ՀՀ հարավային սահմանում հայկական կողմը վերահսկում է իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերն, ընդհանուր առմամբ, վերահսկում են իրավիճակը ՀՀ հարավային սահմանում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Զինուժ մեդիա»-ի հրապարակած տեսանյութում հայտնում է Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչն՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից անօդաչուներով և հրթիռահրետանային միջոցներով հոկտեմբերի 27-ի առավոտյան ՀՀ հարավային սահմանի Իրանի հետ հատման կետի հայկական սահմանապահ ուղեկալի դիրքերին հարված հասցնելու հանգամանքին:
«Անմիջապես մեր կողմից ֆիքսվեց, բոլոր շարժերը մեր կողմից ֆիքսվում են: Չունենք անձնակազմի կորուստներ, չունենք մարդկային ոչ մի կորուստ և տեխնիկայի կորուստներ: Իրավիճակն, ընդհանուր առմամբ, շփման գծում մեր կողմից վերահսկելի է»,- նշում է նա:
Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն այսօր հրամանատարական կազմի հետ քննարկել է ՀՀ հարավային սահմանում առկա օպերատիվ իրադրությունն ու առաջիկա քայլերն ու խնդիրները:
«Գիտենք բոլոր իրենց կրակային դիրքերի տեղերը, հանկարծ, եթե նորից կրկնվեց, բոլորը խոցելու ենք: Չենք թողելու հակառակորդի ոտնձգությունը: ՀՀ զինված ուժերը, մեր անձնակազմը պատրաստ ենք ցանկացած վայրկյան, երբ հակառակորդը փորձի պետական սահմանի խախտում իրականացնի, առկա բոլոր ուժերով հասցնենք հուժկու հարված և կիրառենք իր նկատմամբ զինանոցում գտնվող բոլոր զինատեսակները»,- նշում են հարավային սահմանում ծառայություն իրականացնող բարձրաստիճան սպաները:
Արձանագրելով հրադադարի ռեժիմի հերթական խախտումը և ՀՀ պետական սահմանի հրետակոծությունը, Պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ ստիպված է լինելու պատասխան հարվածներ հասցնել ադրբեջանական ուժերի ուղղությամբ:
Ավելի վաղ Շուշան Ստեփանյանը հայտնել էր, որ հոկտեմբերի 27-ին առավոտյան՝ ժամը 10:00-10:15 սահմաններում, հերթական անգամ խախտելով հրադադարի ռեժիմը, ադրբեջանական կողմը անօդաչուներով (որոնցից մեկը ընկել է ՀՀ տարածքում) և հրթիռահրետանային միջոցներով հրետակոծել է ՀՀ հարավային սահմանի Իրանի հետ հատման կետի հայկական սահմանապահ ուղեկալի դիրքերը:

YEREVAN, OCTOBER 27, ARMENPRESS. The Armenian Armed Forces are overall controlling the situation at the southern border of Armenia, a Defense Ministry representative said in an interview to Zinuzh Media, the official military channel, after the Tuesday morning bombings by the Azeri military on an Armenian border guard post at the border with Iran.
“We detected it immediately, we detect all movements. We don’t have personnel losses, we don’t have any human or material losses. The situation, in general, is under our control at the contact line,” the representative said.
The Armenian Minister of Defense Davit Tonoyan today discussed with the top brass the tactical situation at the southern border and the future steps and issues.
“We know the locations of all their firing positions, if this suddenly gets repeated we will strike them all. We won’t allow the [Azeri] transgression. The Armenian Armed Forces, our personnel are all ready at any moment to deliver a powerful blow using all existing measures in our arsenal if the adversary attempts to breach the state border,” the Armenian military officers serving at the southern border said.
Noting yet another Azeri violation of the ceasefire regime and the shelling of the state border of Armenia, the Defense Ministry of Armenia announces that it will be forced to take countermeasures in the direction of the Azerbaijani forces.