Շուշիի մատույցներից մոտ 150 հայ զինծառայողների մարմիններ են դուրս բերվել. Արցախի նախագահ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Շուշիի մատույցներից մոտ 150 հայ զինծառայողների մարմիններ են դուրս բերվել։ Այս մասին նշել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը` ավելացնելով, որ դեռևս հարյուրավոր մարմիններ գտնվում են մարտադաշտերում։
«Այսօր իմ հերթական ծանր օրերից մեկն է. այո՛, թեև կարողացել ենք փրկել Հայրենիքի մի մասը և հազարավոր կյանքեր, սակայն մարդկային ու տարածքային մեծ կորուստներ ենք ունեցել, ինչի մասին ևս մեկ անգամ վկայեցին Շուշիի մատույցներից այս օրերին հանած շուրջ 150 հայ զինծառայողների մարմինները, ամեն մեկը՝ մեկ օջախի և ողջ Հայրենիքի ճրագ: Դեռևս հարյուրավոր մարմիններ գտնվում են մարտադաշտերում՝ իրենց հարազատներին ու ամբողջ ժողովրդին պահելով անորոշության ու ցավի մեջ: Այս օրերին ես ինքս մեծ ժամանակ եմ տրամադրում զոհերի ու անհայտ կորածների հարազատներին՝ իրենց ցավը սփոփելով և համատեղ փնտրելով մեր նահատակ եղբայրներին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում գրել է Հարությունյանը։
Նա նկատում է, որ կարևոր խնդիր է Հայրենիքի անվտանգության երաշխիքները արագորեն բարձրացնելը և երկարատև ու ծանր ջանքերով Արցախի ու հայ ժողովրդի հետպատերազմյան վերականգնման կարևորագույն գործով զբաղվելը: «Իհարկե, կան նաև այլ արտաքին ու ներքին բարդ մարտահրավերներ, սակայն դրանցից առավել առաջնահերթորեն ինձ անհանգստացնում են Մայր Հայրենիքի ներքին կայունությունն ու համերաշխությունը խաթարող լրջագույն վտանգները: Հաշվի առնելով այս ծանրագույն ժամանակաշրջանում մեր ազգային ու պետական համերաշխության ու միասնականության անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև իմ պարտավորությունն անմասն չմնալու համահայկական վճռորոշ հարցերի լուծումից՝ իմ խիստ անհանգստությունն եմ հայտնում Հայաստանի Հանրապետությունում դրսևորվող անհանդուրժողական ու բռնությունահեն միտումների առթիվ: Ուստի, խստագույնս հորդորում եմ Հայաստանի Հանրապետության ներքաղաքական գործընթացներում ընդգրկված բոլոր ուժերին ու անձանց ցուցաբերել ազգային ու պետական բարձր սրտացավություն ու ողջախոհություն և Հայրենիքը հեռու պահել այնպիսի ցնցումներից, որոնք այս իրավիճակում կարող են դառնալ հայոց պետականության գերեզմանափորը: Ես բոլորից ակնկալում ու պահանջում եմ քաղաքակիրթ երկխոսությամբ և բացառապես սահմանադրական ճանապարհով կարգավորել ներքին տարաձայնությունները, որպեսզի մենք ի վիճակի լինենք Հայրենիքը տանել կայուն ու երկարատև զարգացման ճանապարհով»,-նշել է Արցախի նախագահը:
Նա որոշում է կայացրել Արցախում ակտիվացնել քաղաքական խորհրդատվությունները բոլոր ուժերի ու գործիչների հետ՝ քննարկելու համար և՛ Արցախի հետպատերազմյան վերականգնման ու պետական կառավարման համակարգի բարեփոխման, և՛ համահայկական օրակարգի կարևորագույն հարցերը:

150 bodies retrieved from outskirts of Shushi, hundreds still missing – Artsakh president says
STEPANAKERT, NOVEMBER 16, ARMENPRESS. The bodies of around 150 Armenian troops were retrieved from the outskirts of Shushi, President of Artsakh Arayik Harutyunyan said, adding that hundreds of bodies are still on the battlefields.
“Today is another difficult day for me, indeed, although we were able to save a part of our Fatherland and thousands of lives, we’ve had major human and territorial losses, and the 150 bodies of Armenian servicemen – each of them the light of one home and the entire Fatherland - retrieved from the outskirts of Shushi these days once again proves this. Hundreds of bodies are still on the battlefields, keeping their families and the entire nation in uncertainty and pain. During these days, I am providing much time to the families of the victims and those missing, comforting their pain and jointly searching for our fallen brothers,” Harutyunyan said in a statement on social media.
Harutyunyan highlighted the need for quickly increasing the security guarantees of the country and dealing with the post-war restoration of Artsakh and the Armenian people.
“Certainly there are other difficult external and domestic challenges, however I am most concerned with the serious threats disrupting [Armenia’s] domestic stability and solidarity,” he said.
The President called for national and state solidarity and unity and expressed serious concern over the “violence-based and intolerance trends” in Armenia.
President Harutyunyan called on all forces involved in the domestic processes to settle disagreements through civilized dialogue and in accordance the constitution to avoid potential shocks which “could become the gravedigger of the Armenian statehood.” He said he is activating political consultations with all political parties and figures to discuss the post-war restoration, reforms of public administration and other important issues of the pan-Armenian agenda.