Վարչապետը հանդիպում է ունեցել Հայաստանում Իտալիայի դեսպանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նոյեմբերին ընդունել է Հայաստանում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Վինչենցո դել Մոնակոյին, ով ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը տեղեկացնում է, որ վարչապետը բարձր է գնահատել ՀՀ-ում Իտալիայի դեսպանի պաշտոնավարումը, որի ընթացքում երկկողմ հարաբերությունների արդյունավետ զարգացում է արձանագրվել: Այս համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանը կարևոր է համարել 2019թ. Իտալիա կատարած պաշտոնական այցը և շնորհակալություն հայտնել դեսպանին՝ հայ-իտալական օրակարգի առաջմղման գործում անձնական ներդրման համար:
Հայաստանում Իտալիայի դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին՝ հնչեցրած գնահատականի համար և նշել, որ ներդրել է առավելագույն ջանքերը հայ-իտալական փոխգործակցության մակարդակն առավել բարձրացնելու համար:
Զրուցակիցներն արձանագրել են, որ Հայաստանն ու Իտալիան համագործակցության մեծ ներուժ ունեն, և երկուստեք կարևորվում են շարունակական քայլերը դրա լիարժեք իրացման ուղղությամբ:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից սանձազերծված պատերազմի շուրջ: Վինչենցո դել Մոնակոն ցավակցություն է հայտնել պատերազմական գործողությունների հետևանքով զինծառայողների ու խաղաղ բնակչության շրջանում զոհվածների կապակցությամբ և նշելով, որ ցավով է հեռանում Հայաստանից այս բարդ ժամանակահատվածում՝ վերահաստատել զորակցությունն ու բարեկամությունը:
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ հայ ժողովուրդը միասնական ու վճռական է այս դժվարին իրավիճակը հաղթահարելու հարցում և միջազգային առաջադեմ գործընկերների աջակցությամբ հասնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության քաղաքական կարգավորմանը:

YEREVAN, NOVEMBER 6, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan held today a farewell meeting with Ambassador of Italy Vincenzo del Monaco, the PM’s Office told Armenpress.
The PM highly valued the activity of the Italian Ambassador in Armenia during which the bilateral relations have recorded an efficient development. In this context he considered important his official visit to Italy in 2019 and thanked the Ambassador for his personal contribution to promoting the Armenian-Italian agenda.
The Ambassador of Italy thanked Armenia’s PM for appreciating his work and stated that he has invested the maximum efforts to further raise the level of the bilateral cooperation.
The sides stated that Armenia and Italy have a great cooperation potential and highlighted taking constant steps for fully utilizing it.
At the meeting the officials also discussed the war unleashed by Azerbaijan and Turkey against Artsakh. The Italian Ambassador expressed his condolences over the deaths of soldiers and peaceful civilians in the military operations and reaffirmed his support.
Pashinyan said the Armenian people are united and decisive in overcoming this difficult situation and achieving the political settlement of the Nagorno Karabakh conflict with the support of leading international partners.