ՌԴ փրկարարները ժամանել են Ստեփանակերտ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ ԱԻՆ 30 հոգանոց օպերատիվ խումբը նոյեմբերի 16-ին ժամանել է Ստեփանակերտ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՌԴ ԱԻՆ-ը:
«Այն կընդգրկվի հումանիտար արձագանքման միջգերատեսչական կենտրոնի կազմում, որտեղ տեղում կգնահատվի իրադրությունը և կհամակարգվեն քաղաքացիական բնակչությանը անհրաժեշտ օգնություն ցուցաբերելու հետագա գործողությունները»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Ներկայում գերատեսչության խումբն ուսումնասիրում է տեղանքը դաշտային ճամբարի տեղակայման նպատակով: Ճամբարում կգործարկվի կապի շարժական հանգույց, որը նախատեսված է հումանիտար առաքելություն իրականացնելիս Ռուսաստանի ԱԻՆ ստորաբաժանումների համակարգումն ապահովելու համար:
«Խմբի կազմում ընդգրկված են նախարարության կենտրոնական ապարատի մասնագետները և շարժական կառավարման կետը։ Մեր խնդիրներն են ՝ ուսումնասիրել արդյունքները, հետագայում նշանակել անհրաժեշտ քանակությամբ ուժեր եւ միջոցներ»,- հայտնել է օպերատիվ խմբի ավագ, ՌԴ Փրկարարական կազմավորումների դեպարտամենտի տնօրեն Իգոր Կուտրովսկին:
Նոյեմբերի 15-ին ՌԴ ԱԻՆ-ի ավիացիայի հատուկ ստորաբաժանումը Հայաստանի Հանրապետություն է տեղափոխել 30 մարդու և անհրաժեշտ տեխնիկա Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում մարդասիրական հարցերի լուծման համար:

Группировка МЧС России прибыла в Степанакерт
Оперативная группа МЧС России 16 ноября направлена в Степанакерт (Республика Армения). Как сообщает Арменпресс со ссылкой на официальный сайт МЧС Армении, она войдет в межведомственный центр гуманитарного реагирования, где на месте оценит обстановку и скоординирует дальнейшие действия по оказанию необходимой помощи гражданскому населению. Колонна прошла порядка 350 км до места назначения.
В настоящее время группировка ведомства проводит рекогносцировку местности с целью развертывания полевого лагеря, в составе которого будет задействован мобильный узел связи, предназначенный для обеспечения координации подразделений МЧС России при осуществлении гуманитарной миссии.
«В состав группировки входят специалисты центрального аппарата Министерства и подвижной пункт управления. Наши задачи - определить исходные данные, назначить в последующем необходимое количество сил и средств», - сообщил старший оперативной группы, директор Департамента спасательных формирований Игорь Кутровский.
Напомним, 15 ноября спецборт авиации ведомства доставил в Республику Армения 30 человек и необходимую технику для оказания помощи в решении гуманитарных вопросов в зоне нагорнокарабахского конфликта.