Հայաստանում բեռնափոխադրումների ծավալն աճել է 4.9%-ով
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում բեռնափոխադրումների ծավալը 2020-ի հունվար-սեպտեմբերին կազմել է 10 մլն 874.1 հազար տոննա, որը նախորդ տարվա ցուցանիշը գերազանցել է 4.9%-ով։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեից, երկաթուղային տրանսպորտով բեռնափոխադրումների ծավալը ընթացիկ տարվա առաջին 9 ամիսներին կազմել է 2 մլն 472.2 հազ. տոննա (աճը 2019-ի նույն ամիսների համեմատ 6.5%), իսկ ավտոմոբիլային տրանսպորտի դեպքում այդ ցուցանիշները կազմել են 7 մլն 55.6 հազ. տոննա (աճը՝ 5.2%)։
Օդային տրանսպորտով 2020-ի հունվար-սեպտեմբերին փոխադրվել է 11.5 հազար տոննա բեռ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից 19%-ով պակաս։ Մայրուղային խողովակաշարային տրանսպորտի ոլորտում գրանցվել են, համապատասխանաբար,  1 մլն 334.8 հազ. տոննա և 0.8% աճ ցուցանիշները։

Объем грузоперевозок в Армении вырос на 4.9%
Объем грузоперевозок в Армении в январе - сентябре 2020 года составил 10 млн 874 001 тонну, что превысило прошлогодний показатель на 4.9%.
Как сообщили «Арменпресс» в Статистическом комитете Армении, объем грузоперевозок железнодорожным транспортом за первые 9 месяцев текущего года - 2 млн 472 002 тонн. По сравнению с тем же месяцем 2019 года рост составил 6,5%, в случае автомобильных перевозок эти показатели составили 7 млн 55 006 тонн (рост на 6,5% по сравнению с тем же месяцем 2019 года).
В январе-сентябре 2020 года воздушным путем было перевезено 11 005 тонн грузов, что на 19% меньше показателя аналогичного периода прошлого года. В сфере магистрального трубопроводного транспорта зарегистрировано, соответственно, 1 млн 334 008 тонн. Показатели роста - 0,8%.