Վիետնամը մտադիր Է դեկտեմբերին անցկացնել ԱՍԵԱՆ-ի երկրների պաշտպանության նախարարների խորհրդակցություն
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարավ - արեւելյան Ասիայի պետությունների ասոցիացիայի (ԱՍԵԱՆ) երկրների պաշտպանության նախարարների խորհրդակցությունը, որը 2020 թվականին կազմակերպում Է Վիետնամը որպես այդ տարածաշրջանային դաշինքի գործող նախագահ, կկայանա դեկտեմբեին: Հոկտեմբերի 30-ին այդ մասին հաղորդել Է «Կուան դոյ նյան զան» բանակային թերթը՝ վկայակոչելով Վիետնամի ազգային պաշտպանության փոխնախարար Նգուեն Չի Վինին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նրա խոսքով՝ պաշտպանության նախարարության անցած նիստում, որը նվիրված Էր միջազգային գործունեությանը, որոշում Է ընդունվել ԱՍԵԱՆ-ի անդամ երկրների պաշտանության նախարարների 14-րդ խորհրդակցության եւ երկխոսության գործընկերների հետ ԱՍԵԱՆ-ի անդամ երկրների պաշտպանության նախարարների 7-րդ խորհրդակցության անցկացման ժամկետների եւ ձեւաչափի մասին:
Այդ երկու միջոցառումները կկայանան դեկտեմբերի առաջին կեսին հեռակապի ռեժիմով 2020 թվականի փետրվարին Վիետնամն արդեն անցկացրել Է Ասոցիացիայի երկրների պաշտապանական գերատեսչությունների ղեկավարների ոչ պաշտոնական հանդիպում, որի հիմնական թեմաներն են դարձել տարածաշրջանային անվտանգության հարցերը եւ պայքարը կորոնավիրուսի տարածման դեմ: Այդ քննարկումներն, ինչպես սպսվում Է կշարունակվեն նաեւ առաջիկա հանդիպումներում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Вьетнам намерен в декабре провести совещание министров обороны стран АСЕАН
Совещание министров обороны стран Ассоциации государств Юго-Восточной Азии (АСЕАН), которое в 2020 году организует Вьетнам как действующий председатель этого регионального блока, состоится в декабре. Как передает Арменпресс, об этом сообщила в пятницу армейская газета "Куан дой нян зан" со ссылкой на заместителя министра национальной обороны Вьетнама Нгуен Чи Виня.
По его словам, на прошедшем заседании руководства Минобороны, посвященном вопросам международной деятельности, было принято решение о сроках и формате проведения 14-го совещания министров обороны стран - членов АСЕАН (СМОА) и 7-го совещания министров обороны стран - членов АСЕАН с партнерами по диалогу (СМОА плюс). Оба эти мероприятия состоятся в первой половине декабря в режиме телеконференции.
В феврале 2020 года Вьетнам уже провел неформальную встречу глав оборонных ведомств стран Ассоциации, основными темами которой стали вопросы региональной безопасности и борьба с распространением коронавируса. Эти дискуссии, как ожидается, будут продолжены и на предстоящих встречах СМОА и "СМОА плюс".