход на одного человека ниже порога в 60 000 драмов, будет оказываться соответствующее финансовое содействие.
Все потерявшие свои дома получат единовременную государственную поддержку в размере 300 000 драмов на человека. Восстановление домов, пострадавших во время войны, начнется в ближайшие дни.
“Правительство намерено решить жилищные проблемы всех наших граждан, потерявших свои дома, в течение нескольких лет, а до тех пор государство будет продолжать оказывать финансовую помощь вышеупомянутым семьям в виде компенсации арендной платы”, - сказал президент.
На совещании был обсужден и ряд вопросов, касающихся финансового содействия ополченцам и других социальных программ.