Իլհամ Ալիևի կեղծ հայտարարությունները հայկական կողմի կորուստների վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի «ենթադրությունները» հայկական և ադրբեջանական կողմերի կորուստների մասին աղերս չունեն իրականության հետ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, տեղեկատության ստուգման կենտրոնը ուսումնասիրել է Ալիևի կեղծ պնդումները interfax-ին տված հարցազրույցում:
«Ռուսական interfax-ին տված հարցազրույցում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ իրենց ենթադրությունների համաձայն սեպտեմբերի 27-ին մեկնարկած պատերազմում հայկական կողմը կրել է ավելի քան 5000 մարդկային կորուստ։ Խոսելով ադրբեջանական բանակի կորուստների մասին՝ վերջինս շեշտում է, որ հայկական բանակում մարդկային զոհերի քանակը շատ ավելի մեծ է
Հայտնում ենք, որ Ադրբեջանի նախագահի «ենթադրությունները» աղերս չունեն իրականության հետ։ Ի տարբերություն Ադրբեջանի կառավարության, որն իր ռազմական կորուստները չի բացահայտում՝ պատճառաբանելով, թե դա «ռազմական գաղտնիք» է, հայկական կողմը գրեթե ամենօրյա ռեժիմով հայտնում է սեփական կորուստների մասին։ Ներկայումս մեր զոհված զինծառայողների թիվը 1065 է»,- նշում է տեղեկատվության ստուգման կենտրոնը:
Իրականությանը չի համապատասխանում նաև այն պնդումը, թե ադրբեջանական բանակի զոհված զինծառայողների թիվն ավելի փոքր է՝ հայկական կողմի համեմատությամբ։
«ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հրապարակում է նաև հակառակորդի կրած տեխնիկական և մարդկային կորուստները։ Ըստ հրապարակված վերջին տվյալների՝ հակառակորդն ունի 6749 զոհ»,-  նշում է Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնը:

Armenia denies Aliyev's announcements about casualties of the Armenian side
YEREVAN, OCTOBER 28, ARMENPRESS.  The ''assumptions'' of the Azerbaijani president Ilham Aliyev about the casualties of the Armenian and Azerbaijani sides have nothing to do with the reality, ARMENPRESS reports the information verification center examined the false claims of Aliyev in his interview with Interfax.
''In an interview with the Russian Interfax Azerbaijani president Ilham Aliyev announced that according to their assumptions the Armenian side has suffered over 5 thousand casualties since the start of the war, October 27. Speaking about the losses of the Azerbaijani army, he emphasized that the casualties of the Armenian army is much higher.
We announce that the ''assumptions'' of the Azerbaijani president have nothing to do with the reality. In contrast to the Azerbaijani government, which does not disclose its military losses saying that it's a ''military secret'', the Armenian side informs about its losses nearly on daily basis. At the moment the number of our servicemen killed in action is 1065'', the information verification center said.
The claim that the losses of the Azerbaijani army is less than that of the Armenian side, also does not correspond to the reality.
''The Armenian Defense Ministry also publishes the manpower and equipment losses of the Azerbaijani side. According to the last publication, the Azerbaijani side has suffered 6749 manpower losses'', the information verification center informed.